Cena hudby na svadbu: Všetko, čo o nej musíte vedieť

Cena hudby na svadbu: Všetko, čo o nej musíte vedieť

Svadobné šaty, obrúčky, výzdoba, svadobný fotograf či kameraman, svadobné menu. Všetko nevyhnutné položky, na ktoré treba pri plánovaní vášho svadobného rozpočtu myslieť. Dôležitou, ak nie najdôležitejšou súčasťou svadby je však svadobná hudba. Od nej totiž závisí, ako sa vaši hostia na svadbe zabavia a ako si ju užijete vy samotní. Ako ale nájsť rovnováhu medzi cenou a kvalitou? Koľko vlastne stojí hudba na svadbu a Od čoho všetkého sa cena jednotlivých dodávateľov môže odvíjať? To vám priblížim v nasledujúcom článku.

Zažite romantickú svadbu v sprievode nádhernej klavírnej hudby

Hudba je dôležitá

Svadba je jednou z najdôležitejších udalostí života. Mnohí – a najmä ženy – sa na ňu pripravujú dlhý čas. Každý jeden detail musí byť premyslený a dokonalý. Výnimkou nie je ani svadobná hudba – práve naopak. Hudba je neoddeliteľnou súčasťou tejto životnej udalosti a mali by ste jej venovať zvýšenú pozornosť. Dôležité je to, aby ste si nevybrali DJ-a, svadobné kapely, hudobné skupiny, cimbalovky či samostatných hudobníkov čisto podľa ceny. Za kvalitu sa platí a šetrenie na tejto položke by vás mohlo napokon vyjsť naozaj draho – keď aj nie finančne, tak určite aspoň emočne.

Aby ste sa niečomu takému vyhli, prečítajte si týchto 5 overených rád, ako postupovať pri výbere svadobnej hudby.

Záleží na výbere

Koľko stojí hudba na svadbu? Odpoveď je na vás. Ako každá položka svadby, aj hudba je čisto individuálnou záležitosťou mladomanželov. Cena je teda závislá na tom, čo si budete na svojej svadobnej hostine želať a, pravda, koľko ste ochotní investovať.

Na samom začiatku by ste si mali ujasniť, kto vás bude na svadbe zabávať. Aj DJ aj kapela majú svoje pre a proti. Svadobný DJ si väčšinou za svoje služby vypýta menej ako kapela. Tá musí zaplatiť všetkých svojich hudobníkov, zatiaľ čo DJ iba seba. To z neho robí nie len cenovo dostupnejšiu, ale aj praktickejšiu alternatívu. Na celú hudobnú produkciu si totiž vystačí sám a v porovnaní s kapelou má zvyčajne aj omnoho širšiu ponuku skladieb. Okrem toho svadbu moderuje a nezriedka sa ako starejší stará aj o svadobný program. Popri tom všetkom tiež môže zabezpečiť nasvietenie sály či ďalšie zaujímavé atrakcie, s ktorými si všetci hostia váš svadobný večer zaiste naplno užijú.

Kým cena dobrého DJ-a začína niekde na úrovni niekoľkých stoviek €, cena kvalitnej kapely môže byť aj niekoľkonásobne vyššia. Živá hudba na svadbe však má nepochybne svoju pridanú hodnotu. Atmosféra koncertu, interakcia s publikom, energia, ktorú hudobníci svojim vystúpením vytvoria, to sú veci, ktoré sa nedajú ničím vynahradiť. Ak vám preto viac záleží na zážitku z tohto úžasného momentu, voľba je jasná. Zaplatíte síce viac, viac aj dostanete.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Živá hudba na svadbu: Na čo pri jej výbere nezabudnúť?

