Kapela na svadbu: 3 dôvody, prečo o nej rozhodne (ne)uvažovať!

Kapela na svadbu: 3 dôvody, prečo o nej rozhodne (ne)uvažovať!

Hudba je jednou z najdôležitejších ingrediencií vášho svadobného dňa. Od jej výberu do veľkej miery závisí, ako si vašu svadbu vy i hostia užijete a ako na ňu budete spomínať. Jej výber preto neradno podceniť. Azda najdôležitejším rozhodnutím je, či vás na svadbe bude zabávať DJ, alebo živá kapela. Obe z týchto riešení majú svoje pre a proti. Ak na svoju svadbu zvažujete živú hudbu, toto sú jej 3 obrovské výhody, pre ktoré ju budete milovať, no i 3 neľútostné úskalia, s ktorými sa budete musieť popasovať.

Zažite romantickú svadbu v sprievode nádhernej klavírnej hudby

Výhody kapely na svadbu:

Pozvať si na svadbu hudobnú kapelu má svoje nesporné výhody. Toto sú tie najväčšie z nich.

1. Osobný a emotívny zážitok

Živá hudba na svadbe je jednoznačne emotívnejšia ako skladby znejúce z nahrávky. Kapely sú schopné prispôsobiť svoju hudbu nálade na svadobnej hostine a reagovať na požiadavky svadobčanov v reálnom čase. Interakciu muzikantov s publikom žiadna reprodukovaná hudba nahradiť jednoducho nedokáže. Hudobná skupina na svadbe vytvára osobnejší zážitok pre všetkých prítomných, ktorí si tak dosýta užijú neopakovateľnú atmosféru živého koncertu.

Prečítajte si tiež: Živá hudba na svadbu: Na túto dôležitú vec pri jej výbere nezabudnite!

2. Štýl, ktorý vám vyhovuje

Svadobná kapela môže byť špecializovaná na konkrétny hudobný žáner, čo vám pri výbere hudby pre vašu svadbu dáva širokú škálu možností. Môžete si vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje a ktorá bude ladiť s celkovou atmosférou vášho veľkého dňa. Napríklad, ak máte radi energickú hudbu, môžete osloviť kapelu, ktorá hrá rôzne žánre tanečnej hudby, ako napríklad swing, rock and roll alebo latino. V prípade, že sa vám viac páči ľudová hudba, môžete zvoliť dychovku či cimbalovku. Ak máte zasa radšej romantiku, môžete si vybrať hudobnú skupinu, ktorá hrá balady a pomalšie skladby. Ideálnou voľbou pre tento prípad je osloviť hudobníka – inštrumentalistu, akým je pianista, ktorý vás na svadbe bude sprevádzať nie len počas svadobnej večere či hostiny, ale aj na svadobnom obrade.

3. Špeciálne verzie skladieb

Hudobné skupiny môžu na svadbe zahrať špeciálne verzie skladieb, ktoré upravia tak, aby lepšie zapadli do atmosféry vášho veľkého dňa. Môžu vám napríklad predviesť akustickú verziu vašej obľúbenej piesne alebo skladbu v štýle, ktorý je pre vašu svadbu vhodnejší. Kapely tiež môžu na vašu požiadavku zahrať originálne skladby, ktoré sami zložili, a vytvoriť tak jedinečný zážitok pre vás a vašich hostí. Veľkým trendom týchto dní sú inštrumentálne covery známych hitov, ktoré dodajú vašim obľúbeným skladbám novú, originálnu podobu..

Nevýhody kapely na svadbu:

Živá hudba na svadbe v podobe kapely má aj niekoľko neľútostných nevýhod. Toto sú tie, ktoré vám pri plánovaní svadobnej oslavy môžu poriadne zavariť.

