Za svadbami som nacestoval skoro 3000 kilometrov. Takýto bol môj hudobný rok 2018

Za svadbami som nacestoval skoro 3000 kilometrov. Takýto bol môj hudobný rok 2018

Pestrý, zaujímavý a plný svadieb. Týmito slovami by sa asi v skratke dal zhrnúť môj klavírny život v pomaly sa končiacom roku 2018. Ste zvedaví, kam všade ma hudobný osud zavial, na akých podujatiach moja klavírna hudba zaznela, aké skladby mi pribudli do repertoára a čo všetko ma v uplynulom roku postretlo? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcom súhrnnom článku.

Radi by ste si vychutnali môj klavírny koncert na vašej spoločenskej akcii?

Svadobná sezóna lámala rekordy

Svadobná sezóna 2018 bola zatiaľ mojou najúspešnejšou. Od mája až do novembra som so svojim klavírom prebrázdil po Slovensku takmer tri tisícky kilometrov, aby som mohol spríjemniť najkrajšie životné okamihy vyše dvadsiatky mladomanželských párov. Zahral som na svadobných obradoch i hostinách, sprevádzal som prvé tance a zopárkrát ste si pri mojej klavírnej hudbe aj dosýta zaspievali a zatancovali. Toto je malé zhrnutie môjho svadobného roka 2018 z pohľadu čísel:

- dokopy som odohral rekordných 24 svadieb
- z toho bolo 19 svadobných obradov (9 cirkevných, 10 civilných)
- a 12 svadobných hostín (niekde som sprevádzal oboje časti svadobného dňa, preto ten menší nesúlad v počtoch)
- 20 svadieb bolo čisto slovenských, 4 páry boli medzinárodné (2 slovensko-rakúske, 1 slovensko-poľský a 1 slovensko-írsky)
- najviac, 7 svadieb, bolo v auguste, po 4 svadby si na konto pripísali mesiace máj a september
- na svadbách som strávil 17 sobôt, 3 piatky, 1 stredu a 1 štvrtok
- až 2-krát som stihol sprevádzať 2 svadby za jeden deň
- odbehol som dva svadobné maratóny - keď moje tóny zneli na 5 svadbách v priebehu 8, resp. 9 dní
- pri 2864 kilometroch, ktoré sme za svadbami najazdili, bola priemerná svadba od Nitry vzdialená zhruba 60 km
- najďalej ma zavialo na ďaleký sever až za Žilinu či na malebné Podpoľanie do Detvy
- najčastejšie, 4-krát, som zahral v rodnej Nitre, zvyšok si rovnomerne rozdelilo ďalších 22 obcí
- 8 svadieb sa konalo v nitrianskom, 5 v trenčianskom, 4 v trnavskom, 3 v bratislavskom a v banskobystrickom a 1 v žilinskom kraji

V prípade, že by ste i vy radi na svadbe počuli lahodné tóny klavírnej hudby, ozvite sa mi a ja s radosťou prídem.

Kam ma zavialo

Vynaliezavosť neviest a ženíchov, pokiaľ ide o voľbu miesta pre svoj veľký deň, nepozná hraníc. Vďaka svadbám a svojmu klavíru som sa tak aj v roku 2018 ocitol na skutočne najrôznejších miestach na Slovensku, aké si len viete predstaviť. Zahral som:

v kostoloch,

Kostol Sv. Františka z Assissi, Detva
Kostol sv. Urbana, Nitra

v reštauráciách,

Reštaurácia Pútnický Mlyn, Mariánka

v hoteloch,

Hotel Zlatý kľúčik, Nitra
Poľovnícky hotel Diana, Stráža

v parkoch,

Park Galanta
Park Častkovce

na hrade,

Hrad Devín

v stodole,

Stodola, Prírodný areál Ľubianka

v galérii,

Bazovského galéria, Trenčín

v kultúrnom dome,

Kultúrny dom, Nové Mesto nad Váhom

v pútnickom areáli,

Pútnický areál Studnička, Nová Ves nad Žitavou

v kaštieľoch

Kaštieľ Chateau Amade, Vrakúň

či na mestskom úrade.