Faktorov je veľa

Faktorov, ktoré môžu tvoriť cenu, je však oveľa viac:

  • VYBAVENIE: Osvetlenie, ozvučenie, technika, nástroje - to sú všetko položky, ktoré si vyžadujú nemalé investície. Preto čím kvalitnejšie vybavenie vami vybraný dodávateľ má a čím väčšie sú možnosti, ktoré ponúka, tým pravdepodobnejšie bude daná kapela alebo DJ stáť viac.
  • DĹŽKA HRANIA: Dôležitú rolu, a to najmä u kapiel, zohráva tiež dĺžka hrania, keďže cena je často stanovená ako hodinová sadzba. V prípade DJ sa síce väčšinou platí za svadbu ako celok, pri objednávke extra hodín naviac si však tiež môžete priplatiť. Preto dobre zvážte, odkedy dokedy budete vášho dodávateľa naozaj potrebovať.
  • DÁTUM: Plánujete svadbu na magický dátum, akým je 18.8.2018 či 10.10.2020? Vám podobných mladomanželov bude zrejme veľa. Počítajte preto s tým, že si DJ či kapela pre zvýšený dopyt k svojej bežnej cene môže na tento deň ešte čosi pridať. Naopak, ak chystáte svadbu mimo svadobnej sezóny či cez pracovný týždeň, nie je vylúčené, že u niektorých dodávateľov dostanete dokonca zľavu.
  • REGIÓN: Cenové rozdiely môžu vznikať aj medzi jednotlivými regiónmi, a to jednak v závislosti od konkurencie v okolí, ale aj tamojšej životnej úrovne. Iná preto môže byť cena napríklad v Bratislave a iná v chudobnejších regiónoch Slovenska.
  • VZDIALENOSŤ: Majte na mysli, že okrem honoráru si DJ či kapely často účtujú aj náklady na dopravu. Určite je tak na mieste zvážiť, či si na svadbu zavoláte dodávateľa z druhého konca Slovenska, alebo ho skúsite radšej pohľadať vo vašom meste či kraji.
  • VYŤAŽENOSŤ A ZNÁME MENO: Ďalšími atribútmi konečnej ceny môžu byť vyťaženosť či známe meno dodávateľa. Neznámi DJ či kapely budú zrejme radi, že budú vôbec mať pre koho zahrať a ich cena môže byť nižšia. Naopak, dodávateľ, o ktorého je veľký záujem či má známe meno, si už môže dovoliť pýtať viac.

Ak ste však celý život túžili po konkrétnej skupine, voľba bude jednoduchá. Aj napriek tomu, koľko stojí, by ste do nej mali investovať, pretože svadba sa už nikdy nebude opakovať – aspoň nie tá prvá.

Mohlo by sa vám tiež páčiť: Hudba na svadobný obrad: Tieto piesne vyčaria tú pravú romantiku!

Hudba počas obradu a pri večeri

Svadobný obrad na úrade, v kostole alebo vonku v prírode je taktiež dôležitou súčasťou svadobného dňa. Pri jeho plánovaní treba myslieť aj na výber hudby, ktorá vás bude sprevádzať v ústrety spoločnému životu. Vhodnou voľbou pre túto príležitosť môže byť klavirista, harfistka, v kostole tiež organista, ale aj zoskupenie hudobníkov, najčastejšie sláčikové duo, trio alebo kvarteto.

Aj v tomto prípade máte na výber lacnejšiu alternatívu, a to napríklad v podobe študentov hudby či amatérskych hudobníkov. Ak však chcete staviť na istotu, na internete zaiste rýchlo nájdete aj viacero špičkových profesionálov, ktorí sa hre na svoj nástroj venujú dlhé roky. Za nádhernú atmosféru, ktorú vám svojim vycibreným umením vytvoria, sa rozhodne oplatí trochu si priplatiť.

Okrem už skôr zmienených faktorov, akými sú dĺžka hrania, prejdená vzdialenosť, cenová náročnosť nástrojov či vyťaženosť muzikantov, má na výslednú cenu vplyv aj počet hudobníkov. Jednotlivec, akým je napríklad pianista, vás preto vyjde lacnejšie ako väčšie teleso. Nespornou prednosťou klavíra navyše je, že sa na ňom dá zahrať prakticky akákoľvek skladba, kým niektoré iné nástroje sa bez sprievodu ďalších jednoducho nezaobídu. Na druhej strane, súzvuk viacerých nástrojov bude znieť oveľa plnšie, farebnejšie a majestátnejšie.

