Najkrajšie slovenské svadobné piesne, do ktorých sa zamilujete!

Najkrajšie slovenské svadobné piesne, do ktorých sa zamilujete!

Hudba vždy sprevádzala dôležité momenty života. Udalosti s ňou spojené sa totiž nevryjú len do pamäte, ale aj do srdca. Na mnohé detaily svadobného dňa časom zabudnete. No pieseň, ktorá znela pri prvom novomanželskom tanci či svadobnom sľube, si budete pamätať celý život. A zakaždým vás chytí za srdce! Dnes som preto pre vás vybral päť obľúbených slovenských svadobných piesní posledných rokov, ktoré sú venované priamo svadobnému dňu či sľubu. Schválne, poznáte všetky?

Najkrajšie slovenské svadobné piesne v klavírnej verzii. Vychutnajte si ich aj na vašej svadbe!

1. Monika Ližbetin – Prisahám

Jedna z najobľúbenejších slovenských svadobných piesní posledných mesiacov vznikla celkom neplánovane. Hudobníčka Monika Ližbetin ju napísala ako súkromný darček pre manžela k 10. výročiu sobáša. Keď sa o niečo neskôr vydávala jej kamarátka, zaspievala ju pre ňu na svadbe. Video publikovali na internete a potom už stačilo málo, aby sa romantická pieseň Prisahám stala doslova hitom slovenských neviest. Vyše 1,2 milióna prehratí videa za krátky čas, ktorý od jeho zverejnenia ubehol, je toho jasným dôkazom.


Prečítajte si: Piesne na svadbu: Unikátny zoznam TOP 100 pesničiek pre váš deň D!

2. Para – Svadobná

Skladba z albumu Našou Krajinou rozpráva intímny príbeh lásky muža a ženy od zoznámenia po svadbu. Príjemne tlmená exkurzia do vznikajúceho vzťahu zaujala nielen hudbou a slovami, ale tiež svojim videoklipom. Dej príbehu je zobrazený bez pátosu a gýčového pozlátka. Rozvíjajúca sa láska je vyjadrená len gestami rúk. Pieseň nie je prvoplánovým hitom a pravdepodobne vás neočarí hneď na prvé počutie. Avšak usadí sa vo vašej mysli a potom, v správnej nálade a na správnom mieste zistíte, že si ju v hlave prehrávate znovu a znovu.


3. Kristína – Navždy

Pieseň od Kristíny Pelákovej, Navždy, je svadobnou doslova každou notou. Textár Kamil Peteraj ju napísal ako svadobný dar pre svojho syna a práve na jeho svadbe ju Kristína osobne poprvýkrát aj zaspievala. Ako hovorí sama speváčka: „Skladba je pre všetkých, ktorí sa rozhodli žiť po boku milovanej osoby a jednoducho túžia byť so svojou láskou navždy.“ Neskôr k nej bol natočený aj citlivý videoklip zobrazujúci spomienky manželov, ktorí spolu prežili celý život.


Skladba od Kristíny to dokonca dotiahla do TOP 20 najžiadanejších piesní na prvý svadobný tanec. Pozrite si celý rebríček.

4. Zuzana Smatanová - V dobrom aj v zlom

Niekoľkonásobná Zlatá Slávica komponovala pieseň V dobrom aj v zlom pomerne dlho. Ako sa vyjadrila, potrebovala situácie najprv sama vnútorne prežiť, kým ich dokázala vyjadriť v texte. Skladba rozpráva o krehkosti ľudských vzťahov (láske, ale aj rodine a priateľstve) a o tom, že by sme si mali veľmi ceniť, ak vydržia v dobrom i v zlom. Videoklip, ktorý má na konte už takmer 5 miliónov prehratí, je pretkaný jemným svetlom a svadobný pár v ňom nehrali herci, ale skutoční ľudia. Ako sa Zuzana sama vyjadrila, skladbu venovala „všetkým, čo dokážu pri sebe stáť nielen vo chvíľach, kedy je všetko ako má byť, ale aj vtedy, keď sa život pohne nečakane iným smerom a je ho ťažké ustáť.“


5. Sám sebou - V šťastí aj nešťastí

Pieseň v šťastí aj nešťastí bola pôvodne skomponovaná pre svadobný tanec kamaráta. Po pozitívnych reakciách na svadbe sa však členovia kapely Sám sebou rozhodli, že pôvodnú verziu prepracujú a zverejnia, aby si ju mohol vypočuť každý. Výsledkom ich niekoľkomesačného snaženia je romantická skladba, ktorá sa stala doslova hitom slovenských svadieb. Emotívna pieseň je intímnym vyznaním lásky muža k žene a vyznačuje sa nielen príjemným textom, ale aj hudbou, ktorá zaujme už od prvých tónov. Videoklip je jednoduchým prezeraním fotografií zachytávajúcich ne/obyčajné chvíle každého vzťahu.


Prečítajte si tiež: Výber TOP 10: Toto sú najkrajšie slovenské piesne na prvý mladomanželský tanec!

Bonus na záver

Toľko krátky výber svadobných piesní, ktoré sa v posledných rokoch stali medzi slovenskými nevestami mimoriadne obľúbenými. Samozrejme, nádherných romantických skladieb je na svete neuveriteľné množstvo, takže je len a len na vás, či si pre svoj veľký deň vyberiete niektorú z tohto zoznamu, alebo bude váš playlist obsahovať úplne iné melódie.

A na záver malý bonus. V prípade, že práve plánujete vašu svadbu, rád vám (nielen) vyššie uvedené piesne zahrám osobne v jemnom klavírnom prevedení. Som pianista Peter Zbranek a už 5 rokov svojou hrou sprevádzam najkrajšie chvíle neviest a ženíchov po celom Slovensku, či už ako sólo hudobník, alebo spoločne s huslistkou Victoriou Linnen v duu PV Acoustic. Prečítajte si, pri akých momentoch môžem ako svadobný klavirista spríjemniť váš deň D, vypočujte si niekoľko ukážok mojej tvorby, pozrite si, čo na moje vystúpenie povedali mladomanželia, ktorým som už hral, a pokojne sa mi ozvite. Radšej si to však nenechávajte na poslednú chvíľu, pretože môj kalendár na budúci rok sa už začína zapĺňať.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.