Nielen svadbami som bol živý

Aj keď boli práve svadby najčastejším podujatím, na akom som v roku 2018 hral, nevyhýbal som sa účinkovaniu ani na iných spoločenských udalostiach. Práve naopak. Opäť som pôsobil ako „živý exponát“ na viacerých svadobných výstavách, moja hudba znela na niekoľkých decentných, ale aj bujarých oslavách, pri valentínskej večeri i vianočných večierkoch, koncertoval som tiež v nitrianskom bistre a spolu s divadelným súborom sme vypredali štúdio Divadla Andreja Bagara.

Január bol mesiacom svadobných výstav. Začal sa 3. ročníkom Perfect Wedding v River Parku.

Perfect Wedding 2018

Pokračoval Svadobnými dňami na Agrokomplexe v Nitre.

Svadobné dni & Beauté, Nitra

A zavítal som tiež na Svadobnú výstavu do Malaciek.

Vo februári som vystúpil na najväčšom slovenskom Svadobnom veľtrhu v Inchebe. Už teraz sa na vás teším na tomto podujatí aj v roku 2019, konkrétne 8. a 9. 2.

Nielen na klavíri som si zahral v divadelnom predstavení pred vypredaným Štúdiom Divadla Andreja Bagara v Nitre. To, ako sa divákom páčilo, môžete posúdiť z nasledovnej nahrávky.

A priamo na Valentína som na krásnom krídle dotváral atmosféru romantickej večere v bratislavskom Lindner Hotel Gallery.

Valentínska večera v Lindner Hotel Gallery

V marci som prijal pozvanie na svadobnú výstavu Beauty Forum do mesta pod Hradom Matúša Čáka.

Koncom apríla sme si zasa spolu s mamičkami z Únie nevidiacich v Nitre takto veselo pripomenuli ich deň matiek.

Uprostred zúriacej svadobnej sezóny som v lete stíhal aj pravidelne koncertovať v nitrianskom streetfoodovom bistre Bearded Brothers. Môj klavír ste si v tomto príjemnom podniku mohli vypočuť v júni, v júli, v auguste a v septembri.

Ani som sa nenazdal a zrazu tu bol december. Začal som ho na Svadobnej výstave v bratislavskom Hoteli Carlton.

A po období vianočných večierkov, ktoré prebieha práve v týchto dňoch, ho zakončím tesne pred Silvestrom dvomi klavírnymi večermi v Residence Hoteli na Donovaloch. Na videu je malá pripomienka toho, ako to tam vyzeralo vlani.

Prečítajte si tiež: S klavírom som vystupoval častejšie ako z autobusu. Takýto bol môj hudobný rok 2017

Čo mesiac, to nová skladba v repertoári

Aj keď koncertov a vystúpení bolo viac než dosť, nezabúdal som ani na rozširovanie svojho repertoára. Pokiaľ som to dobre zrátal, v roku 2018 mi doň pribudlo až 12 nových skladieb. Teším sa, že v hojnej miere ste sa o jeho rozširovanie postarali práve vy svojimi hudobnými želaniami. Vďaka nim som si v klavírnej úprave pripravil napríklad piesne Runnin‘ od Beyoncé, Say You Won’t Let Go od Jamesa Arthura, gitarovku Passenger - Let Her Go, ale aj pieseň Perfect od Eda Sheerana. Práve posledný menovaný song bol tento rok na svadbách mimoriadne žiadaný, keď mu v rebríčku TOP 10 svadobných piesní roku 2018 len o vlások uniklo celkové prvenstvo.