1. Zaplatíte viac

Hudobné skupiny sú často drahšie ako DJ-i. Je tomu tak hneď z niekoľkých dôvodov. Kapela pozostáva z viacerých hudobníkov, ktorí si zaslúžia honoráre za svoju prácu. Rovnako tak budú vyššie aj vaše výdavky na pohostenie a prípadné ubytovanie všetkých členov kapely. Hudobné skupiny sú tiež často vybavené viacerými nástrojmi a technikou, ktorá si vyžaduje nemalé finančné investície. Na naskúšanie spoločného repertoáru zasa muzikanti musia vynaložiť množstvo času, talentu a úsilia, aby bol váš zážitok na svadbe dokonalý. Ak vás pri plánovaní rozpočtu tlačí topánka, no napriek tomu by ste si radi dopriali zážitok zo živej hudby, zaujímavým kompromisom môže byť pre vás najať si sólového hudobníka.

Prečítajte si tiež: Cena hudby na svadbu: Všetko, čo o nej musíte vedieť

2. Počasie aj priestor môžu nepríjemne prekvapiť

Schopnosť kapely hrať na vašej svadbe môže byť negatívne ovplyvnená nepriaznivým počasím či nevyhovujúcim priestorom. Hudobná skupina nemôže v prípade daždivého počasia hrať pod holým nebom, pretože voda a vlhkosť by jej drahocenné nástroje a techniku poškodili. Preto ak plánujete svadbu vonku, nezabudnite zabezpečiť krytý priestor ako plán B. Ak, na druhej strane, organizujete svadobnú oslavu v interiéri, pamätajte na to, že kapela potrebuje na svoje nástroje a techniku väčší priestor. Malá miestnosť, do ktorej sa okrem stolov nezmestí už nič iné, vám preto môže spraviť veľký škrt cez rozpočet. Aj v takomto prípade bude pre vás zaujímavým riešením osloviť hudobníka, jednotlivca, ktorý so svojim nástrojom zaberie podstatne menej miesta ako väčšie hudobné teleso.

3. Užší repertoár ako DJ

Svadobné kapely nemajú taký široký repertoár ako DJ-i. Je to pochopiteľné. Kým archív DJ-ov pozostáva často z tisícok až desaťtisícok skladieb, ktoré môžu jednoducho zaradiť do svojho svadobného playlistu, hudobné skupiny sú limitované piesňami, ktoré majú nacvičené. Preto, ak si na svadbe od kapely zaželáte konkrétnu pieseň, je pravdepodobnejšie, že na vašu žiadosť dostanete zamietavú odpoveď. Ba čo viac, DJ-i môžu pracovať s rôznymi žánrami a ľahšie prechádzať medzi nimi, zatiaľ čo kapely sú často zamerané na konkrétny hudobný štýl. Napriek tomu, mnoho hudobných skupín má stále veľmi široký repertoár, ktorý dokáže hostí na vašej svadbe dosýta zabaviť.

Prečítajte si tiež: Živá hudba na oslavu: Takto sa zabavíte aj ušetríte!

Akú hudbu na svadbu teda vybrať?

V konečnom dôsledku je rozhodnutie, či zvoliť kapelu alebo inú hudbu na svadbu, na vás. Dôležité je, aby ste si vybrali tú možnosť, ktorá vám najviac vyhovuje a ktorá najlepšie vystihuje váš vlastný vkus a štýl. Nezabudnite tiež zvážiť svoj rozpočet a vaše očakávania. Ak sa rozhodnete pre kapelu, vyberte si pre vás tú správnu. Dôkladne si prečítajte recenzie a, ak je to možné, pozrite si ju naživo, aby ste mali predstavu o jej schopnostiach.

Som pianista Peter Zbranek a sprevádzať mladomanželské páry v ich veľký deň je mojou dlhoročnou vášňou. Rád sa postarám nie len o romantický sprievod vášho sobášneho obradu, svadobnej večere či prvého tanca, ale, ak si to budete priať, k hre na klavíri môžem pripojiť aj spev. Notoricky známe ľudové piesne i overené slovenské a české populárne hity v mojom podaní rozprúdia krv v žilách všetkých svadobčanov. Pozrite si ukážky mojej tvorby, prečítajte si, čo o svojom zážitku napísali nevesty, ktorým som už hral, a ak vás moja tvorba osloví, pokojne sa mi ozvite. Nečakajte však radšej na poslednú chvíľu, pretože môj kalendár vystúpení sa rýchlo zapĺňa.Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.