10 dôležitých vecí, ktoré ma naučil život svadobného pianistu

10 dôležitých vecí, ktoré ma naučil život svadobného pianistu

Už sú to takmer tri roky, čo svojou klavírnou hudbou sprevádzam najkrajšie dni v živote dvoch mladých ľudí. Za tento čas som už stihol spríjemniť svadobné obrady aj hostiny desiatkam neviest i ženíchov. Hudobný život však nie je len o hraní. V tomto článku vám poodhalím ďalších 10 vecí, ktoré som sa vďaka nemu naučil.

Hľadáte hudobný sprievod vašej spoločenskej udalosti?

1. Robiť ľudí šťastnými

Hudba je poslom emócií. Túto veľkú pravdu som si sám naplno uvedomil až vtedy, keď som svojou hrou na klavíri začal sprevádzať svadby. Je až neskutočné, akú atmosféru dokážu jemné tóny piana na svadobnom obrade či v priebehu hostiny vykúzliť. Krásna hudba na svadbe doslova hrá na city ľudí a zanechá v nich nádherné spomienky na celý život. Rovnako ma nikdy neprestane fascinovať nefalšovaná zábava a radosť, aká vznikne len pri speve a tanci na melódie populárnych či ľudových piesní. Koniec koncov, to množstvo príjemných ohlasov, ktoré som už od vás dostal, ma len utvrdzuje v tom, že to, čo robím, má naozaj zmysel.

2. Vážiť si svoj čas a schopnosti

Keď som s hraním na klavíri začínal, chcel som, prirodzene, vystupovať čo najčastejšie. Tomu zodpovedala aj cena, ktorú som si za svoje služby stanovil. Bol som rád, že mám pre koho hrať, a nazbierať tak cenné skúsenosti, aj keď to často bolo takmer zadarmo. Napriek tomu, že ani dnes nie sú pre mňa peniaze prioritou a svoju prácu robím jednoducho najmä preto, lebo ma baví a teší, už viem, že rokmi ťažko nadobudnuté schopnosti a čas, ktorý hraniu na klavíri venujem, musím aj adekvátne ohodnotiť. Ten, komu sa moja klavírna hudba naozaj páči, nemá problém ju aj primerane oceniť. Pre toho, kto chce radšej ušetriť, je tu stále možnosť pohľadať inú alternatívu. A ja si zatiaľ bezstarostne užijem krásny voľný deň!

Prečítajte si tiež: Cena hudby na svadbu: Všetko, čo o nej musíte vedieť.

3. Vedieť povedať „nie“

Mladomanželia si svoju svadbu najčastejšie plánujú na sobotu. Väčšina ľudí má vtedy voľno a svadobčania majú ešte navyše jeden deň k dobru na zotavenie. Pre svadobných dodávateľov, ktorí majú aj civilné zamestnanie, to však znamená, že hlavne v mesiacoch v priebehu svadobnej sezóny (máj až október) si nezriedka namiesto piatich pracovných dní odkrútia rovno šesť. K týmto šťastlivcom patrím i ja. Spríjemňovať mladomanželom ich veľký deň je pre mňa radosť, často však na úkor súkromného života a oddychu. Ak je preto akcií už veľa, prípadne mám na daný deň už naplánovaný iný súkromný program, potenciálneho záujemcu o moje služby na tento termín jednoducho odmietnem. Vedieť niekedy povedať aj "nie" sa tak pre mňa stalo nevyhnutnosťou.

4. Plánovať, plánovať a ešte raz plánovať

Plánovanie budúcnosti dá všetkým svadobným dodávateľom, pianistu nevynímajúc, naozaj poriadne zabrať. Nevravím, že som si predtým nezorganizoval svoj program ani na najbližší deň, teraz je to však úplne iný level. Svoje víkendové plány prispôsobujem tomu, aké svadobné dni mám v kalendári zarezervované. Dlhšiu dovolenku plánujem minimálne polroka dopredu. Ak sa nejaký zájazd či výlet zrodí na poslednú chvíľu, väčšinou mám smolu. Pomaly už rok vopred zisťujem, kedy je Veľká noc či na ktoré dni v budúcom roku pripadajú ďalšie sviatky. S plánovaním súkromného života na vyťaženejšie mesiace, akými sú február, kedy sú svadobné veľtrhy a Valentín, či december s predvianočnými a silvestrovskými akciami, musím byť opatrnejší. Na druhej strane, marec, apríl či november sú k organizovaniu osobného programu u mňa rozhodne tie priateľskejšie mesiace.

Prečítajte si tiež: Romantický videoklip, premiéra v SND aj koncert s Petrom Bažíkom. Takýto bol môj hudobný rok 2019!