Hudobníci, ktorých budete mať pri obrade, vám okrem toho môžu spríjemniť aj jedlo počas svadobnej hostiny. Výhodou takéhoto riešenia môže byť vo viacerých prípadoch aj nižšia cena za dodatočné hodiny hrania. Zážitok zo živej hudby počas konzumácie jedál a nápojov je úplne iný, ako z pesničiek pustených z CD, preto ak si ho chcete dopriať i vy, nie je veľmi nad čím váhať.

Znamená vyššia cena aj vyššiu kvalitu?

Či už riešite hudbu na zábavu alebo na svadobný obrad, vždy vyvstáva ďalšia dôležitá otázka. Ako nájsť naozajstnú kvalitu? Prvým indikátorom môže byť práve cena. Vo všeobecnosti, čím viac si dodávateľ hudby vypýta, tým pravdepodobnejšie bude mať väčšie skúsenosti a kvalitnejšie schopnosti, a teda tým väčší je dopyt po jeho službách. Aj preto je cena profesionálov, ktorí sa živia len hudbou, zvyčajne vyššia ako cena ich amatérskych kolegov. Ani tu však nemáte stopercentnú istotu. Niektorí dodávatelia vám môžu udať prehnanú cenu, nie však preto, že sú takí úžasní, ale preto, lebo veria, že sa ľahšie rozlúčite so svojimi peniazmi, keď ide o vašu svadbu. A práve tu odporúčam venovať svoj čas a energiu prieskumu. Hľadajte referencie, pýtajte sa známych, navštívte fóra, pozrite si ukážky. Nezaplaťte hneď prvému DJ-ovi, kapele či hudobníkom, ktorých objavíte. Ak vyslovene nemusíte, nezamerajte sa len na cenu, ale zisťujte tiež, čo všetko za ňu dostanete. Získajte a porovnajte viaceré ponuky a na základe nich sa potom rozhodnite pre toho správneho dodávateľa.

Stojí tiež za prečítanie: Prvý svadobný tanec: Toto je TOP 20 najžiadanejších piesní!

Zhrnutie a záver

Cena hudby na svadbu je veľmi individuálna a bude sa odvíjať od vašich konkrétnych preferencií. Nevyhnutné je preto venovať tejto položke dostatok svojho času, upresniť si smery, ktorými chcete ísť a potom dôkladne hľadať a napokon nájsť riešenie, ktoré poteší vás i vašich hostí. Vyššia cena môže, no i nemusí nevyhnutne znamenať, že pôjde o kvalitného dodávateľa. Ten bude taký dobrý, aké dobré sú jeho referencie, audio a videoukážky jeho práce či profesionalita a prístup pri jednaní s vami. Ak sa preto v tomto ohľade spoľahnete na váš úsudok a inštinkt, určite sa rozhodnete správne.

Verím, že vám môj článok pomohol zorientovať sa pri výbere a v cenách svadobnej hudby a táto otázka už viac nebude pre vás problémom. V prípade, že sa rozhodnete pre klaviristu, bude mi cťou skrášliť svojou hudbou váš svadobný obrad, spríjemniť vám svadobnú hostinu či romanticky sprevádzať vaše kroky pri prvom novomanželskom tanci. Som svadobný pianista Peter zbranek a svojou hrou na klavíri už dlhé roky spríjemňujem mladomanželom ich veľký deň. Pozrite si ohlasy od niektorých z nich, vypočujte si ukážky skladieb z môjho repertoára, a ak vás oslovia, pokojne ma kontaktujte e-mailom na adrese info@pianista.sk alebo prostredníctvom kontaktného formulára na tejto stránke. Nenechávajte si to však, prosím, na poslednú chvíľu, pretože môj kalendár vystúpení sa veľmi rýchlo zapĺňa.Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.