Ďalšie piesne som do repertoára zaradil takpovediac „na vlastnú žiadosť“. Dôvody, ktoré ma k tomu viedli, boli pritom rôzne. Pre vystúpenie na slovensko-írskej svadbe, ktorú som tento rok sprevádzal, som si napríklad pripravil song od írskej kapely U2 – One. Inšpiráciu som však našiel aj na koncerte Richarda Mullera, kde ma upútalo perfektné inštrumentálne prevedenie piesne Milovanie v daždi. Hneď som ju preto prihodil do svojich klavírnych zásob.

K akejkoľvek svadobnej večeri sa výborne hodí jemný jazz od Norrah Jones – Don’t Know Why, nestarnúci hit od Beatles – Michele, ale aj valčík Perfect Day od speváka Lou Reeda. Krásny klavír sa zasa nesie piesňou Colorblind od Counting Crows a zaujímavé je aj klavírne prevedenie pôvodne gitarovej skladby More Than Words od Extreme. Od tohto roku tak už aj covery týchto hitov svietia v mojom repertoári. Ba čo viac, opäť som načrel aj do hlbokej studnice klavírnych skladieb od jedného z mojich obľúbených pianistov súčasnosti, Ludovica Einaudiho, aby som si v tomto roku pre vás pripravil jeho pieseň I Giorni.

Pozrite si, aké skladby aktuálne obsahuje môj klavírny repertoár

Ja som písal, vy ste čítali

Popri hraní na klavíri som stihol čosi prihodiť aj na môj blog, ktorého čítanosť presiahla v roku 2018 hranicu neuveriteľných 100-tisíc pozretí. Dokopy ste si v uplynulom roku na ňom mohli prečítať (vrátane tohto) až 10 nových článkov. Ak vás zaujali či dokonca inšpirovali, veľmi sa z toho teším. Ak nie, pokojne mi dajte vedieť, o čom by ste si radi prečítali vy, a ja sa to pokúsim splniť.

A čo nové ste sa vlastne tento rok mohli dozvedieť?

- predostrel som vám 7 rád, ako sa pri výbere svadobnej hudby nepopáliť,
- vybral som pre vás TOP 10 najkrajších slovenských piesní na prvý svadobný tanec,
- podelil som sa s vami o 10 dôležitých vecí, ktoré ma naučil život svadobného pianistu,
- pokúsil som sa vybrať TOP 6 príchodov neviest na svadobný obrad, ktoré dojali celý svet,
- poradil som vám 5 tipov, ako aj z malej svadby urobíte veľký zážitok,
- prezradil som vám aj čosi zo zákulisia svadobných dodávateľov a popísal 10 nepríjemných vecí, ktoré by ste im určite nemali robiť,
- ukázal som vám 10 najromantickejších prvých svadobných tancov, aké ste kedy videli
- a napokon som zostavil rebríček TOP 10 najžiadanejších svadobných piesní roku 2018.

Už teraz nosím v hlave niekoľko námetov na ďalšie zaujímavé články pre rok 2019. Verím, že si ich tak ako doposiaľ radi prečítate, a že budú pre vás obohatením a pridanou hodnotou. :)

Prečítajte si aj staršie články na mojom blogu.

Hrialo ma pri srdci

Teším sa, že aj v uplynulom roku 2018 vám moja hudba prinášala radosť. Mňa zasa hriali pri srdci milé správy, ktoré som potom od vás dostával. Bolo ich naozaj veľké množstvo a vždy, keď som si ich prečítal, dobili ma neskutočnou energiou do ďalšej práce. ĎAKUJEM!

