Piesne na svadobný obrad: Tieto nádherné skladby vyčaria tú pravú romantiku!

Piesne na svadobný obrad: Tieto nádherné skladby vyčaria tú pravú romantiku!

Vaša svadba sa nezadržateľne blíži a vy ešte stále nemáte jasno v tom, akú hudbu vybrať, aby bol váš svadobný obrad nezabudnuteľný? Nezúfajte. Hrou na klavíri som sprevádzal už viac ako 100 sobášov a rád vám poradím. V nasledujúcom článku mám pre vás hneď niekoľko krásnych klavírnyh piesní, ktoré počas obradu vytvoria tú pravú romantickú atmosféru a budú výnimočným zážitkom pre vás i všetkých vašich hostí. Nájdete tu tipy na svadobnú hudbu na nástup nevesty, piesne počas výmeny prsteňov či skladby na odchod na konci sobáša.

Hudba na obrad, ktorá bude zážitkom

Ešte predtým, ako sa pozrieme na tipy na krásne piesne na svadobný obrad, dovoľte, aby som sa vám v krátkosti predstavil. Som pianista Peter Zbranek a svojou hrou premieňam hudbu na emócie. Bude mi cťou vytvoriť pre vás nádhernú romantickú atmosféru pri sobáši, gratuláciách, večeri i prvom tanci. Navyše, na svadobnej hostine k hre na klavíri pripojím aj spev a všetkých poriadne roztancujem. Rezervujte si u mňa svoj termín. Čím skôr tak spravíte, tým budete mať väčšiu šancu, že bude ešte voľný.

Prečítajte si o tom viac: Pianista na svadbu: Živá hudba na obrad a svadobnú hostinu


Svadobná hudba na príchod nevesty

Hudba na svadobnom obrade začína znieť pri príchode nevesty a ženícha. Už od nepamäti, presnejšie zhruba od polovice 19. storočia, sprevádzajú kroky budúcich manželov pri príchode k oltáru tóny svadobných pochodov. Tými najznámejšími sa stali svadobný pochod Felixa Mendelssohna-Bartholdyho z opery Sen noci svätojánskej či svadobný sprievod Richarda Wagnera z opery Lohengrin. Aj keď tieto piesne znejú na organe v kostole naozaj majestátne, v súčasnosti sa čoraz viac dostávajú do popredia úpravy v podaní klaviristu, harfistky či sláčikového kvarteta. Ich hudobné nástroje vedia vyčariť romantickú atmosféru, ktorá zanechá v svadobčanoch silný zážitok a nádherné spomienky. Trendom dnešných dní sa tiež stáva svadobný obrad vonku v prírode, kam sa organ priniesť jednoducho nedá. Nie je azda ale nič krajšie, ako prichádzať so svojim vyvoleným na takéto miesto za zvuku štebotania vtákov, zurčiacej fontány a nádhernej klavírnej hudby.

Prečítajte si tiež: Živá hudba na svadobný obrad: TOP 5 kombinácií, vďaka ktorým bude váš sobáš nezabudnuteľným zážitkom!Mnoho budúcich mladomanželov však už dnes dáva pri príchode k oltáru prednosť aj menej tradičnému hudobnému sprievodu. Ak je toto i váš prípad, skvelým tipom na pieseň na svadobný obrad môže byť pre vás napríklad titulná skladba z filmu Forest Gump z dielne amerického skladateľa Alana Silvestryho. Aj keď k oddávajúcemu pravdepodobne nepobežíte tak, ako sme na to zvyknutí v podaní hlavného hrdinu tohto filmu, váš zážitok z tejto piesne bude na sobášnom obrade zaiste intenzívny aj pri obyčajnej chôdzi.


Ak rozmýšľate nad piesňou, ktorá spraví váš príchod k oltáru perfektným, už viac nemusíte. Jeden z najväčších hitov posledných svadobných sezón, romantická skladba Eda Sheerana, Perfect, je ako stvorená práve pre váš svadobný obrad. Takto znie v klavírnej úprave, ktorú som spolu s nádherným videoklipom nedávno nahral. Ak si budete priať, rád vás ňou budem sprevádzať aj pri vašom sobáši.


V tomto článku sa dozviete všetko podstatné o priebehu civilného svadobného obradu.

