Túžite po svadbe v prírode? Toto sú jej plusy a mínusy, o ktorých by ste mali vedieť!

Túžite po svadbe v prírode? Toto sú jej plusy a mínusy, o ktorých by ste mali vedieť!

Svadba je jedným z najdôležitejších dní v živote. To pre mnohé páry znamená hľadať dokonalý spôsob, ako túto dôležitú udalosť osláviť. Tradície sa neustále menia a nové trendy prinášajú nové možnosti, preto sa v posledných rokoch stále viac svadieb presúva do exteriéru. Som svadobný pianista Peter Zbranek a sprevádzal som už desiatky sobášov pod holým nebom a viaceré svadobné hostiny vonku v prírode. Aby ste si mohli poriadne premyslieť, či je to tá pravá voľba aj pre vás, v tomto článku som zhrnul niekoľko výhod, ale aj nevýhod takéhoto riešenia.

Zažite romantickú svadbu v sprievode nádhernej klavírnej hudby

Výhody svadieb vonku

Romantika a krásne prostredie

Jedným z najväčších plusov svadieb pod holým nebom je nepochybne krásna príroda a scenérie, ktoré vytvárajú romantickú a pohodovú atmosféru. Takú by ste len ťažko dosiahli v uzavretých priestoroch, kde môžete mať problém so silnou klimatizáciou alebo nevyvetrateľným dusnom. Svadby v prírode sa môžu konať napríklad v nádherných záhradách, parkoch, lesoch či pri jazere.

Svadba vonku

Prečítajte si tiež: Hudba na obrad: Tieto piesne vyčaria tú pravú romantiku!

Svadobné fotografie

Prirodzené svetlo a nádherné pozadie spravia z vašich svadobných fotografií originálne a neoceniteľné spomienky. Navyše, keď si naplánujete obrad v čase západu slnka, umocníte tak romantické čaro tohto krásneho okamihu. Myslite však na to, z ktorej strany bude slnko svietiť, aby vaše fotky nevznikali oproti nemu a taktiež aby lúče nežiarili vašim svadobčanom priamo do očí. V takom prípade by ste z konečného výsledku mohli byť sklamaní.

Svadba pod holým nebom

Kreativita

Príroda je krásnou kulisou, ktorá poskytuje priestor pre vašu kreativitu. Ak máte na vašej svadbe menší počet hostí, môžete venovať viac času a úsilia detailom, ktoré urobia váš deň jedinečným. Môžu to byť napríklad ručne vyrobené svadobné dekorácie a darčeky pre hostí podľa vlastných predstáv. Svetelné dekorácie ako reťaze, lampáše či lampióny zase vyčaria dokonalú romantickú atmosféru.

Svadba v prírode

Prečítajte si tiež: Malá svadba: 5 skvelých tipov, ako z nej urobíte veľdielo!

Neformálnosť a uvoľnenosť

Mnohí ľudia sa cítia uvoľnenejšie a pohodlnejšie v prírodnom prostredí, čo môže viesť k neformálnejšej a radostnejšej atmosfére počas celej svadby. Nemusíte mať starosti s nedostatkom miesta a riadiť sa podľa počtu hostí. Na svoje si prídu určite aj deti, ktorým oproti uzavretým priestorom poskytne príroda viac možností zábavy.

Svadobný obrad vonku

Originalita

Svadba pod holým nebom pridáva vášmu dňu nezabudnuteľný nádych originality a autenticity. A to o to viac, ak sa koná na mieste, ktoré je vaše obľúbené a viaže sa k určitým spomienkam, napríklad ak ste sa tam zasnúbili alebo spoznali. Svadobný obrad je už dnes možné zorganizovať takmer kdekoľvek.

Svadobný obrad pod holým nebom

Prečítajte si: TOP 6 originálnych príchodov neviest na svadobný obrad, ktoré dojali celý svet!

Nevýhody svadieb pod holým nebom

Počasie

Jedným z najväčších rizík pri svadbe vonku je nepredvídateľné počasie. Dážď, vietor alebo príliš horúce počasie môžu zmariť všetky vaše plány. Preto je dôležité mať plán B, či už v podobe stanu alebo alternatívneho vnútorného priestoru. V noci sa tiež môže teplota rapídne znížiť, preto je vhodné mať po ruke deky a teplé, suché miesto, kde sa môžu vaši hostia schovať.

Svadobný obrad v prírode

Prečítajte si: Svadba v zime prináša množstvo výhod: Spoznajte hneď 10 z nich!

