Kapela na svadbu: 3 dôvody, prečo o nej rozhodne (ne)uvažovať!

Kapela na svadbu: 3 dôvody, prečo o nej rozhodne (ne)uvažovať!

Svadobná kapela je jednou z najdôležitejších súčastí vášho veľkého dňa. Od jej výberu do veľkej miery závisí, ako si vašu oslavu lásky vy i hostia užijete a ako na ňu budete spomínať. Ak na svoju svadbu zvažujete osloviť kapelu, toto rozhodnutie so sebou prináša svoje pre i proti. V tomto článku sa dočítate, aké sú 3 najväčšie výhody hudobnej skupiny, pre ktoré ju budete milovať. Dozviete sa však aj o 3 neľútostných mínusoch svadobnej kapely, s ktorými sa budete musieť popasovať.

Pianista - to je jednoosobová kapela, ktorá na svadbe vytvorí romantiku i skvelú zábavu.

Výhody kapely na svadbu:

Pozvať si na svadbu hudobnú skupinu má svoje nesporné výhody. Toto sú tie najväčšie z nich.

1. Osobný a emotívny zážitok

Piesne zahrané naživo sú jednoznačne emotívnejšie ako skladby znejúce z nahrávky. Kapely sú schopné prispôsobiť svoju produkciu nálade na svadobnej hostine a reagovať na požiadavky svadobčanov v reálnom čase. Interakciu muzikantov s publikom žiadna reprodukovaná hudba nahradiť jednoducho nedokáže. Hudobná skupina vytvára na svadbe osobnejší zážitok pre všetkých prítomných, ktorí si tak dosýta užijú neopakovateľnú atmosféru koncertu.

Prečítajte si tiež: Hudba na svadbu: Takto sa zabavíte aj ušetríte!

2. Štýl, ktorý vám vyhovuje

Svadobná kapela môže byť špecializovaná na konkrétny hudobný žáner, čo vám pri jej výbere dáva širokú škálu možností. Môžete si vybrať hudobnú skupinu, ktorá vám najviac vyhovuje a ktorá bude ladiť s celkovou atmosférou vašej svadby. Napríklad, ak máte radi energickejšie melódie, môžete osloviť kapelu, ktorá hrá rôzne žánre tanečnej hudby, ako napríklad swing, rock and roll alebo latino. V prípade, že sa vám viac páčia ľudové piesne, zvoľte dychovku či cimbalovku. Ak máte zasa radšej romantiku, môžete si vybrať hudobnú skupinu, ktorá hrá balady a pomalšie skladby.


3. Špeciálne verzie skladieb

Hudobné skupiny môžu na svadbe zahrať špeciálne verzie skladieb, ktoré upravia tak, aby lepšie zapadli do atmosféry vášho veľkého dňa. Predvedú vám napríklad akustickú verziu vašej obľúbenej piesne alebo skladbu v štýle, ktorý je pre vašu svadbu vhodnejší. Kapely tiež môžu na vašu požiadavku zahrať originálne pesničky, ktoré sami zložili, a vytvoriť tak jedinečný zážitok pre vás a vašich hostí.

Veľkým trendom týchto dní sú inštrumentálne covery známych hitov, ktoré dodajú vašim obľúbeným skladbám novú, originálnu podobu. Ak by ste si ich chceli užiť aj na vašej svadbe, pokojne si u mňa rezervujte svoj termín. Som svadobný klavirista Peter Zbranek a bude mi cťou vytvoriť svojim umením výnimočný zážitok pre všetkých svadobčanov.


Prečítajte si o tom viac: Pianista na svadbu: Živá hudba, ktorá vás chytí za srdce

Nevýhody kapely na svadbu:

Rozhodnutie mať na svadbe hudobnú skupinu prináša aj niekoľko neľútostných nevýhod. Toto sú tie, ktoré vám pri plánovaní svadobnej oslavy môžu poriadne zavariť.