Romantické skladby pri výmene prsteňov

Potom, čo si so svojim milým poviete svoje „áno“, nasledujú zvyčajne chvíle pre výmenu svadobných prsteňov, prvý manželský bozk a zápis do matričnej knihy. A to je opäť priestor na to, aby mohli na svadobnom obrade zaznieť romantické piesne. Snáď najžiadanejšou skladbou, a to nielen pre túto príležitosť, je krásna pieseň, ktorá pochádza zo soundtracku k ságe Twilight, A thousand years od Christiny Perri. Jej verzia pre klavír a violončelo v prevedení The Piano Guys je s viac ako 200 miliónmi prehratí azda najsledovanejším inštrumentálnym coverom na Youtube vôbec. Keď si ju vypočujete, zaiste pochopíte, prečo.


I Ru-ma, mladý kórejský klavirista a skladateľ, si pre svoju umeleckú dráhu azda nemohol zvoliť výstižnejší pseudonym. Slovo „Yiruma“ totiž v kórejčine znamená „úspech“, no a na jeho nedostatok sa tento rodák zo Soulu určite sťažovať nemôže. Preto ak neviete nájsť vhodné piesne na svadobný obrad, zaiste vám pomôže, ak načriete práve do jeho tvorby. Okrem už notoricky známej skladby River flows in you, ktorá sa taktiež preslávila vo filme Twilight, v nej nájdete aj mnoho ďalších krásnych piesní ako napríklad Kiss the rain či Maybe.


Prečítajte si: Piesne na svadbu: Unikátny zoznam TOP 100 pesničiek pre váš deň D!

O romantickej skladbe z filmu Amelia z Montmartru už síce bola reč aj v jednom z mojich starších článkov, nedá mi ju však nespomenúť opäť. Veď ide o jednu z najkrajších klavírnych piesní súčasnosti, ktorú pre tento film skomponoval známy francúzsky skladateľ Yann Tiersen. Ak teda túžite po svadbe ako z filmu či z rozprávky, skladba s krkolomným názvom Comtine D'un Autre Ete: L'apres Midi vo vašom výbere piesní na svadobný obrad rozhodne nemôže chýbať.


Vhodnou pre túto chvíľu je aj ďalšia filmová skladba, a to o to viac, ak máte aj cirkevný sobáš v kostole. Pieseň sa objavila na soundtracku k filmu Shrek a volá sa Hallelujah. Viac snáď už ani nie je potrebné dodávať, tu je jej klavírno-husľový cover.


Prečítajte si tiež: Hudba na svadobný obrad: Všetko, čo o nej musíte vedieť. Kompletný sprievodca od jej výberu až po váš deň D!

Svadobné piesne pri odchode a gratuláciách po obrade

Hudba na svadobnom obrade obyčajne znie aj pri odchode mladomanželov. Tu sa opäť núka využiť jeden z už spomenutých svadobných pochodov v klavírnej úprave. Skvelým tipom pre vás však môže byť aj takýto krásny cover skladby jazzového velikána Louisa Armstronga – What a wonderful world, s ktorým bude váš svet pri odchode od oltára naozaj úžasný.


Klavírny hudobný podklad tiež môže podfarbovať či už usádzanie hostí pred samotným svadobným obradom, ako aj gratulácie mladomanželom po jeho skončení. Jemné tóny tak budú aj naďalej dotvárať romantickú atmosféru Vášho svadobného dňa. Hodiť sa môžu prakticky akékoľvek pomalé príjemné piesne, ktoré máte radi. Dobrý klavirista vám vie zahrať čokoľvek, pokiaľ ho o to v dostatočnom časovom predstihu požiadate.

Klavirista na svadobný obrad

Krásnych skladieb, ktoré môžu zaznieť na svadobnom obrade, je, samozrejme, oveľa viac, a je len na vás, ako si váš playlist pesničiek na svadbu nakoniec zostavíte. Verím však, že tento článok bol pre vás dobrou inšpiráciou pri rozhodovaní. Ak by ste chceli piesne, o ktorých som písal, počuť naživo, bude mi potešením spríjemniť svojou hrou váš veľký deň. Som svadobný pianista Peter Zbranek a všetky spomenuté skladby sú súčasťou môjho pestrého repertoára. Prečítajte si, čo na moju hudbu povedali nevesty, ktorým som už hral, vypočujte si niekoľko ukážok, a ozvite sa mi už dnes na info@pianista.sk alebo prostredníctvom tohto kontaktného formulára.

V prípade, že by ste radi svoj zážitok ešte viac umocnili, ako bonus tu mám pre vás aj možnosť nádhernej súhry piana a huslí. S talentovanou huslistkou Victoriou Linnen tvoríme duo PV Acoustic a spoločne sme sprevádzali už viaceré svadobné obrady. Ed Sheeran, Lady Gaga, Coldplay, Queen a mnohí ďalší svetoznámi interpreti budú na vašej svadbe v klavírno husľovom prevedení znieť naozaj prekrásne.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.