Svadba vonku v prírode: Toto sú jej plusy a mínusy, o ktorých by ste mali vedieť!

Svadba vonku v prírode: Toto sú jej plusy a mínusy, o ktorých by ste mali vedieť!

Svadba je jedným z najdôležitejších dní v živote človeka. Mnohé páry preto hľadajú ten najlepší spôsob, ako túto významnú udalosť osláviť. Tradície sa neustále menia a nové trendy prinášajú nové možnosti. Preto sa v posledných rokoch stále viac svadieb presúva do exteriéru. Som pianista Peter Zbranek a sprevádzal som už desiatky sobášov pod holým nebom, ale aj viaceré svadobné hostiny vonku v prírode. V tomto článku som zhrnul niekoľko výhod a nevýhod takéhoto riešenia. Dozviete sa 5 dôvodov, prečo si svadbu vonku naplánovať, ale aj jej 5 úskalí, na ktoré by ste mali byť pripravení.

Plánujete svadbu vonku v prírode? Zažite nádhernú atmosféru pri tónoch klavíra.

Výhody vonkajších svadieb

Svadby, ktoré sa konajú vonku v prírode, majú nepochybne množstvo skvelých výhod. Toto je 5 tých NAJ:

1. Romantika a krásne prostredie

Jedným z najväčších plusov vonkajších svadieb pod holým nebom je zaiste nádherné prostredie a scenérie, ktoré vytvárajú romantickú a uvoľnenú atmosféru. Tú by ste len ťažko navodili v uzavretých priestoroch, kde môžete mať problém so silnou klimatizáciou alebo nevyvetrateľným dusnom. Svadby v prírode sa môžu konať napríklad v rozľahlých záhradách, parkoch, lesoch či pri jazere.

Svadba vonku

Čítajte tiež: Živá hudba na svadobný obrad: TOP 5 kombinácií, vďaka ktorým bude váš sobáš nezabudnuteľným romantickým zážitkom!

2. Svadobné fotografie

Prirodzené svetlo a prírodné pozadie spravia z vašich svadobných fotografií originálne a neoceniteľné spomienky. Navyše, keď si naplánujete vonkajší obrad v čase západu slnka, váš svadobný fotograf dokáže ešte lepšie zachytiť romantické čaro tohto krásneho okamihu. Myslite však na to, z ktorej strany bude slnko svietiť, aby vaše fotky nevznikali oproti nemu a taktiež aby lúče nežiarili vašim svadobčanom priamo do očí. V takom prípade by ste z konečného výsledku mohli byť sklamaní.

Svadba pod holým nebom

3. Kreativita

Príroda je krásnou kulisou, ktorá poskytuje priestor pre vašu kreativitu. Ak máte len menší počet hostí, budete môcť venovať viac času a úsilia detailom, ktoré urobia váš deň jedinečným. Môžu to byť napríklad ručne vyrobené svadobné ozdoby a darčeky pre hostí podľa vlastných predstáv. Svetelné dekorácie ako reťaze, lampáše či lampióny zase na vonkajšej svadbe vyčaria dokonalú romantickú atmosféru.

Svadba v prírode

Prečítajte si tiež: Malá svadba: 5 skvelých tipov, ako z nej urobíte veľdielo!

4. Neformálnosť a uvoľnenosť

Mnohí ľudia sa cítia príjemnejšie vonku v prírodnom prostredí. To môže viesť k neformálnejšej a radostnejšej atmosfére počas celej svadby. Nemusíte mať starosti s nedostatkom miesta a riadiť sa podľa počtu hostí. Na svoje si prídu určite aj deti, ktorým oproti uzavretým priestorom poskytne exteriér viac možností zábavy.

Svadobný obrad vonku

5. Originalita

Svadba pod holým nebom pridáva vášmu dňu originalitu. A to o to viac, ak sa koná vonku na vašom obľúbenom mieste, ktoré sa vám spája s príjemnými spomienkami. Môže tak ísť napríklad o miesto vašich zásnub alebo prvého stretnutia. Veď svadobný obrad je už dnes možné zorganizovať takmer kdekoľvek.

Svadobný obrad pod holým nebom

Prečítajte si tiež: Svadobný obrad vonku: Prehľadný návod, ako ho naplánovať!

Nevýhody svadieb pod holým nebom

Ak organizujete svadbu v exteriéry, treba sa prichystať aj na niektoré úskalia, ktoré sú s ňou spojené. Veď ako sa hovorí, je lepšie byť pripravený, ako prekvapený. Poďme si teda predstaviť 5 nevýhod vonkajších svadieb.

1. Počasie

Jedným z najväčších rizík pri svadbe vonku je nepredvídateľné počasie. Dážď, vietor alebo páliace slnko môžu zmariť všetky vaše plány. Preto je dôležité mať v zálohe aj plán B, či už v podobe stanu alebo alternatívneho vnútorného priestoru. V noci sa tiež môže vonku rapídne ochladiť, preto je vhodné mať po ruke deky a teplé, suché miesto, kde sa môžu vaši hostia schovať.

