Cena hudby na svadbu: Koľko stojí kapela či DJ?

Cena hudby na svadbu: Koľko stojí kapela či DJ?

Koľko stojí svadobná kapela? Aká je cena DJ na svadbu? To sú otázky, ktoré vám zaiste pri zostavovaní svadobného rozpočtu prebehnú mysľou. Hudba je dôležitou súčasťou svadby. Od nej závisí, ako sa vaši hostia zabavia a ako si ju užijete vy samotní. Ako ale nájsť rovnováhu medzi cenou a kvalitou? Od čoho všetkého sa cena jednotlivých dodávateľov môže odvíjať? Som svadobný pianista Peter Zbranek a všetky vaše otázky zodpoviem v nasledujúcom článku.

Zažite romantickú svadbu v sprievode prekrásnych tónov klavíra.

Koľko stojí hudba na svadbu?

Najprv si poďme zodpovedať otázku, ktorá vás zaujíma najviac. Aká je cena svadobnej hudby? Odpoveď je na vás. Ako každá položka, aj hudba je čisto individuálnou záležitosťou mladomanželov. Môžeme to prirovnať ku kúpe auta. Staré ojazdené vozidlo zoženiete za pár tisíc, ale za nové BMW zaplatíte pokojne aj desiatky tisíc Eur. Cena hudby je teda závislá na tom, čo si budete na svojej svadobnej hostine želať a, pravda, koľko ste ochotní investovať.

Prečítajte si tiež: Hudba na svadbu: Skvelý tip, ako sa zabaviť aj ušetriť!

Aká je cena DJ?

Na samom začiatku by ste si mali ujasniť, kto vás bude na svadbe zabávať. Aj DJ aj kapela majú svoje pre a proti. Svadobný DJ si väčšinou za svoje služby vypýta nižšiu cenu ako kapela. Tá musí zaplatiť všetkých svojich hudobníkov, zatiaľ čo DJ iba seba. To z neho robí nielen cenovo dostupnejšiu, ale aj praktickejšiu alternatívu. Na celú hudobnú produkciu si totiž vystačí sám a v porovnaní s kapelou má zvyčajne aj omnoho širšiu ponuku skladieb. Okrem toho svadbu moderuje a nezriedka sa ako starejší stará aj o svadobný program. Popri tom všetkom tiež môže zabezpečiť nasvietenie sály či ďalšie zaujímavé atrakcie.

Cena DJ môže byť aj zopár stoviek Eur. Pred takýmto riešením by som vás ale chcel dôrazne varovať. Takáto nízka cena už na prvý pohľad totiž signalizuje nejaký problém. Nedostatok skúseností, lacné a nekvalitné vybavenie, práca načierno. Odpovedzte si sami. Nehovoriac už o tom, že dodávatelia z tejto cenovej kategórie bývajú nezriedka nespoľahliví. Ľahko sa vám tak môže stať, že lacný DJ dohodu s vami zruší či na svadbu vôbec nepríde len preto, lebo mu na inej akcii ponúkli o pár desiatok Eur naviac. Preto ak hľadáte skutočného profesionála, budete si musieť priplatiť. Suma okolo 600-700 €je podľa môjho názoru minimum (aktualizované pre rok 2024), s ktorým treba počítať. V prípade doplnkových služieb alebo vyťaženého DJ-a aj viac.

Aká je cena kapely?

Cena kvalitnej kapely môže byť v porovnaní s DJ-om aj niekoľkonásobne vyššia. Hlavný dôvod je zrejmý. Ľudí, ktorí si za svoju prácu zaslúžia honorár, bude v tomto prípade viac. Živá hudba na svadbe však má nepochybne svoju pridanú hodnotu. Atmosféra koncertu, interakcia s publikom, energia, ktorú hudobníci svojim vystúpením vytvoria, to sú veci, ktoré sa nedajú ničím vynahradiť. Ak vám preto viac záleží na zážitku z tohto úžasného momentu, voľba je jasná. Zaplatíte síce viac, viac aj dostanete.

Prečítajte si tiež: Oslavujte pri živej hudbe, ktorá pohladí dušu i roztancuje!

