Svadobné hry, pri ktorých sa hostia určite nudiť nebudú!

Svadobné hry, pri ktorých sa hostia určite nudiť nebudú!

Pri svadbe sa dve rodiny stávajú jednou. Ak má byť nová rodina súdržná, je dôležité, aby sa jej členovia lepšie fpoznali a prežili spolu príjemné chvíle. Svadobné hry sú na to priam ideálnou príležitosťou. Mnohé z nich sú totiž nielen zábavné, ale vďaka nim sa vaši svadobní hostia môžu navzájom zoznámiť. Ako pianista som ich už na svadbách zažil neúrekom. Pripravil som preto pre vás niekoľko hier, ktoré zaručia výbornú náladu a vďaka ktorým pôjdu hostia domov s krásnymi spomienkami. Dosť však rečí, poďme rovno na ne.

Podporte umelcov so zdravotným postihnutím. Venujte nám, prosím, svoje 2 % z daní.

Svadobná hra, ktorá bude zážitkom

Ešte predtým, než si popíšeme všetky zaujímavé svadobné hry, ako prvú vám predstavím jednu špeciálnu hru, ktorou už dlhé roky prinášam radosť mladomanželom aj ich svadobným hosťom. Je to hra na klavíri. Som svadobný pianista Peter Zbranek abude mi cťou prispieť k tomu, aby bol váš svadobný deň nezabudnuteľným zážitkom. Jemnými tónmi vytvorím nádhernú romantickú atmosféru na svadobnom obrade, v priebehu gratulácií, počas večere i pri prvom tanci, ľudovými a populárnymi piesňami na svadobnej hostine zdvihnem zo stoličiek všetkých prítomných. Ak vás moja tvorba zaujme, pokojne sa mi ozvite a rezervujte si u mňa svoj termín.

Prečítajte si o tom viac: Pianista na svadbu: Živá hudba, ktorá vás chytí za srdce


TANEČNÉ HRY NA SVADBU

Tanečné hry hostí na svadbe zabavia aj “premiešajú”, vďaka čomu sa členovia rodín nenásilne zoznámia. Atmosféra týchto aktivít je však do veľkej miery závislá na hudobníkovi či DJ-ovi, ktorý by mal vedieť vybrať vhodné skladby a hudbu prerušovať či vygradovať v správnych momentoch tak, aby bola zábava čo najlepšia.

Metlový tanec: Hra, ku ktorej treba nepárny počet hostí. Tí na parkete vytvoria páry, pričom jeden bude tancovať s metlou. Vždy, keď hudba prestane hrať, sa páry musia premiešať (rýchlo nájsť nového partnera do tanca). Ten, kto ostane bez partnerky, tancuje s metlou.


Prečítajte si tiež: Prvý svadobný tanec: Toto je rebríček TOP 20 najžiadanejších piesní!

Stoličkový tanec: Pri tomto tanci treba poukladať stoličky chrbtami k sebe tak, aby vytvorili kruh. Musí ich však byť o jednu menej, než je tanečníkov. Vo chvíli, keď prestane hrať hudba, si tanečníci musia čo najrýchlejšie sadnúť. Ten, kto už nenájde voľnú stoličku, vypadáva, a následne sa zníži aj počet stoličiek, aby bolo o jednu menej. Víťazom hry sa stane súťažiaci, ktorý si sadne na poslednú stoličku.


Klobúkový tanec: Obľúbená svadobná hra, najmä ak máte svadbu v tradičnom ľudovom štýle. Tanečníci sa s klobúkmi na hlavách postavia do kruhu, pričom si ich musia v rytme hudby presúvať z hlavy na hlavu. Hudba sa postupne zrýchľuje. Súťažiaci, ktorý nestihne klobúk presunúť alebo mu spadne na zem, vypadáva.


Valčekový tanec: K tomuto tancu potrebujete kuchynský valček alebo iný podobný predmet. Tancujúci ho musí držať medzi kolenami a pri tancovaní ho bez pomoci rúk odovzdať niekomu ďalšiemu tak, aby sa valček nedotkol zeme. Cieľom hry je udržať valček bez pádu, až kým nedohrá hudba. Pri tomto tanci sa veľmi dobre zabavia aj tí, čo sa ho nezúčastnia, lebo pohyby tancujúcich, ktorí sa snažia odovzdať valček, pôsobia naozaj humorne.


