Hudba na svadobný obrad: Všetko, čo o nej musíte vedieť. Kompletný sprievodca od jej výberu až po váš deň D!

Hudba na svadobný obrad: Všetko, čo o nej musíte vedieť. Kompletný sprievodca od jej výberu až po váš deň D!

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aký by bol svet bez hudby? Priznám sa, že ja si taký život hádam ani nedokážem predstaviť. A svadbu, na ktorej by nezaznel jediný tón, už vonkoncom nie. Práve muzika vás totiž vyzve do spevu a tanca, a vy aj vaši hostia budete vďaka nej na váš veľký deň ešte dlho spomínať. Ba čo viac, ak znie aj na svadobnom obrade či počas večere, vyčarí okrem skvelej zábavy aj nádherné romantické okamihy. Ako však pri výbere hudby na sobáš postupovať, aby bol váš zážitok dokonalý? Ako klavirista som už mal tú česť sprevádzať svojou hrou na piane viac ako 100 svadobných obradov. Preto som do jedného článku zhrnul všetky rady a tipy, ktoré by vám pri plánovaní mohli pomôcť. Prevediem vás celým procesom od výberu typu hudby, oslovenia konkrétneho hudobníka, rezervácie termínu, komunikácie pred obradom až po samotný deň „D“.

Zažite nádherný svadobný obrad v sprievode romantickej klavírnej hudby.

Hudobník alebo nahrávka

Jeden alebo viacerí hudobníci, zbor či reprodukovaná hudba. Na výber máte hneď niekoľko možností. Niekomu možno postačí organ a zborista, ktorý hráva a spieva na svadobných obradoch. Nie je nič zlé ani na tom, ak odsúhlasíte reprodukovaný hudobný playlist, ktorý vám ponúknu na úrade.

Zúčastnil som sa niekoľkých svadieb, kde hrali skladby z reproduktora. V porovnaní s emóciami, ktoré dokáže vyčariť umelec hrajúci melódie šité na mieru, to bolo veľmi neosobné. Ak si chcete svoj svadobný obrad zapamätať navždy, odporúčam najať si hudobného profesionála. Jeho hra je originálna a jedinečná, dodá obradu eleganciu a vznešenosť, odbremení vás od starostí, odstráni problémy s načasovaním a, navyše, bude vás stáť len zlomok vášho svadobného rozpočtu.

Neviete sa rozhodnúť, akého hudobníka zvoliť? Prečítajte si: Živá hudba na svadobný obrad: TOP 5 kombinácií pre jedinečný zážitok!.

Hudba šitá na mieru

Rozhodli ste sa pre svadobného umelca? Blahoželám vám! Sskúsený profesionál, ktorý vás bude svojou hrou sprevádzať, povýši váš svadobný obrad na výnimočný okamih. V súčasnosti viacero hudobníkov ponúka svoje služby práve v spojitosti so svadbou. Sám ich poznám niekoľko. Či už to bude pianista, huslistka, harfistka, saxofonista, organista, sláčikové trio alebo kvarteto, sólo spev či zbor, závisí len a len od vás a vašich predstáv.

Ak ním má byť práve klavirista, pokojne ma kontaktujte a opíšte mi vašu predstavu hudobného sprievodu na vašu svadbu. Som pianista Peter Zbranek a bude mi cťou môcť svojou troškou prispieť k tomu, aby bol váš veľký deň dokonalý. Chcem si zarezervovať vystúpenie.

Prečítajte si viac: Pianista na svadbu: Živá hudba, ktorá vás chytí za srdce


Na druhej strane, výber hudobníka na svadobný obrad nie je vôbec ľahká úloha. Na samom začiatku odporúčam počúvať okolie. Vaši známi vám určite radi poradia. Ak nikoho takého nepoznáte, nezúfajte. Aj na internete nájdete mnoho referencií, ktoré vám napovedia, či vybraný umelec stojí za oslovenie. K dispozícii sú sociálne siete, kde umelci svoju prácu radi prezentujú.

Môj klavírny život môžete sledovať na Facebooku aj na Instagrame.