Faktorov je veľa

Faktorov, ktoré môžu tvoriť cenu hudby na svadbu, je však oveľa viac:

  • VYBAVENIE: Osvetlenie, ozvučenie, technika, hudobné nástroje - to sú všetko položky, ktoré si vyžadujú nemalé investície. Preto čím kvalitnejšie vybavenie vami vybraný dodávateľ má a čím väčšie sú možnosti, ktoré ponúka, tým pravdepodobnejšie bude cena danej kapely alebo DJ vyššia.
  • DĹŽKA HRANIA: Dôležitú rolu, a to najmä u kapiel, zohráva tiež dĺžka hrania, keďže cena je často stanovená ako hodinová sadzba. V prípade DJ sa síce väčšinou platí za svadbu ako celok, pri objednávke extra hodín naviac si však tiež môžete priplatiť. Preto dobre zvážte, odkedy dokedy budete vášho dodávateľa naozaj potrebovať.
  • DÁTUM: Plánujete svadbu na magický dátum, akým je 18.8.2018 či 10.10.2020? Vám podobných mladomanželov bude zrejme veľa. Počítajte preto s tým, že si DJ či kapela pre zvýšený dopyt k svojej bežnej cene môže na tento deň ešte čosi pridať. Naopak, ak chystáte svadbu mimo svadobnej sezóny či cez pracovný týždeň, nie je vylúčené, že u niektorých dodávateľov dostanete dokonca zľavu.
  • REGIÓN: Cenové rozdiely môžu vznikať aj medzi jednotlivými regiónmi, a to jednak v závislosti od konkurencie v okolí, ale aj tamojšej životnej úrovne. Iná preto môže byť cena kapely napríklad v Bratislave a iná v chudobnejších regiónoch Slovenska.
  • VZDIALENOSŤ: Majte na mysli, že okrem honoráru si DJ či kapely často účtujú aj náklady na dopravu. Určite je tak na mieste zvážiť, či si na svadbu zavoláte dodávateľa z druhého konca Slovenska, alebo ho skúsite radšej pohľadať vo vašom meste či kraji.
  • VYŤAŽENOSŤ A ZNÁME MENO: Ďalšími atribútmi konečnej ceny môžu byť vyťaženosť či známe meno dodávateľa. Neznámi DJ či kapely budú zrejme radi, že budú vôbec mať pre koho zahrať a ich cena môže byť nižšia. Naopak, dodávateľ, o ktorého je veľký záujem či má známe meno, si už môže dovoliť pýtať viac.
  • DANE A ODVODY: Samozrejme je rozdiel aj v tom, či nájdete hudobníkov alebo DJ, ktorí majú hranie na svadbách ako "bokovku" popri hlavnej práci a pravdepodobne sa s platením daní a odvodov príliš neobťažujú, alebo si vyberiete profesionálov, ktorí sa tejto činnosti venujú naplno so všetkým, čo k tomu patrí. Táto skutočnosť sa tak nevyhnutne taktiež na cene ich služieb prejaví.

Ak ste však celý život túžili po konkrétnej skupine, voľba bude jednoduchá. Aj napriek tomu, koľko stojí, by ste do nej mali investovať, pretože svadba sa už nikdy nebude opakovať – aspoň nie tá prvá.

Mohlo by sa vám tiež páčiť: Živá hudba na svadobný obrad: TOP 5 kombinácií pre jedinečný zážitok!

Hudba počas obradu a pri večeri

Sobášny obrad je taktiež dôležitou súčasťou svadobného dňa. Pri jeho plánovaní treba myslieť aj na výber hudby, ktorá vás bude sprevádzať v ústrety spoločnému životu. Vhodnou voľbou pre túto príležitosť môže byť klavirista, harfistka, v kostole tiež organista, ale aj zoskupenie hudobníkov, najčastejšie sláčikové duo, trio alebo kvarteto.

Aj v tomto prípade máte na výber lacnejšiu alternatívu, a to napríklad v podobe študentov hudby či amatérskych hudobníkov. Ak však chcete staviť na istotu, na internete zaiste rýchlo nájdete aj viacero špičkových profesionálov, ktorí sa hre na svoj nástroj venujú dlhé roky. Za nádhernú atmosféru, ktorú vám svojim vycibreným umením vytvoria, sa rozhodne oplatí trochu si priplatiť.