Svadobný obrad v prírode

Prečítajte si: Svadba v zime prináša množstvo výhod: Spoznajte hneď 10 z nich!

2. Technické zabezpečenie

Pokiaľ sa vaša svadba nekoná na terase alebo vo vonkajšom prostredí podniku, v ktorom je k dispozícii pitná voda, elektrina či WC, pamätajte na to, že organizácia vášho veľkého dňa si bude vyžadovať komplexnú logistiku. Toto všetko totiž budete musieť zabezpečiť sami, vrátane ozvučenia a osvetlenia. To môže znamenať dodatočné náklady a stres. Dnes už však, našťastie, môžete nájsť krásne svadobné priestory s rozľahlým vonkajším areálom, v ktorých je možné zrealizovať aj svadbu pod holým nebom, čím budete od týchto starostí ušetrení.

Svadobná hostina vonku

3. Akustika

Pri svadbe v prírode sa vám môže ľahko stať, že niektorí svadobní hostia vôbec nebudú počuť program. Akustika v uzavretých priestoroch je väčšinou lepšia - ľudia vtedy rozumejú všetkému, čo rozprávač hovorí, a to aj vtedy, ak nemá mikrofón. Taktiež je dobré si zistiť, či vaše vysnívané miesto nemá obmedzenia z hľadiska hluku. Ak by ste totiž po desiatej hodine museli vonku začať dodržiavať nočný kľud, celú dobre rozbehnutú svadobnú zábavu by takáto nepríjemná situácia mohla poriadne pokaziť.

Svadobná hostina pod holým nebom

Čítajte tiež: Program na svadbu: Týchto 5 skvelých tipov rozprúdi nezabudnuteľnú zábavu!

4. Hmyz a alergie

Nielen muchy a chrobáky, ale hlavne osy alebo komáre dokážu svadobčanom celý zážitok z vášho dňa D značne znepríjemniť. Preto ak organizujete svadbu vonku v prírode, určite majte po ruke repelenty, sviečky alebo lampáše s voňavým olejom odpudzujúcim hmyz. Proti hmyzu tiež zaberá citronela, levanduľa, nechtík alebo mäta. V prípade, že sú niektorí vaši hostia alergický na peľ, zvoľte radšej svadbu v interiéri.

Svadobná hostina v prírode

5. Kresťanský obrad vonku nespravíte

No a nakoniec, cirkevný sobáš vonku uskutočniť nemôžete. Musíte ho vykonať na svätej pôde v kostole alebo v kaplnke. Ani organ, nástroj typický pre obrad v kostole, sa do prírody priniesť jednoducho nedá. Na druhej strane, civilne sa môžete vziať naozaj kdekoľvek, hoc aj pod holým nebom v prírode. A namiesto organu vás pri kráčaní k slávobráne budú sprevádzať napríklad nádherné romantické tóny klavíra.


Prečítajte si tiež: Piesne na svadobný obrad: Tieto skladby vyčaria tú pravú romantiku!

Svadba vonku bude nepochybne romantickým a nezabudnuteľným zážitkom. Vyžaduje si však dobre premyslený plán. Ak vám záleží na krásnej prírode a intímnej atmosfére, môže byť pre vás ako stvorená. Musíte však byť pripravení na nečakané prekážky, najmä na nepriaznivé počasie, a zabezpečiť potrebné vybavenie, aby sa váš veľký deň stal pre vás a vašich hostí dokonalým.

Ja určite odporúčam zvoliť kombináciu oboch alternatív. Nájdite si reštauráciu, ktorá má terasu, záhradu alebo sa nachádza priamo v prírode. Môžete tak využiť výhody, ktoré ponúka jej interiér, ako aj benefity spojené so svadbou v exteriéri. V tomto článku mám pre vás hneď 10 tipov na dokonalé priestory na svadbu na západnom Slovensku, ktoré vás určite očaria.

Verím, že môj článok vám pomohol rozhodnúť sa, či bude svadba vonku pre vás tou pravou voľbou. Som svadobný pianista a svojou hrou na klavíri som spríjemnil už množstvo sobášnych obradov a svadobných hostín, či už sa konali v reštauráciách, kostoloch, ale aj pod holým nebom. Prečítajte si, čo o svojom zážitku napísali nevesty, vypočujte si ukážky mojej tvorbya neváhajte sa mi ozvať. Môj klavír sa dá priniesť všade, preto vás budem rád sprevádzať kdekoľvek si vaše srdce zažiada. Ba čo viac, v krásnom prostredí prírody si môžete vypočuť nielen moje live piano, ale aj nádhernú kombináciu klavíra s husľami. S Victoriou Linnen tvoríme duo PV Acoustic a naše klavírno-husľové verzie hitov od Eda Sheerana, Lady Gaga a mnohých ďalších interpretov vaše emócie ešte viac znásobia.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.