Svadba na úrade? Na toto sa pripravte!

Svadba na úrade? Na toto sa pripravte!

Svadba je najkrajšia životná udalosť dvoch ľudí, ktorí sa majú radi. Viem, o čom hovorím. Ako svadobný pianista som ich totiž už sprevádzal nespočetné množstvo. Rozhodli ste sa pre sobáš na úrade? Zistite, ako prebieha civilný svadobný obrad a pridajte doň tú správnu atmosféru. Nechajte na ňom zaznieť to, čo lahodí vášmu srdcu. Šaty, účes, kytica či výzdoba už po rokoch nebudú v móde. Ale atmosféra, ktorú prežijete vo váš svadobný deň, zostane vo vašom srdci navždy. V tomto článku vám prezradím všetko potrebné, čo o svadbe na úrade potrebujete vedieť.

Čaká vás svadba na úrade? Nechajte sa očariť nádherným klavírnym sprievodom.

Čo treba zabezpečiť pred svadbou?

Rozhodli ste sa pre civilnú svadbu na úrade? Vaša prvá cesta by mala viesť na matriku, kde chcete mať sobášny obrad. Ak je to v mieste trvalého bydliska nevesty alebo ženícha, zájdete tam obaja a oznámite svoj zámer príslušnému úradníkovi. Ten s vami dohodne termín svadby a ďalšie detaily. Formálne podáte žiadosť o uzavretie manželstva. Nezabudnite si preto so sebou zobrať rodný list a občiansky preukaz. Zaplatíte príslušný poplatok a hotovo.

Ak sa plánujete vziať na inom úrade, než podľa bydliska patrí jeden z vás, musíte navštíviť matriky dve. Najprv obaja zájdete na matriku, kam aspoň jeden z vás podľa trvalého bydliska patrí. Tam si vyžiadate tzv. delegačný list. Táto listina oprávňuje iný úrad vykonať obrad namiesto príslušnej matriky. S týmto dokumentom potom pôjdete na úrad, kde budete mať sobáš. Tu podáte žiadosť o uzavretie manželstva.

Prečítajte si tiež: Malá svadba: 5 skvelých tipov, ako z nej spravíte veľdielo.

Ako bude vyzerať civilný obrad na úrade?

Pri civilnom obrade je presne stanovená len formulácia prísahy. Ostatné súčasti obradu sa zvyčajne dejú podľa miestnych zvyklostí či želania sobášiacich sa. Minimálna verzia civilného sobáša na úrade pozostáva z príhovoru oddávajúceho, slávnostného sľubu novomanželov, výmeny prsteňov a podpisu zápisnice o uzavretí manželstva. Vtedy to trvá len približne 10 minút.

Väčšina svadobných obradov však trvá oniečo dlhšie. Ceremóniu zvyčajne sprevádza recitované slovo a hudba. Každý úrad používa svoje texty a piesne. Ak sa vám nepáčia alebo máte vlastnú predstavu, môžete ich zmeniť.

Prečítajte si tiež: Živá hudba na svadobný obrad: TOP 5 kombinácií, vďaka ktorým bude váš sobáš nezabudnuteľným zážitkom!.

Čo vám pri sobáši budú hrať a recitovať?

Opýtajte sa matrikára, aké texty a skladby majú pripravené. Môžete však prísť aj s vlastnými návrhmi. Alebo budete chcieť niektoré časti svadobného obradu vynechať a skrátiť ho? Aj to sa dá. Ak máte vlastné predstavy o básňach či hudbe počas obradu, predneste ich. Väčšinou vám vyjdú v ústrety.

Pozrite si aj tipy na ďalšie krásne piesne, ktoré na svadobnom obrade vyčaria tú pravú romantiku

Hudba na svadbu na úrade?

Čaká vás svadba na úrade a práve hľadáte hudbu, ktorá vás bude sprevádzať? Pokojne ma kontaktujte a opíšte mi vašu predstavu. Som svadobný pianista Peter Zbranek a bude mi cťou môcť svojou hrou vykúzliť výnimočný romantický zážitok pre vás i vašich hostí.

Prečítajte si o tom viac: Pianista na svadbu: Živá hudba na obrad a svadobnú hostinu


Nebojte sa úradníka taktiež opýtať, ako vyzerá príhovor. Môžete matrikárke povedať o vašich rodinných vzťahoch či iných osobných veciach. Príhovor sobášiaceho tak môže byť doplnený o poďakovanie rodičom, o vaše osobné želania či túžby alebo o milú rodinnú príhodu. Stratí tak na formálnosti a všeobecnosti. Bude o vás a pre vás. Hodí sa taktiež spomenúť prípadné nevhodné témy. Ak náhodou nedávno zomrel váš či snúbencov rodič, môžete napríklad poprosiť o vynechanie slov o rodičoch, aby sa na svadbe prítomné obecenstvo príliš nerozclivilo.