Niektorými z nich sa vám jednoducho musím aj na tomto mieste pochváliť: :)

Janka & Richard, mladomanželia:

Dobrý deň, pán Zbranek,
chceli by sme Vám veľmi, veľmi pekne poďakovať za úžasné hranie na našej svadbe. Boli ste naozaj skvelý a podieľali ste sa nemalým dielom na úžasnej atmosfére nášho Dňa :-). Mali sme z Vás len tie najlepšie pocity a bolo nám vo Vašej spoločnosti veľmi príjemne.
Prajeme Vám všetko najlepšie, nech sa Vám aj naďalej darí Vašou prácou vyčarovať ľuďom úsmev na tvári a pohladiť dušu, tak, ako sa Vám to podarilo u nás :-)
S pozdravom a úctou
Janka a Richard

Majka & Andreas, mladomanželia:

Dobrý deň, pán Zbranek,
chceli by sme Vám už ako manželia zo srdca poďakovať za to, ako ste svojou hudbou úžasne doplnili náš svadobný deň a urobili ho dokonalým. Je to poďakovanie naozaj zo srdca, že sme mohli počuť naše piesne, vidieť sa prvýkrát v svadobných šatách, ako aj zatancovať si náš prvý manželský tanec na pieseň od Yiruma, River flows in you, ktorá navždy ostane v našich spomienkach a bude nás sprevádzať celý život. Nám, ako aj hosťom sa to veľmi páčilo.
Prajeme Vám ešte raz všetko dobré a VEĽKÉ ĎAKUJEM!
Majka & Andreas

Nikola, družička:

Ahoj, Peťo,
tvoje vystúpenie na svadobnom obrade bol ten najkrajší dar, aký Katka od nás mohla dostať. Z celého srdca ďakujem a želám všetko dobré. Verím, že sa opäť stretneme na mojej svadbe.
Nika

A na záver ešte jedno humorné varovanie. Berte ho vážne! :)

Únos nevesty

Tu si môžete prečítať aj ďalšie príjemné ohlasy, ktoré som od vás dostal

A to ešte nie je všetko

V roku 2018 sa toho totiž udialo ešte oveľa, oveľa viac.

Na mojom webe som napríklad vytvoril novú sekciu O mne, v ktorej sa dozviete všetko o mojej ceste klavírnym životom.

Ak by vám to náhodou nestačilo, čosi o mne ste sa tento rok mohli dočítať aj v článkoch na weboch Časopisu Svadba a Nevesta.sk.

Spoznal som tiež skvelú komunitu profesionálov z iných odvetví svadobného priemyslu. S niektorými z nich sme sa dokonca stretli aj priamo na svadbách v akcii. Preto ak náhodou zháňate fotografa, kameramana či DJ-a pre váš veľký deň, pokojne sa na mňa obrátte a ja vám s radosťou poradím tých najlepších.

No a v neposlednom rade som mal opäť tú možnosť a česť spolupracovať s viacerými šikovnými a talentovanými umelcami.

Aký bol teda môj rok 2018?

Ak ste dočítali článok až sem, určite už poznáte odpoveď. Môj rok 2018 bol bohatý na klavírne vystúpenia, ktoré som odohral, na miesta, ktoré som vďaka môjmu hudobnému životu navštívil, či na ľudí, ktorých som spoznal. Ostáva mi na záver preto poďakovať sa všetkým vám za priazeň, ktorú ste mi v tomto roku prejavili. Dobíjala ma pozitívnou energiou a motivovala do ďalšej práce. Verím, že podobný, ak nie ešte krajší, bude aj blížiaci sa rok 2019. Prajem vám doň všetko dobré, a ak sa náhodou niekde stretneme pri jednom z mojich klavírnych koncertov, budem sa veľmi tešiť.
Peter

Prečítajte si, čo sa udialo v nasledujúcich rokoch

Romantický videoklip, premiéra v SND aj koncert s Petrom Bažíkom. Takýto bol môj hudobný rok 2019!

Online koncerty, videoklipy aj trojnásobná svadba: Takýto bol môj hudobný rok 2020!

100 svadieb aj krásny vianočný klip: Takýto bol môj hudobný rok 2021!

Duet s Čekym v Inkognite, premiéra so slávnymi hercami v SND: Takýto bol môj hudobný rok 2022!

V znamení sviatočného piana aj množstva koncertov: Takýto bol môj hudobný rok 2023!
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.