1. Zaplatíte viac

Hudobné skupiny sú často drahšie ako DJ-i. Je tomu tak hneď z niekoľkých dôvodov. Kapela pozostáva z viacerých hudobníkov, ktorí si zaslúžia honoráre za svoju prácu. Rovnako tak budú vyššie aj vaše výdavky na pohostenie a prípadné ubytovanie všetkých členov kapely. Hudobné skupiny sú tiež často vybavené viacerými nástrojmi a technikou, ktorá si vyžaduje nemalé finančné investície. Na naskúšanie spoločného repertoára zasa muzikanti musia vynaložiť množstvo času, talentu a úsilia, aby bol váš veľký deň dokonalý. Ak vás pri plánovaní rozpočtu tlačí topánka, no napriek tomu by ste si radi dopriali koncertný zážitok, zaujímavým kompromisom môže byť pre vás najať si sólového hudobníka.

Prečítajte si tiež: Cena hudby na svadbu: Všetko, čo o nej musíte vedieť

2. Počasie aj priestor môžu nepríjemne prekvapiť

Schopnosť kapely hrať na vašej svadbe môže byť negatívne ovplyvnená nepriaznivým počasím či nevyhovujúcim priestorom. Hudobná skupina nemôže v prípade daždivého počasia koncertovať pod holým nebom, pretože voda a vlhkosť by jej drahocenné nástroje a techniku poškodili. Preto ak plánujete svadbu vonku, nezabudnite zabezpečiť krytý priestor ako plán B. Ak, na druhej strane, organizujete svadobnú oslavu v interiéri, pamätajte na to, že kapela potrebuje na svoje nástroje a techniku väčší priestor. Malá miestnosť, do ktorej sa okrem stolov nezmestí už nič iné, vám preto môže spraviť veľký škrt cez rozpočet. Aj v takomto prípade bude pre vás zaujímavým riešením osloviť hudobníka, jednotlivca, ktorý so svojim nástrojom zaberie podstatne menej miesta ako väčšie hudobné teleso.


3. Užší repertoár ako DJ

Svadobné kapely nemajú taký široký repertoár ako DJ-i. Je to pochopiteľné. Kým archív DJ-ov pozostáva často z tisícok až desaťtisícok skladieb, ktoré môžu jednoducho zaradiť do svojho svadobného playlistu, hudobné skupiny sú limitované piesňami, ktoré majú nacvičené. Preto, ak si na svadbe od kapely zaželáte konkrétnu pieseň, je pravdepodobnejšie, že na vašu žiadosť dostanete zamietavú odpoveď. Ba čo viac, DJ-i môžu pracovať s rôznymi žánrami a ľahšie prechádzať medzi nimi, zatiaľ čo kapely sú často zamerané na konkrétny hudobný štýl. Napriek tomu, mnoho hudobných skupín má stále veľmi široký repertoár, ktorý dokáže hostí na vašej svadbe dosýta zabaviť.

Prečítajte si: Živá hudba na svadobný obrad: TOP 5 možností pre jedinečný zážitok!

Zhrnutie

V konečnom dôsledku je rozhodnutie, či na svadbu zvoliť kapelu, alebo nie, na vás. Dôležité je, aby ste si vybrali tú možnosť, ktorá vám najviac vyhovuje, a ktorá najlepšie vystihuje váš vlastný vkus a štýl. Nezabudnite tiež zvážiť svoj rozpočet a vaše očakávania. Ak sa rozhodnete pre hudobnú skupinu, vyberte si pre vás tú správnu. Dôkladne si prečítajte recenzie a, ak je to možné, pozrite si ju naživo, aby ste mali predstavu o jej schopnostiach.

Som svadobný klavirista a sprevádzať mladomanželské páry v ich veľký deň je pre mňa veľkou vášňou. Svojou hrou sa rád postarám nielen o romantické dotvorenie atmosféry vášho sobášneho obradu, svadobnej večere či prvého tanca, ale, ak si to budete priať, k hre na klavíri môžem pripojiť aj spev. Notoricky známe ľudové piesne i overené slovenské a české populárne hity rozprúdia krv v žilách všetkých svadobčanov. Spolu s huslistkou Victoriou Linnen tiež tvoríme klavírno-husľové duo PV Acoustic. Pozrite si ukážky mojej tvorby, prečítajte si, čo o svojom zážitku napísali nevesty, ktorým som už hral, a pokojne sa mi ozvite. Nečakajte však na poslednú chvíľu a urobte tak radšej hneď, pretože obsadené termíny v mojom kalendári postupne pribúdajú.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.