Okrem už skôr zmienených faktorov, akými sú dĺžka hrania, prejdená vzdialenosť, cenová náročnosť nástrojov či vyťaženosť muzikantov, má na výslednú cenu vplyv aj počet hudobníkov. Jednotlivec, akým je napríklad pianista, vás preto vyjde lacnejšie ako väčšie teleso. Nespornou prednosťou klavíra navyše je, že sa na ňom dá zahrať prakticky akákoľvek skladba, kým niektoré iné nástroje sa bez sprievodu ďalších jednoducho nezaobídu. Na druhej strane, súzvuk viacerých nástrojov bude znieť oveľa plnšie, farebnejšie a majestátnejšie.

Hudobníci, ktorých budete mať pri obrade, vám okrem toho môžu spríjemniť aj svadobnú hostinu. Výhodou takéhoto riešenia môže byť vo viacerých prípadoch aj nižšia cena za dodatočné hodiny hrania. Zážitok zo živej hudby počas konzumácie jedál a nápojov je úplne iný, ako z pesničiek pustených z CD, preto ak si ho chcete dopriať i vy, nie je veľmi nad čím váhať.

Znamená vyššia cena aj vyššiu kvalitu?

Či už riešite hudbu na zábavu alebo na svadobný obrad, vždy vyvstáva ďalšia dôležitá otázka. Ako nájsť naozajstnú kvalitu? Prvým indikátorom môže byť práve cena. Vo všeobecnosti, čím viac si dodávateľ hudby vypýta, tým pravdepodobnejšie bude mať väčšie skúsenosti a kvalitnejšie schopnosti, a teda tým väčší je dopyt po jeho službách. Aj preto je cena profesionálov, ktorí sa živia len hudbou, zvyčajne vyššia ako cena ich amatérskych kolegov. Ani tu však nemáte stopercentnú istotu. Niektorí dodávatelia vám môžu udať prehnanú cenu, nie však preto, že sú takí úžasní, ale preto, lebo veria, že sa ľahšie rozlúčite so svojimi peniazmi, keď ide o vašu svadbu. A práve tu odporúčam venovať svoj čas a energiu prieskumu. Hľadajte referencie, pýtajte sa známych, navštívte fóra, pozrite si ukážky. Nezaplaťte hneď prvému DJ-ovi, kapele či hudobníkom, ktorých objavíte. Ak vyslovene nemusíte, nezamerajte sa len na cenu, ale zisťujte tiež, čo všetko za ňu dostanete. Získajte a porovnajte viaceré ponuky a na základe nich sa potom rozhodnite pre toho správneho dodávateľa.

Prečítajte si: Piesne na svadbu: Unikátny zoznam TOP 100 pesničiek pre váš deň D!

Zhrnutie a záver

Cena hudby na svadbu je veľmi individuálna a bude sa odvíjať od vašich konkrétnych preferencií. Nevyhnutné je preto venovať tejto položke dostatok svojho času, upresniť si smery, ktorými chcete ísť, a potom dôkladne hľadať a napokon nájsť riešenie, ktoré poteší vás i vašich hostí. Vyššia cena môže, no i nemusí nevyhnutne znamenať, že pôjde o kvalitného dodávateľa. Ten bude taký dobrý, aké dobré sú jeho referencie, audio a videoukážky jeho práce či profesionalita a prístup pri komunikácii s vami. Ak sa preto v tomto ohľade spoľahnete na váš úsudok a inštinkt, určite sa rozhodnete správne.

Verím, že vám môj článok pomohol zorientovať sa pri výbere a v cenách svadobnej hudby a táto otázka už viac nebude pre vás problémom. V prípade, že sa rozhodnete pre klaviristu, bude mi cťou skrášliť svojou hudbou váš svadobný obrad, spríjemniť vám svadobnú hostinu či romanticky sprevádzať vaše kroky pri prvom novomanželskom tanci. Som svadobný pianista Peter zbranek a svojou hrou na klavíri už dlhé roky spríjemňujem mladomanželom ich veľký deň. Pozrite si ohlasy od niektorých z nich, vypočujte si ukážky skladieb z môjho repertoára, a pokojne ma kontaktujte e-mailom na adrese info@pianista.sk alebo prostredníctvom kontaktného formulára na tejto stránke. Opíšte mi vašu predstavu a ja vám rád podľa nej vypracujem cenovú kalkuláciu. A ak sa vám jeden hudobný nástroj máli, prídem vám zahrať aj s talentovanou huslistkou Victoriou Linnen, s ktorou tvoríme klavírno-husľové duo PV Acoustic. Naše vystúpenie je príjemné na počúvanie, môže však na svadbe rozprúdiť aj skvelú zábavu!
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.