Technické zabezpečenie

Pokiaľ sa vaša svadba nekoná na terase alebo vo vonkajšom prostredí podniku, ktorý má k dispozícii toalety, pitnú vodu či elektrinu, pamätajte na to, že organizácia vášho veľkého dňa si bude vyžadovať komplexnú logistiku. Toto všetko totiž budete musieť zabezpečiť sami, vrátane zvukového systému a osvetlenia, čo môže znamenať dodatočné náklady a stres. Dnes už však, našťastie, môžete nájsť krásne svadobné priestory s rozľahlým vonkajším areálom, v ktorých je možné svadbu zrealizovať aj vonku, čím budete od týchto starostí ušetrení.

Svadobná hostina vonku

Akustika

Pri svadbe pod holým nebom sa vám môže ľahko stať, že niektorý svadobní hostia vôbec nebudú počuť program. Akustika v uzavretých priestoroch je väčšinou lepšia - ľudia vtedy počujú všetko, čo rozprávač hovorí, a to aj vtedy, ak nemá mikrofón. Taktiež je dobré si zistiť, či vaše vysnívané miesto nemá obmedzenia z hľadiska hluku. Ak by ste totiž po desiatej hodine museli začať dodržiavať nočný kľud, celú dobre rozbehnutú svadobnú zábavu by takáto nepríjemná situácia mohla poriadne pokaziť.

Svadobná hostina pod holým nebom

Čítajte tiež: Program na svadbu: Týchto 5 skvelých tipov rozprúdi nezabudnuteľnú zábavu!

Hmyz a alergie

Nielen muchy a chrobáky, ale hlavne osy alebo komáre dokážu svadobčanom celý zážitok z vášho dňa D značne znepríjemniť. Preto ak organizujete svadbu v prírode, určite majte po ruke sviečky alebo lampáše s voňavým olejom odpudzujúcim hmyz a repelenty. Na odplašenie hmyzu zaberá citronela, levanduľa, nechtík alebo mäta. V prípade, že sú niektorí vaši hostia alergický na peľ, zvoľte radšej svadbu v interiéri.

Svadobná hostina v prírode

Kresťanský obrad vonku nespravíte

No a nakoniec, ak chcete mať cirkevný sobáš, musíte ho vykonať na svätej pôde v kostole alebo v kaplnke. Navyše, ani organ, nástroj typický pre obrad v kostole, sa do prírody priniesť jednoducho nedá. Na druhej strane, civilne sa môžete vziať naozaj kdekoľvek, hoc aj pod holým nebom v prírode. A namiesto organu vás pri kráčaní k slávobráne môžu sprevádzať napríklad nádherné romantické tóny klavíra.


Čítajte tiež: Svadba na úrade? Na toto sa pripravte!

Svadba vonku je nepochybne krásnym a nezabudnuteľným zážitkom. Vyžaduje si však starostlivosť a dobre premyslený plán. Ak vám záleží na krásnej prírode a intímnej atmosfére, môže byť pre vás tou správnou voľbou. Musíte ale byť pripravení na nečakané prekážky, ktorými by mohlo byť najmä zlé počasie, a zabezpečiť potrebné vybavenie, aby sa váš veľký deň stal dokonalým zážitkom pre vás a vašich hostí. Ja určite odporúčam zvoliť kombináciu oboch alternatív. Nájdite si reštauráciu, ktorá má terasu, záhradu alebo sa nachádza priamo v prírode. Môžete tak využiť výhody, ktoré ponúka jej interiér, ako aj benefity spojené so svadbou v exteriéri.

Verím, že vám tento článok pomohol rozhodnúť sa, aký typ svadby bude pre vás ten pravý. Som svadobný pianista Peter Zbranek a sprevádzal som už množstvo svadieb, či už sa konali v reštauráciách, kostoloch, ale aj pod holým nebom. Prečítajte si, čo o svojom zážitku napísali nevesty, vypočujte si ukážky mojej tvorby a ak vás láka počuť klavírnu hudbu v krásnom prostredí prírody, neváhajte sa mi ozvať. Stage piano sa dá priniesť všade, a preto vás budem rád sprevádzať kdekoľvek si vaše srdce zažiada, či už ako sólo hudobník, ale pokojne aj v spoločnosti huslistky Victorie Linnen ako duo PV Acoustic. Kombinácia klavíra a prírodnej atmosféry bude nepochybne nezabudnuteľným zážitkom pre vás aj vašich hostí.Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.