Hudba na svadobný obrad: Tieto nádherné piesne vyčaria tú pravú romantiku!

Hudba na svadobný obrad: Tieto nádherné piesne vyčaria tú pravú romantiku!

Vaša svadba sa nezadržateľne blíži a vy ešte stále nemáte jasno v tom, akú hudbu vybrať, aby bol váš svadobný obrad nezabudnuteľný? Som pianista Peter Zbranek, sprevádzal som už viac ako 100 sobášov a rád poradím i vám. V nasledujúcom článku mám pre vás hneď niekoľko skvelých tipov na klavírne piesne, ktoré počas obradu vytvoria tú pravú romantickú atmosféru a budú výnimočným zážitkom pre vás i všetkých vašich hostí.

Zažite romantickú svadbu v sprievode nádhernej klavírnej hudby

Svadobný pochod

Už od nepamäti, presnejšie zhruba od polovice 19. storočia, sprevádzajú budúcich manželov pri príchode na obrad tóny svadobných pochodov. Tými najznámejšími sa stali svadobný pochod Felixa Mendelssohna-Bartholdyho z opery Sen noci svätojánskej či svadobný sprievod Richarda Wagnera z opery Lohengrin. Aj keď tieto svadobné piesne znejú na organe v kostole naozaj majestátne, v súčasnosti sa čoraz viac dostávajú do popredia úpravy v podaní klaviristu, harfistky či sláčikového kvarteta. Ich hudobné nástroje vedia vyčariť romantickú atmosféru, ktorá zanechá v svadobčanoch silný zážitok a nádherné spomienky. Trendom dnešných dní sa tiež stáva svadobný obrad vonku v prírode, kam sa organ priniesť jednoducho nedá. Nie je azda ale nič krajšie, ako prichádzať so svojim vyvoleným na takéto miesto za zvuku štebotania vtákov, zurčiacej fontány a tónov nádhernej klavírnej hudby.

V tomto článku sa dozviete všetko podstatné o priebehu civilného svadobného obradu.

Mnoho budúcich mladomanželov však už dnes dáva pri príchode k oltáru prednosť aj menej tradičnému hudobnému sprievodu. Ak je toto i váš prípad, skvelým tipom pre vás môže byť napríklad titulná pieseň z filmu Forest Gump z dielne amerického skladateľa Alana Silvestryho. Aj keď k oddávajúcemu pravdepodobne nepobežíte tak, ako sme na to zvyknutí v podaní hlavného hrdinu tohto filmu, váš zážitok z tejto skladby bude na svadobnom obrade zaiste intenzívny aj pri obyčajnej chôdzi.

Prečítajte si tiež: TOP 6 príchodov neviest na svadobný obrad, ktoré dojali celý svet!

Ak rozmýšľate nad tým, ako spraviť váš príchod k oltáru perfektným, už viac nemusíte. Jeden z najväčších hitov posledných svadobných sezón, romantická skladba Eda Sheerana - Perfect, je ako stvorená práve pre váš svadobný obrad. Takto táto pieseň znie v klavírnej úprave, ktorú som spolu s nádherným videoklipom nedávno nahral.

Prečítajte si tiež: Horúci hit svadobnej sezóny: Vypočujte si pieseň Shallow v romantickej klavírnej úprave!

Romantická hudba pri výmene prsteňov

Potom, čo si so svojim milým poviete svoje „áno“, nasledujú zvyčajne chvíle pre výmenu svadobných prsteňov, prvý manželský bozk a zápis do matričnej knihy. A to je opäť priestor na to, aby mohla na svadobnom obrade zaznieť romantická živá hudba. Snáď najžiadanejšou skladbou, a to nielen pre túto príležitosť, je krásna pieseň, ktorá pochádza zo soundtracku k ságe Twilight, A thousand years od Christiny Perri. Jej verzia pre klavír a violončelo v prevedení The Piano Guys je s viac ako 200 miliónmi prehratí azda najsledovanejším inštrumentálnym coverom na Youtube vôbec. Keď si ju vypočujete, zaiste pochopíte, prečo.

Prečítajte si aj to, ako táto skladba obstála v rebríčku TOP 20 najžiadanejších piesní na prvý svadobný tanec.