Balónový tanec: Tancuje sa v pároch, pričom každej tancujúcej dáme sa o nohu priviaže nafúknutý balón. Pri tancovaní sa páni snažia dupnutím nohy prasknúť balóny ostatným párom a zároveň uchrániť vlastný balón. Víťazom hry je pár, ktorý ako posledný ostane s neprasknutým balónom.


Trpaslíček: Do tejto hry sa môžu na svadbe zapojiť všetci svadobní hostia, pričom sa zvolí jeden, ktorý bude dávať pokyny. Môže to byť niekto z hostí, starejší alebo DJ. Tanečníci môžu tancovať do kruhu či vytvoriť „hada“, ktorý bude prechádzať miestnosťou v rytme hudby. Zvolený človek vydáva počas tancovania pokyny, ktoré musia všetci poslúchnuť. Napríklad podskočiť, čupnúť si, zdvihnúť jednu nohu, zamávať rukou... atď. Pokyny sa dajú rôzne obmieňať a zrýchľovať, čo vytvára aj pri veľkom počte ľudí veselú zábavu.


Prečítajte si: Ako zabaviť hostí na svadbe? 5 tipov, ako oživiť váš svadobný program!

SVADOBNÉ HRY PRE MLADOMANŽELOV

V týchto hrách hrá hlavnú rolu nevesta so ženíchom. Hostia si ich budú môcť do sýtosti obzrieť a vďaka odpovediam aj lepšie spoznať.

Hľadanie nevesty / ženícha: Do tejto svadobnej hry sa okrem mladomanželov zapoja aj svadobčania. Ženíchovi sa čiernou šatkou zaviažu oči a potom sa pred neho postaví niekoľko dám zpomedzi hostí. Určí sa kúsok tela, ktorého sa ženích môže dotknúť (prst na ruke, ucho, lýtko atď.). Podľa tohto kúska by ženích mal spoznať svoju vyvolenú. Zábavné je, ak sa medzi dámy zamieša aj niektorý pán. V ďalšom kole môže dôjsť k výmene rolí a hľadať svojho vyvoleného bude zase nevesta.


Svadobný kvíz: Tradičná hra, ktorá zábavnou formou pripraví mladomanželov na život po svadbe. Manželia sa posadia na stoličky chrbtom k sebe tak, aby sa nevideli, a starejší či DJ im kladie zábavné otázky, na ktoré sa dá odpovedať ÁNO alebo NIE. Napríklad: kto bude vodiť deti do škôlky, kto bude umývať riady... atď. Mladomanželia odpovedajú zdvihnutím topánky či tabuľky. Ak sú dobre volené otázky, odpovede bývajú pre nich prekvapením a pre hostí zábavou.

Prečítajte si detailnejší popis hry topánkový kvíz aj s takmer 40 vzorovými otázkami v tomto samostatnom článku: Svadobná hra topánkový kvíz: S týmito 40 otázkami bude zábava zaručená!


HRY NA SVADBU PRE MLADÝCH A POHYBLIVÝCH

Hľadači pokladov: Svadobná hra zameraná na rýchlosť a komunikáciu. Súťažiaci sedia na stoličkách postavených na parkete, ostatní hostia pri stoloch. Starejší, resp. DJ im postupne zadáva úlohy, ktoré musia čo najrýchlejšie splniť. Napríklad: získať a priniesť od svadobných hostí rúž, šnúrku z topánky, náušnicu atď. Vždy, keď sa zadá úloha a súťažiaci sa rozbehnú medzi hostí, odoberie sa jedna stolička. Kto príde posledný a nemá si kam sadnúť, vypadáva.


Svadobný koč: Asi 10 až 12 stoličiek sa naukladá po dvoch za seba, čím vytvoria „koč“. Mladomanželia a vybratí hostia si posadajú na stoličky a priradia sa im úlohy – kráľ, kráľovná, ľavé koleso, pravé koleso, kočiš, kone... atď. Starejší pred hrou jednotlivým postavám vysvetlí, čo majú urobiť, keď budú spomenuté v texte. Každá by sa mala minimálne rýchlo postaviť a sadnúť si, no môže to obohatiť a priradiť im aj ďalšie aktivity, napríklad koňom erdžanie a dupotanie, kočišovi obiehanie povozu atď. Následne začne čítať pripravený text.