Nastal deň D

Keď prídete do obradnej siene, na úrade vás privíta sobášiaci a pravdepodobne vás požiada o občianske preukazy. Prípadne skontroluje aj doklady svedkov a dopíše ich údaje, ak ste ich skôr neuviedli.

Hostí uvedú do obradnej miestnosti a po ich usadení pustia nástupnú hudbu. Väčšinou svadobný pochod od Wagnera alebo Mendelssohna-Bartholdyho, avšak môžete to zmeniť.

Za zvuku hudby vchádzate do miestnosti – po jednom s rodičmi alebo spolu dvaja. Opäť je voľba na vás, prípadne sa zariadite podľa miestnych zvyklostí.

Sobášiaci niekoľkými slovami privíta vás, novomanželov, i vašich hostí. Za príhovorom môže zaznieť hudba, báseň alebo oboje. Nasleduje formálne čítanie zápisnice, váš sľub a vyhlásenie za manželov podľa zákona o rodine. Po tomto vyhlásení si vymeníte obrúčky a dávate prvý manželský bozk. Opäť môže zaznieť báseň či pieseň.

Prvá gratulácia prichádza od oddávajúceho spolu s prípitkom. Civilný obrad sa končí, podpisujete zápisnicu o uzavretí manželstva. Na záver opäť znie hudba a vy vychádzate z miestnosti. Mimo sobášnej siene vám gratulujú vaši hostia.

Prečítajte si tiež: Hudba na svadobný obrad: Všetko, čo o nej musíte vedieť. Kompletný sprievodca od jej výberu až po váš deň D!

Ak to chcete podľa seba

Na začiatok je dobré povedať oddávajúcemu základné informácie o vás, či máte oboch rodičov, či už máte deti, či náhodou nemáte smútok v rodine a podobne. To preto, aby v príhovore náhodou nespomenul niečo, čo by sa vás dotklo.

Väčšinou si môžete obzrieť sobášnu miestnosť. Ak sa vám nebude zdať dostatočne upravená, môžete sa dohodnúť na jej výzdobe vlastnou aranžérkou. Voľba skladieb, ktoré počas obradu na úrade zaznejú, je takisto len na vás. Nemusí vám dokonca znieť len reprodukovaná hudba. Hrať vám môže i hudobník, ktorý svojou hrou ešte viac umocní čaro týchto krásnych okamihov.

Nebojte sa vytvoriť si váš svadobný deň podľa vlastných predstáv. Oslovte matrikára s ľubovoľnou požiadavkou. Nechajte si poradiť, ale ak máte svoju predstavu, neustupujte. Ak sa nedohodnete, vždy môžete nájsť na inom úrade niekoho ochotnejšieho. Je to vaša svadba, prežite ju preto tak, ako si sami prajete.

Zanechá dojem na celý život

Krásna pieseň je poslom emócií. Chytí vás za srdce a slávnostný okamih zanechá dojem na celý život. Pozitívne emócie lásky, radosti, či dojatia ešte viac než len reprodukovaná hudba podčiarknu tóny v podaní pianistu, ktoré dodajú celému obradu ten pravý nádych romantiky a elegancie. Nádherná klavírna hudba môže znieť pri vstupe do siene a vy budete prežívať každý váš krok. Vaše „áno“ a prvý manželský bozk môže opäť sprevádzať romantická pieseň. Jemná hudba sa bude vznášať nad vami aj pri odchode z obradnej siene, vyplní priestor počas gratulácií od hostí a vy budete dojatá a šťastná.

Ak si budete priať, rád budem sprevádzať váš svadobný deň krásnymi tónmi piana. Budem sa tešiť, ak prispejem svojou troškou k tomu, aby bol váš deň "D" naozaj dokonalý. Vypočujte si ukážky mojej tvorby, prečítajte si, čo na moju hru povedali nevesty, pre ktoré som už hral. V prípade, že vás moja práca osloví, poteším sa, ak sa mi ozvete. Najlepšie urobíte, ak mi napíšete už teraz, aby som mal váš termín ešte k dispozícii.

A ak by ste si váš zážitok na svadbe na úrade priali ešte znásobiť, ku klavíru môžete pridať aj ďalší nástroj. S huslistkou Victoriou Linnen tvoríme klavírno-husľové duo PV Acoustic. Radi váš veľký deň spravíme výnimočným spoločne.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.