I Ru-ma, mladý kórejský klavirista a skladateľ, si pre svoju umeleckú dráhu azda nemohol zvoliť výstižnejší pseudonym. Slovo „Yiruma“ totiž v kórejčine znamená „úspech“, no a na jeho nedostatok sa tento rodák zo Soulu určite sťažovať nemôže. Preto ak neviete nájsť vhodné piesne na svadobný obrad, zaiste vám pomôže, ak načriete práve do jeho tvorby. Okrem už notoricky známej skladby River flows in you, ktorá sa taktiež preslávila vo filme Twilight, v nej nájdete aj mnoho ďalších krásnych skladieb ako napríklad Kiss the rain či Maybe.

Skladba sa nachádza aj vo výbere 10 najromantickejších prvých svadobných tancov, aké ste kedy videli

O romantickej skladbe z filmu Amelia z Montmartru už síce bola reč aj v staršom článku o filmovej hudbe, nedá mi ju však nespomenúť opäť. Veď ide o jednu z najkrajších klavírnych piesní súčasnosti, ktorú pre tento film skomponoval známy francúzsky skladateľ Yann Tiersen. Ak teda túžite po obrade ako z filmu či z rozprávky, skladba s krkolomným názvom Comtine D'un Autre Ete: L'apres Midi vo vašom výbere rozhodne nemôže chýbať.

Vhodnou pre túto chvíľu je aj ďalšia filmová skladba, a to o to viac, ak máte aj cirkevný sobáš v kostole. Pieseň sa objavila na soundtracku k filmu Shrek a volá sa Hallelujah. Viac snáď už ani nie je potrebné dodávať, tu je jej klavírno-husľový cover.

Skladba je na svadbách stále populárna. Prečítajte si, ako obstála v rebríčku TOP 10 najžiadanejších svadobných piesní roku 2021!

Svadobné piesne pri odchode a gratuláciách po obrade

Hudba na svadobnom obrade obyčajne znie aj pri odchode mladomanželov. Tu sa opäť núka využiť jeden z už spomenutých svadobných pochodov v klavírnej úprave. Skvelým tipom pre vás však môže byť aj takýto krásny cover skladby jazzového velikána Louisa Armstronga – What a wonderful world, s ktorým bude váš svet pri odchode od oltára naozaj úžasný.

Skladba sa nachádza aj v tomto unikátnom zozname s takmer 70 skvelými tipmi na valčík na prvý svadobný tanec.

Klavírny hudobný podklad tiež môže podfarbovať či už usádzanie hostí pred samotným svadobným obradom, ako aj gratulácie mladomanželom po jeho skončení. Jemná živá hudba tak bude aj naďalej dotvárať romantickú atmosféru Vášho svadobného dňa. Hodiť sa môžu prakticky akékoľvek pomalé príjemné piesne, ktoré máte radi. Dobrý klavirista vám vie zahrať čokoľvek, pokiaľ ho o to s dostatočným časovým predstihom požiadate.

Prečítajte si týchto 5 presvedčivých dôvodov, prečo mať na svadobnom obrade živú hudbu.

Klavirista na svadobný obrad

Krásnych skladieb, ktoré môžu zaznieť na svadobnom obrade, je, samozrejme, oveľa viac, a je len na vás, ako si váš playlist pesničiek na svadbu nakoniec zostavíte. Verím však, že tento článok bol pre vás dobrou inšpiráciou pri rozhodovaní. Ak by ste chceli piesne, o ktorých som písal, počuť naživo, bude mi cťou spríjemniť svojou hrou váš veľký deň. Som svadobný pianista Peter Zbranek a všetky spomenuté skladby sú súčasťou môjho pestrého repertoára. Prečítajte si, čo na moju hudbu povedali nevesty, ktorým som už hral, vypočujte si niekoľko krátkych ukážok, a ak vás oslovia, pokojne sa mi ozvite na info@pianista.sk alebo prostredníctvom tohto kontaktného formulára. Nenechávajte si to však, prosím, na poslednú chvíľu, pretože kalendár vystúpení sa mi veľmi rýchlo zapĺňa.

V prípade, že by ste radi svoj zážitok ešte viac umocnili, mám tu pre vás možnosť nádhernej kombinácie tónov piana a huslí. S talentovanou huslistkou Victoriou Linnen tvoríme duo PV Acoustic a spoločne sme sprevádzali už viacero svadobných obradov. Veľmi radi svojou hrou spravíme i váš veľký deň nezabudnuteľným.

Prečítajte si tiež: Hudba na svadobný obrad: Všetko, čo o nej musíte vedieť. Kompletný sprievodca od jej výberu až po váš deň D!Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.