Zo skúseností viem, že veľmi pomôže, keď interpret poskytne snúbencom audio alebo video ukážku. Ak máte možnosť zažiť umelca naživo, nenechajte si to ujsť. Keď sa napokon rozhodnete hudobníka kontaktovať, vnímajte to, ako s vami komunikuje. Či je ochotný, ústretový, dokáže sa prispôsobiť vašim predstavám a podobne. Už jeho prvá reakcia na váš e-mail, telefonát či pri osobnom stretnutí vám o ňom veľa napovie.

Aby ste sa nestratili v tom, ako správne vybrať hudbu na sobáš, ale aj na svadobnú zábavu, uložte si do záložiek môj článok: Svadobná hudba: 5 overených rád, ako ju správne vybrať

Moja rada: Keď nájdete hudobníka, ktorého tvorba vás zaujme, oslovte ho radšej čo najskôr. Iste, môže pri vás stáť šťastie a zastihnete voľný termín v jeho kalendári aj týždeň pred svadbou (tento rok sa napríklad šťastena usmiala aj na jednu z neviest, ktorú som sprevádzal, hoci sa mi ozvala len 4 dni vopred). Pravdepodobnejšie však je, že otáľaním svoju šancu premrháte a budete musieť hľadať niekoho iného. Najmä počas svadobnej sezóny sú žiadaní umelci v piatky či soboty pomerne vyťažení. Samozrejme, pokiaľ si svoje „áno“ plánujete povedať v menej tradičný svadobný deň (nedeľa až štvrtok), prípadne v mesiaci mimo svadobnej sezóny (november až apríl), šanca na voľný termín je vyššia.

Pozrite si v mojom kalendári, či mám deň vašej svadby ešte voľný.

Na čo sa pýtať

Predtým, ako sa bezhlavo vrhnete do dohody, odporúčam pripraviť si zoznam dôležitých otázok. Pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma, iba tak dospejete k spokojnosti na oboch stranách.

Dostupnosť:

Úvodné otázky, ktoré by ste mali položiť, sú viac než zrejmé. Má hudobník termín vašej svadby ešte voľný? Môže docestovať na miesto, kde sa svadobný obrad koná? Ak už má umelec v kalendári rezervované iné vystúpenie, ktoré nie je možné časovo zladiť so sprievodom vašej svadby, komunikácia sa tým, žiaľ, väčšinou rovno končí. Niektorí hudobníci taktiež môžu mať stanovenú maximálnu vzdialenosť dojazdu. Ja, napríklad, veľmi rád prídem zahrať v rámci celej SR aj ČR. Najčastejšie však sprevádzam svadobné obrady a hostiny na západnom Slovensku a na Morave, pretože mojim východiskovým bodom je Stupava. V prípade svadieb na východnom Slovensku už nevestám kvôli vyšším dopravným nákladom odporúčam, aby sa, pokiaľ majú záujem len o vystúpenie na samotnom svadobnom obrade, skúsili poobzerať po hudobníkoch z bližšieho okolia, alebo, aby si moje vystúpenie predĺžili aj počas večere či k tanečnej zábave, čo by sa im mohlo vyplatiť viac. Samozrejme, v prípade, že svadobný rozpočet mladomanželov príliš nezväzuje, veľmi rád zavítam i tam zahrať hoc i len jedinú pieseň.

Cena:

Prirodzene, obzvlášť v týchto ťažších časoch sa každý snaží šetriť, kde sa dá. Preto je práve táto otázka nepochybne pre mnoho neviest číslo 1. Určite ju tak položiť treba. Neodporúčam však, aby ste sa v kontaktnom úvodnom e-maily zamerali IBA na cenu vystúpenia. Je to pre hudobníka akýsi signál, že vám až tak nejde o zážitok z jeho hry, ale najmä o to, ako čo najviac ušetriť. A to sa, najmä pokiaľ ide o hudbu na svadbu, často nevypláca. Je to totiž práve hudba, ktorá do veľkej miery rozhoduje o tom, aké spomienky si vy aj hostia zo svadby odnesiete a ako na ňu budete spomínať. Nepýtajte sa teda len na cenu, ale aj na to, čo za ňu dostanete. Napríklad, v mojom prípade cena vystúpenia okrem iného zahŕňa aj možnosť zabezpečiť ozvučenie oddávajúcich na svadobnom obrade, aby bolo každé slovo jasne počuť, či prípravu skladby na želanie aj mimo repertoár.

Stručný prehľad toho, čo všetko ovplyvňuje cenu hudby na svadbu, sa dočítate v mojom staršom článku.

