Aj svadobný dodávateľ je len človek. Týchto 10 vecí mu radšej nikdy nerobte!

Aj svadobný dodávateľ je len človek. Týchto 10 vecí mu radšej nikdy nerobte!

Svadobný fotograf, kameraman, DJ... Všetci sa snažia o jediné – vyčarovať z vášho svadobného dňa nezabudnuteľnú spomienku. Ako pianista som i ja dodávateľom svadobných služieb. Preto som sa rozhodol, že vám dovolím nazrieť do nepríjemných zákulisných situácií, s ktorými som sa počas mojej dlhoročnej praxe stretol. Po konzultáciách s kolegami z iných svadobných odvetví som vybral tie najväčšie nepríjemnosti, aké nás už postretli a zaručene nepotešili. Vyhnite sa im oblúkom!

Ak hľadáte príjemnú hudbu na svadobný obrad či k večeri, som tu pre vás.

1. Nerušte zmluvu

Bohužiaľ, ešte stále sa nájdu páry, ktoré z nejakého dôvodu nerozumejú tomu, že dodávateľ kvôli snahe spríjemniť ich svadobný deň mohol medzičasom odmietnuť ďalšie, možno aj lukratívnejšie ponuky len preto, že si daný dátum vyhradil a zarezervoval práve pre nich. Samozrejme, niekedy za tým môžu byť aj skutočne vážne dôvody, ktoré sa dajú pochopiť. Nepochybne však vášho dodávateľa nepotešíte, ak sa mu mesiac či dokonca týždeň pred dohodnutým termínom ozvete s tým, že pre finančný rozpočet už o jeho služby nemáte záujem. Rada preto znie, ešte pred rezerváciou si dobre premyslite, či je vaša voľba tá pravá. Inak môžete prísť i o rezervačný poplatok, ktorý si niektorí dodávatelia pri podpise zmluvy účtujú. Ak to aj nebude ten váš prípad, pamätajte na to, že vy síce možno ušetríte, no inému človeku spôsobíte nepríjemnosti. A to predsa nechcete, však?

2. Nezjednávajte cenu

Jasný signál, že vám nejde ani tak o kvalitu odvedenej práce, ale hlavne o čo najlepšiu cenu. Svadobní dodávatelia chápu, že pri príprave svadby hľadáte každý spôsob, ako ušetriť peniaze. Ak vám však smiem poradiť, nepokúšajte sa zjednávať nižšiu cenu za ich služby. Koniec koncov, veď ani v potravinách nepresviedčame predavačku pri pokladni, aby nám predala chlieb lacnejšie než je jeho stanovená cena. Rovnako tak si aj svadobný profesionál svoju prácu, skúsenosti, čas a vynaložené náklady cení na určitú hodnotu. Vždy sa ale vopred uistite, čo všetko suma, ktorú vám dodávateľ uviedol, vlastne zahŕňa. Možno tak budete môcť ušetriť okresaním poskytnutých služieb či vybavenia, ktoré vlastne ani nebudete potrebovať. Prípadne, ak mu platíte za hodinu odvedenej práce, jednoducho si dodávateľa radšej objednajte na kratšiu dobu než ste pôvodne zamýšľali.

Prečítajte si tiež: Cena hudby na svadbu: Všetko, čo o nej musíte vedieť.

3. Nenechajte dodávateľov o hlade

To, čo je pre drvivú väčšinu mladomanželov úplnou samozrejmosťou, iní už nemusia pokladať za také dôležité. A práve pre tých z vás je určený tento bod. Nikde v zmluve toto nepísané pravidlo síce možno nefiguruje, no ponúknuť večeru nielen svadobným hosťom, ale aj DJ-ovi, kapele či fotografovi je, dá sa povedať, vecou základnej slušnosti. Minimálne tí dodávatelia, ktorí na svadbe strávia celý deň či noc, si nejaké to posilnenie rozhodne zaslúžia. Sýty človek podá kvalitnejší výkon, je spokojnejší on i svadobčania, a napokon ani vy neriskujete, že váš kameraman či fotograf zmešká tie najdôležitejšie svadobné okamihy, lebo si musel odskočiť po jedlo do neďalekého supermarketu. Ak aj napriek tomu svojich dodávateľov pohostiť neplánujete, dajte im o tom vedieť ešte pred samotnou svadbou, aby sa na to mohli vopred pripraviť.