Podrobný postup, ako hru koč hrať, viaceré videoukážky, ale aj text pre rozprávača vám prinášam v samostatnom článku: Svadobný koč: Obľúbená hra, ktorá na svadbe zabaví všetkých!


Návšteva ZOO: V tejto svadobnej hre súťažia dve družstvá. Stoličky sa postavia tak, aby tvorili dve rady oproti sebe – každá pre jeden tím. V jednom aj druhom družstve sa každému členovi priradí postava, pričom rovnaké postavy by mali sedieť oproti sebe. Starejší začne rozprávať príbeh a spomenutá postava musí čo najrýchlejšie obehnúť svoj tím a sadnúť si na miesto. Pri obiehaní musí zároveň svoju postavu znázorňovať. Napríklad slon musí kývať chobotom, pes štekať a podobne. Starejší môže príbeh prispôsobovať a najčastejšie spomínať postavu, ktorá behá najzábavnejšie. Víťazom je rýchlejšie družstvo.

Hre ZOO sa podrobnejšie venujem v samostatnom článku. Obsahuje nielen detailnejší návod, ako ju hrať, ale aj vzorový text pre rozprávača príbehu: Hra ZOO: Návod, ako ju na svadbe hrať, aj so vzorovým textom!


SVADOBNÉ HRY PRE STARŠÍCH A IMOBILNÝCH

Na každej svadbe sa nájdu aj vekovo starší alebo imobilní hostia. Pri výbere svadobných aktivít by sme preto nemali zabúdať ani na nich. Nasledujúcu hru si môžu zahrať aj tí, ktorí už nevládzu behať či tancovať, a dokonca môžu mladomanželom pri nej zanechať peknú spomienku.

Drevená veža Jenga: Pravidlá hry sú veľmi jednoduché: z drevených hranolov postavíte vežu, z ktorej budú jednotliví hráči postupne vyťahovať jeden hranol tak, aby veža nespadla. Ak sa im to podarí, položia ho na vrchol, čím postupne vybudujú nové poschodie. Každé tvoria tri hranoly a musí sa dokončiť skôr, než sa začne stavať ďalšie. Hru môžete sťažiť, ak hráčom dovolíte používať len jednu ruku. Víťazom je hráč, ktorý posledný položí hranol na vrch veže predtým, ako spadne. Peknou spomienkou môže byť, ak hostia napíšu na strany hranolov pre mladomanželov osobné odkazy či dobré rady. Tie im budú aj v ďalších rokoch pripomínať pekné svadobné chvíle vždy, keď hru vytiahnu.


Možno vás tiež zaujme: Program na svadbu: Týchto 5 skvelých tipov rozprúdi nezabudnuteľnú zábavu!

Záverom

V článku som vám predstavil niekoľko hier na svadbu, s ktorými sa vy ani vaši hostia určite nudiť nebudete. Ak bol pre vás zaujímavou inšpiráciou a niektorú z nich ste si vybrali aj pre váš veľký deň, budem sa len tešiť. Prajem príjemnú zábavu!

No a pokiaľ by ste chceli, aby (nielen) tanečné hry na vašej svadbe sprevádzala živá hudba, veľmi rád sa stanem súčasťou vášho veľkého dňa. Už mnoho rokov svojou hrou na piane vytváram nevestám a ženíchom po celom Slovensku romantickú atmosféru na sobášoch či pri svadobných hostinách. Niekedy však nezostane len pri tom a moja klavírna hudba znie aj do tanca a do spevu, alebo dokonca spolu s husľami Victorie Linnen v podaní nášho dua PV Acoustic. Koniec koncov, sami si teraz môžete vypočuť niekoľko ukážok z mojej tvorby, prečítať referencie od neviest a ženíchov, ktorým som už hral, a ak vás moja práca osloví, pokojne ma kontaktujte. Neodkladajte si to však radšej na neskôr, ale urobte tak hneď teraz, aby som mal váš termín ešte voľný.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.