Nevesty tiež často zaujíma, akým spôsobom bude platba prebiehať a či je potrebná záloha. Je to pravdepodobne veľmi individuálna záležitosť a každý svadobný umelec to má nastavené inak. Vždy si ale od hudobníka pýtajte aj zmluvu. Nielen, že je dokladom k vašej platbe, ale máte v nej spísané aj všetky podmienky vystúpenia. Je teda ďalším signálom toho, že ste natrafili na profesionála, ktorý svoju prácu vykonáva seriózne a na vysokej úrovni.

Požiadavky na technické zabezpečenie:

Ak sa na ne aj nespýtate, hudobník vám ich iste rád prezradí aj sám. Nemusíte sa báť, nejde o nič prevratné. Pokiaľ nemáte svadbu na opustenom ostrove, určite ich zvládnete naplniť. Mojou zvyčajnou požiadavkou napríklad je, aby boli na mieste k dispozícii 2 stoličky a možnosť pripojenia do elektrickej siete v okruhu maximálne 50 metrov od miesta vystúpenia. Všetko vybavenie (prenosné stage piano aj ozvučenie) priveziem na miesto autom, preto potrebujem zabezpečiť aj jedno parkovacie miesto, ideálne čo najbližšie k dejisku obradu. V prípade dažďa tiež nemôžem hrať na otvorenom priestranstve pod holým nebom, aby voda môj milovaný nástroj nepoškodila. Preto je pri plánovaní svadby dobré pamätať aj na túto alternatívu a pripraviť si záložné miesto konania vášho sobáša pre daždivé počasie.

Vaša predstava:

Vždy je dobré, keď pripojíte aj vašu vlastnú predstavu, kedy by ste si hudobný sprievod želali. Či bude znieť už pri kokteily a usádzaní hostí pred sobášom, pri svadobnom obrade, gratuláciách, fotení, večeri, tanci a podobne. Ak predstavu nemáte, nehanbite sa spýtať, skúsený hudobník vám iste rád poradí a pomôže doladiť všetko tak, aby bol váš svadobný deň výnimočný. Ak máte požiadavku na vašu obľúbenú skladbu, spýtajte sa, či vám ju muzikant môže zahrať. Mojou výhodou je, že hrám podľa sluchu. Z počutia sa teda dokážem naučiť zahrať prakticky akúkoľvek pieseň a aj keď ju nemám v repertoári, rád si ju pre mladomanželov pripravím.


Neviete si dať rady s výberom skladieb? Možno vás inšpiruje tento článok: Piesne na obrad: Tieto nádherné skladby vyčaria tú pravú romantiku!

Rezervácia termínu

Keď sa po vzájomnej komunikácii napokon rozhodnete pre služby osloveného profesionála, prichádza na rad rezervácia termínu. Tá je obyčajne spojená s podpisom zmluvy o podaní umeleckého výkonu, prípadne s platbou zálohy či rezervačného poplatku. Následne by si hudobník mal dohodnutý termín poznačiť do svojho kalendára. Všetky ostatné požiadavky na, hoci aj lukratívnejšie vystúpenie, ktoré v budúcnosti dostane na čas vášho svadobného obradu, ale aj na niekoľko hodín pred ním a po ňom, už bude musieť odmietnuť. Preto si, prosím, ešte pred rezerváciou dobre zvážte, či je daný umelec pre vás ten pravý, aby ste túto dohodu aj dodržali.

Blíži sa svadobný deň

Od rezervácie vystúpenia až po dátum vašej svadby ste naďalej v kontakte. Nastáva priestor na to, aby ste si spolu upresnili veci, v ktorých ste ešte predtým nemali jasno. Ide napríklad o výber skladieb na obrad či nastavenie približného časového harmonogramu. Zhruba týždeň pred svadbou prichádza čas doladiť posledné detaily. Dohodnete si napríklad kontaktnú osobu, parkovanie, kontakt na DJ či iného muzikanta, ak bude tiež na sobáši prítomný, signál na začiatku obradu, priebeh vášho príchodu na obrad či zabezpečenie ozvučenia.

Nastal deň „D“

Prišiel váš veľký deň a všetko je pripravené na to, aby ste si povedali svoje „áno“. Každý detail je dohodnutý a vy si tak už môžete na svadobnom obrade užívať výnimočný zážitok v sprievode krásnych tónov.