4. Nezabudnite dodržať dohody

Tak ako i vy očakávate, že vaša svadba prebehne podľa plánu a dohodnutých podmienok, aj druhá strana (dodávateľ) očakáva to isté. Ubezpečte sa, že to, na čom sa spolu vopred dohodnete, aj naozaj dodržíte. Z vlastnej skúsenosti viem, že nie je na svadbe azda nič stresujúcejšie, než riešiť nečakané problémy v tom najnevhodnejšom čase. Požadoval váš hudobník elektrickú zásuvku v blízkosti niekoľkých metrov? Rezervované parkovacie miesto či stoličku? Uistite sa, že bude všetko pripravené. Platí to však nielen o samotnej svadbe, ale aj o období po nej. Tak ako aj profesionál odviedol svoju prácu načas, nemeškajte ani vy s platbou. Keď ste sa na tom nedohodli, nežiadajte od fotografa dodanie fotografií hneď na druhý deň po svadbe. Ak túžite po naozaj hodnotnom výsledku, vedzte, že na dobré sa oplatí počkať.

5. Neodmietajte profesionálne rady

Každý pár chce prežiť svoj deň D podľa vysnívaných rozprávkových predstáv. Niekedy je však lepšie dôverovať radám skúsených profesionálov a nechať svoje nápady mierne upraviť. Všetci svadobní dodávatelia totiž zodpovedajú svojím menom za výsledok odvedenej práce, a to, čo sa môže zdať v poriadku vám, môžu všetci ostatní považovať za úplne nevhodné. Hudobník by na svadbe predsa nemal hrať piesne o rozchode, aj keď sú vám možno srdcu blízke. Ak zasa chcete od DJ-a, aby predstieral, že sa mu niečo pokazilo, zo zlyhania bude zaručene obvinený práve on. Ani bizarný nápad s „akože“ čistením kolesa od auta nevestinými šatami nevyznie na svadobných fotografiách ako práve najšťastnejšia voľba. Čerešničkou na torte sú najrôznejšie scenáre svadobných videí, ktoré sa však, čuduj sa svete, v portfóliu žiadneho kameramana nikdy neobjavia. Podobné podnety si je preto vždy rozumnejšie radšej dvakrát premyslieť.

6. Nepodceňte organizáciu a informovanie

Ako sa hovorí, nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie. Všade totiž platí, že komunikácia je základ. Nie je dobré, keď nikto nevie, čo sa kedy bude diať. Drahocenný čas ubieha vám a rovnako tak ubieha i dodávateľovi, na ktorého ste zabudli, a on čaká pred zatvoreným kostolom bez akýchkoľvek informácií. Cenné skúsenosti preto hovoria, že by ste organizačné záležitosti mali v deň svadby zveriť svojej pravej ruke. Či už je to družička, rodič, priateľ, ktokoľvek, na koho sa môžete spoľahnúť, prejdite si s ním deň vopred harmonogram celej svadby. Uľahčíte tak prácu sebe i svojim dodávateľom. Ak touto úlohou nechcete poveriť nikoho z vašich blízkych, najmite si profesionálneho starejšieho. Okrem organizácie a koordinovania celého priebehu sa vám postará aj o svadobné zvyky či ďalší zaujímavý program.

Prečítajte si tiež: 10 dôležitých vecí, ktoré ma naučil život svadobného pianistu.

7. Neplytvajte časom dodávateľa

Nadväznosť na predchádzajúci bod je viac než jasná. Jednou zo základných vecí pri uzatváraní zmluvy je stanovenie času odkedy dokedy sú služby dodávateľa potrebné a čo od neho počas tejto doby požadujete. Hlavne fotografi a kameramani vedia, o čom je reč, a verte mi, nemajú dôvod usmievať sa, ak čakajú dobrú pol hodinu či dokonca dlhšie, kým sa nevesta dostaví na dohodnuté fotenie. Veci potom ľahko naberú sklz a stres, ktorý v časovej tiesni nastane, nie je dobrý pre žiadnu zo zúčastnených strán. Samozrejme, neočakávané zdržanie sa môže vyskytnúť vždy, zvlášť keď ide o svadbu. Pre takýto prípad je však veľmi ľahká pomoc. Jednoducho si vopred do svojho harmonogramu pripočítajte aj nejakú tú rezervu. Veľkému časovému sklzu sa tak väčšinou hravo vyhnete.

