Jedlo, nápoje a klavír: 5 dôvodov, prečo idú dokopy

Jedlo, nápoje a klavír: 5 dôvodov, prečo idú dokopy

Prečo ľudia zostávajú v podniku dlhšie, prečo zaplatia za jedlo viac a prečo sa do podniku vracajú, keď ich kulinársky zážitok sprevádza klavirista? Čo sa deje v ich podvedomí? Takéto i ďalšie otázky si kládol írsky klavirista Paul Fagan, snažiac sa prísť na to, prečo si ho reštaurácie a bary vlastne na hranie najímajú. Tu je jeho päť psychologických vysvetlení.

Hľadáte hudobné pozadie pre vašu hotelovú reštauráciu? Pripravte pre vašich zákazníkov koncert klaviristu.

1. Efekt dopamínu

Dopamín, chemikália dobrého pocitu. Tento neuroprenášač hrá rozhodujúcu úlohu pri kontrole mozgového systému odmien a centier potešenia. Náš mozog ho zvykne vylučovať napríklad aj počas konzumácie jedla, čím sa príroda postarala, aby sme ako živočíšny druh prežili. K jeho uvoľňovaniu vedie aj počúvanie hudby. Dôvodom, prečo je to tak, zatiaľ úplne nerozumie ani samotná veda. V podstate sa však dá povedať, že hudba stimuluje obe hemisféry mozgu, keďže má súčasne umelecké aj matematické vlastnosti. Tým spôsobuje zvýšenie intenzity v dráhach odmien aktivovaných v mozgu, keď si človek užíva už i tak príjemnú aktivitu jedenia a pitia.

2. Spomalenie času

Pri pomalej podmazovej klavírnej hudbe počas večere sa, na rozdiel od hudby vyžadujúcej pozorné počúvanie, zdá, akoby čas plynul inak, čo má za následok, že večera prebieha zdanlivo dlhšie. Zákazník tak môže nadobudnúť pocit, že za svoje peniaze dostane vyššiu hodnotu. Zamyslime sa napríklad nad využitím klasickej hudby v klenotníctvach. Jej plynulá zvučnosť, vypĺňajúca prestávky v konverzácii, vytvára v klientele pocit natiahnutého času. Keďže ľudský mozog vníma čas subjektívne, je ovplyvňovaný tempom a samotnou prítomnosťou hudby. To so sebou prirodzene prináša výhody pre podniky, keďže zákazníci sa v nich zdržia dlhšie a objednajú si chody a nápoje naviac.

3. Stimulácia viacerých zmyslov

Medzi benefitmi klavíra v kombinácii s jedlom zohrávajú dôležitú rolu aj ľudské zmysly, ktoré klavír stimuluje. V posledných rokoch je všeobecne známe, že máme viac než len päť tradičných zmyslov. Veda skúma zmysel pre čas, bolesť, rovnováhu, teplotu a ďalšie, ktoré sú s tými predošlými na rovnakej úrovni. Zmysel pre umelecké ocenenie takisto krásne zapadá do tohto modelu. Hudba však bez ohľadu na to zapája aj jeden zo základných zmyslov, sluch, čím dopĺňa ostatné štyri zmysly spojené s konzumáciou jedla a nápojov – chuť, čuch, zrak aj hmat. To v ľuďoch vytvára pocit všadeprítomného zmyslového tepla a všeobecnej blaženosti.

4. Originalita

Spoločné životné zážitky významne prispievajú k šťastiu človeka, a to dokonca viac než získavanie materiálnych statkov či majetkov. Jedinečný zážitok, ktorý ľudí vytrhne z ich každodennej všednosti, si doslova užijú, a to o to viac, ak ho môžu prežívať spolu s ďalšími ľuďmi. Absolútna originalita hrajúceho klaviristu počas oddávania sa delikátnej kuchyni je neskutočne príťažlivá a ľudia si ju často pridajú na zoznam vecí, ktoré chcú stihnúť predtým než zomrú. Vzniká tak vzrušenie, ktoré poskytuje obojstrannú výhru tak pre zákazníka, ako aj pre majiteľa.

5. Bude o vás postarané

Prečo ľudia idú von na verejné miesto, kde si objednajú jedlo uvarené profesionálnym kuchárom od čašníka v smokingu, ktorý im ho prinesie priamo na ich stôl? Jednoduché vysvetlenie tkvie v predstave, že bude o nich postarané a budú sa cítiť dôležití. Samozrejme, že je pohodlné nemusieť variť alebo upratovať, ale ten skutočný zážitok, ktorí si ľudia tak užívajú, je táto grandiózna predstava o tom, že o nich bude postarané. Klavír k tomu pritom pridáva úplne novú dimenziu. Ak je jedlo a nápoj orámovaná maľba, tak potom jedlo, nápoj a klavír predstavujú dohromady prekrásnu sochu. Prospech z hrajúceho klaviristu v reštaurácii sa nedá ničím vynahradiť.

Zdroj: pianomaster.ie.

Spríjemnite i Vy prostredie vo Vašej reštaurácii, kaviarni, vinotéke, hoteli či bare krásnou klavírnou hudbou, a spravte tak z vášho podniku očarujúce miesto, kam sa budú Vaši zákazníci radi vracať. Som svadobný a eventový pianista Peter Zbranek a s radosťou vám s tým pomôžem. Na mojich stránkach si môžete vypočuť niekoľko ukážok mojej hudby a prečítať referencie od mnohých spokojných klientov, ktorým som už hral. Ak vás moja hudba osloví, pokojne sa mi ozvite, či už e-mailom na info@pianista.sk, alebo prostredníctvom tohto kontaktného formulára. V prípade záujmu k sebe môžem prizvať aj skvelú huslistku Victoriu Linnen a zahrať vám ako duo PV Acoustic. Nádherná kombinácia klavíra a huslí ulahodí všetkým vašim hosťom.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.