Kedy je na obrade priestor pre hudbu?

Závisí to od toho, či plánujete civilný obrad alebo sobáš v kostole.

Civilný svadobný obrad:

V prípade civilného svadobného obradu je hneď niekoľko okamihov, ktoré si hudobný sprievod jednoducho vyžadujú:

 • kokteil pri príchode hostí pred obradom - jemná hudba do pozadia
 • usádzanie hostí - cca 15 minút do sobáša, romantická hudba na navodenie atmosféry
 • príchod nevesty a ženícha – znie pri ňom buď jedna spoločná pieseň pre oboch mladomanželov, alebo pre každého iná zvlášť. Skladby nie sú odohrané celé, ale ich dĺžku hudobník prispôsobí priebehu, aby nevznikali dlhé prestoje.
 • výmena prstienkov, prvý novomanželský bozk a podpisovanie zápisnice – tieto momenty nasledujú väčšinou hneď po sebe za zvuku tónov jednej spoločnej piesne
 • odchod na gratulácie – záverečná skladba svadobného obradu
 • gratulácie – hudobník pri nich opäť hrá podmaz, ktorý môže byť už aj na veselšiu nôtu

Je už na vás, či využijete všetky uvedené možnosti, alebo si vyberiete len niektoré z nich. Aj medzi jednotlivými matrikármi sú odlišnosti. Na niektorých miestach sa napríklad vyžadujú fanfáry pre príchod oddávajúceho, inde sa zasa na obrade recitujú aj básničky, ku ktorým sa krásne hodí hudba do pozadia.

Prečítajte si tiež: Svadba na úrade? Na toto sa pripravte!

Cirkevný sobášny obrad:

V prípade cirkevného obradu v kostole je to trošku zložitejšie, keďže okrem svetských piesní sú jeho neoddeliteľnou súčasťou aj liturgické skladby. Tieto sa, napríklad, v mojom repertoári nenachádzajú. Nevesty si preto moje klavírne vystúpenie často nakombinujú s organistom, prípadne sa tieto žalmy odrecitujú. Na cirkevnom sobáši tak zvyčajne sprevádzam:

 • usádzanie hostí - jemná hudba na navodenie romantickej atmosféry cca 15 min pred začiatkom obradu
 • príchod nevesty a ženícha – opäť tu znie buď jedna spoločná pieseň pre oboch, alebo pre každého snúbenca iná zvlášť. Dĺžka týchto skladieb je aj v prípade sobáša v kostole prispôsobená podľa situácie
 • výmena prsteňov a sľuby – sprievod jemnou romantickou melódiou do pozadia
 • sväté prijímanie (ak je súčasťou obradu)
 • podpisovanie zápisnice
 • odchod na konci obradu – ide o záverečnú pieseň celej slávnosti
 • gratulácie – sprevádzam ich po krátkom presune pred kostol jemnou podmazovou hudbou, ale pokojne aj skladbami na veselšiu nôtu

Podčiarknuté a zhrnuté

Ako vidíte, plánovanie hudby na svadobný obrad je veľmi individuálne a závisí od mnohých faktorov - typu obradu, predstáv snúbencov či miestnych zvyklostí. Preto jej výber netreba podceniť a mal by byť dôležitou časťou svadobných príprav. Ideálne je svoju dôveru vložiť do rúk hudobníka, ktorý má so sprievodom svadieb skúsenosti, dokáže sa prispôsobiť vašim predstavám a, ak bude treba, pri plánovaní vášho veľkého dňa vám aj pomôže a poradí.

Som svadobný pianista a sprevádzal som už viac ako 150 svadieb na Slovensku i v Českej republike. Veľmi rád prídem svojou hrou spríjemniť aj tú vašu, či už ako sólo hudobník, alebo spoločne s huslistkou Victoriou Linnen ako duo PV Acoustic. Prečítajte si, čo mi napísali nevesty, ktoré už moju hudbu na svadbe zažili, vypočujte si ukážky mojej tvorby a ak vás oslovia, pokojne sa mi ozvite. Môžete sa spoľahnúť na to, že urobím všetko preto, aby bol váš veľký deň nezabudnuteľným zážitkom pre vás i vašich hostí.

Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.