8. Nevyžadujte veci, ktoré nie sú v popise práce

„Mohli by ste mi vyzdvihnúť kvety? A neskočili by ste ešte po strýka?“ Možno niekto zostane sklamaný, no kameraman či hudobník nie je váš svadobný šofér. Okrem toho, že dodržíte, na čom ste sa s vašim dodávateľom dohodli, vám určite tiež odporúčam, aby ste od neho nevyžadovali veci, na ktorých dohodnutí nie ste. Áno, pomáhať si je ľudské. No uvedomte si i to, že konkrétny dodávateľ prišiel pre vás odviesť čo najkvalitnejšiu prácu a podať čo najlepší výkon. Nezamestnávajte ho preto ďalšími úlohami, ktoré nemá v popise práce. Rovnako ako je vhodné zaobstarať si človeka na organizáciu v deň svadby, nie je na škodu mať poruke aj osobu, čo sa postará o rozvoz ľudí.

9. Neriskujte zlú spoluprácu

Uvediem príklad. Tento rok som zažil situáciu, kedy dlhé mesiace prípravy na vystúpenie s istou hudobníčkou boli vo výsledku úplne zbytočné, pretože sa objavil tretí muzikant, ktorý do nášho hudobného čísla nečakane skočil. Ani zďaleka to však nie je jediný prípad. Niektorí netolerantní DJ-i, čo majú nevhodné osvetlenie a nie sú ochotní ho ani na chvíľu vypnúť, veľmi komplikujú život kameramanom a fotografom. Neskúsení fotografi alebo kameramani zasa často sťažujú prácu ďalším svojim kolegom. Nepodarené zábery či hudobné číslo potom nenahnevá len tých zodpovednejších profesionálov, no výsledok práce nepoteší ani vás. Riešenie? Skúste si zvolených dodávateľov preveriť, prečítajte si recenzie a zistite, či ide o profesionálov na vysokej úrovni. Ak môžete, dohodnite si s nimi aj osobné stretnutie, aby ste ich mohli spoznať aj po ľudskej stránke. Vyhnete sa tak zbytočne vyhodeným peniazom.

Prečítajte si tiež: Svadobná hudba: 5 overených rád, ako ju správne vybrať.

10. Nedovoľte opitým hosťom obťažovať dodávateľov

Iste, podgurážených svadobčanov neustriehnete a to najmä v neskorších hodinách. Promile v krvi stúpa a strácajú sa i spoločenské zábrany. Hostia sú komunikatívnejší a naberajú nevídané superschopnosti hrať na každom hudobnom nástroji, čo by chceli všetkým hneď na mieste dokázať. Ďalší túžia obohatiť každú fotografiu svojou prítomnosťou a ak sa im to nedarí, sú v zábere aspoň ich prsty, čím kazia spomienkové fotky. Iní si hudobníkov mýlia s jukeboxom a nie je na svete dôležitejšej skladby, než tá, ktorú chcú práve počuť. V tomto čase už dodávateľ túži zabaliť všetky svoje veci a byť na polceste domov. Nezabúdajte sa ho preto aj sem tam opýtať, či je všetko v poriadku.

Zažite romantickú svadbu pri tónoch klavíra

Milé nevesty, prajem vám, aby ste si váš svadobný deň užili najviac, ako sa len dá, a aby vám k tomu svojim dielom dopomohli aj vaši svadobní dodávatelia. Keď budete postupovať podľa rád v mojom článku, som si istý, že sa vám to zaručene podarí. Ba čo viac, spokojné nebudete len vy, ale aj profesionáli, ktorých si na svoju svadbu vyberiete.

V prípade, že túžite po nádhernej romantickej svadbe pri tónoch klavírnej hudby, veľmi rád prídem spríjemniť váš veľký deň. Som svadobný pianista Peter Zbranek a svojou hrou na klavíri som už sprevádzal najkrajšie životné okamihy desiatok zaľúbených párov. Prečítajte si, čo mi o svojom zážitku napísali, vypočujte si ukážky z mojej tvorby, a ak vás oslovia, pokojne sa mi ozvite. Spolupracujem tiež s talentovanou huslistkou Victoriou Linnen. Preto, ak by ste chceli váš zážitok ešte umocniť, radi vám prídeme zahrať ako duo PV Acoustic. Náš zhruba štvorhodinový spoločný repertoár okúzli všetkých.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.