5. Brať konkurenciu ako prínos

Byť súčasťou výnimočných životných okamihov mladomanželov je veľká pocta, no najmä zodpovednosť. Najväčším strašiakom pre svadobných dodávateľov, nech už ide o fotografov, kameramanov, DJ-ov alebo hudobníkov, je tak nečakaná choroba alebo úraz. Mnohí síce na svadby vycestujú aj v nie práve ideálnom zdravotnom stave, niekedy to však jednoducho nejde. Preto je dobré udržiavať priateľské kontakty aj s kolegami z rovnakého odboru, ktorí v prípade núdze môžu za vás zaskočiť. Ba čo viac, ak už mám termín obsadený, neveste môžem odporučiť kvalitného kolegu, čo, samozrejme, platí aj recipročne. Veď, koniec koncov, zaiste sa na slovenských svadbách stále nájde dosť práce pre každého, kto o ňu má záujem a robí ju dobre. No a v neposlednom rade, kolegovia z rovnakého odboru sú nezriedka zdrojom inšpirácie, ktorá motivuje a posúva vpred. Nehovoriac už o tom, keď sa podarí aj takáto spolupráca.

6. Fungovať ako firma v malom

Možnože viem hrať na klavíri lepšie než priemerný obyvateľ Slovenska, vytvoriť webovú stránku na profesionálnej úrovni by som však už nedokázal. Preto som sa bez „outsorcingu“ niektorých činností jednoducho nezaobišiel. Áno, aj pianista môže fungovať ako taká malá firma. Miesto zamestnancov si však najímam freelancerov. Takto som si napríklad nechal nakresliť logo, navrhnúť a naprogramovať moju webovú stránku www.pianista.sk, pomôcť s korektúrou textov, poradiť s nastavením analytických nástrojov, vytvorením marketingového plánu či s daňovými priznaniami. Zatiaľčo tieto i ďalšie práce spravili za mňa ľudia, ktorí sú v danej oblasti šikovnejší či zbehlejší, ja som ušetrené hodiny a hodiny času mohol venovať zdokonaľovaniu sa v tom, čo mi ide najlepšie. Hre na klavíri.

Prečítajte si tiež: Za svadbami som nacestoval skoro 3000 kilometrov. Takýto bol môj hudobný rok 2018

7. Mať dôležité veci pod kontrolou

Sú však aj veci, o ktoré sa najradšej starám sám. Okrem hrania na klavíri je to najmä komunikácia s nevestami či manažment budúcich akcií. Rád tiež zháňam a riešim veci s hudobníkmi, s ktorými niekedy na vyžiadanie neviest spolupracujem. Mám tak prehľad o všetkom, na čom a s kým som sa dohodol, a čo ešte treba vybaviť. Komunikačný šum na linke umelec – manažér vám tak u mňa nehrozí. Taktiež si svojpomocne zabezpečujem potrebnú administratívu. Verím však, že o (ne)obľúbenosti tejto činnosti, a to zvlášť pri prebujnenej a často nezmyselnej slovenskej byrokracii, sa na tomto mieste veľmi rozpisovať nemusím.

8. Vedieť sa predať

Dobré vzdelanie vám samo o sebe k dosiahnutiu úspechu nepostačí. Omnoho dôležitejšie je v dnešnej dobe vedieť svoj produkt či službu dobre predať. Sám som toho živým dôkazom. Nevyštudoval som VŠMU, dokonca ani konzervatórium, mám za sebou iba 8-ročnú základnú umeleckú školu. Napriek tomu je môj kalendár vystúpení zväčša plný a ľuďom moja hudba zakaždým prináša radosť. Popri neustálom samoštúdiu a rozširovaní repertoára som sa pred časom teda radšej začal ponárať do tajov marketingu. Veď, napokon, vďaka tomu môžete teraz čítať aj môj blog. Ani zďaleka to však nie je len o ňom. Tvorba webovej stránky, vymýšľanie obsahu na Facebook, prezentácia na svadobných veľtrhoch a portáloch či online reklama, to nie je práca na jediný deň. Je to dlhodobý proces, v ktorom sa postupne, pomalými krôčikmi snažím popri hraní na klavíri tiež zdokonaľovať. Verím, že úspešne.

Možno vás tiež zaujme: S klavírom som vystupoval častejšie ako z autobusu. Takýto bol môj hudobný rok 2017!

9. Spoznať krásu Slovenska

Byť svadobným dodávateľom, to je niekedy poriadny kočovný život. Jednu sobotu ste v Bratislave, na druhú vás môže pokojne odviať niekam na východ. Práve vďaka tomu však zavítam na miesta, kam by som sa v živote inak možno ani nedostal. Mladomanželia si na svadobné hostiny či obrady vyberajú v skutku nádherné priestory či prírodné scenérie. I ja som tak už navštívil najrôznejšie zámky, hotely, kaštiele, reštaurácie a ďalšie vychytené lokality. Mnohé miesta na svadbu tak už dnes môžem z vlastnej skúsenosti mladomanželom i sám bez váhania odporučiť. Vďaka životu svadobného pianistu som navyše mal možnosť hrať na naozaj krásnych klavíroch, na ktorých by som si inak asi nezahral. Preto ak aj vy patríte medzi tých, ktorí stále len nadávajú, ako je na Slovensku škaredo, mám pre vás jednoduchú radu. Treba sa len lepšie porozhliadnuť okolo seba.

10. Splniť si svoje sny

Vyznel vám tento posledný bod ako z nejakej nepodarenej motivačnej prednášky? Veru, možno by som kedysi nad ním i ja sám ohŕňal nos, ak by som to nezažil na vlastnej koži. Veď kto by pred takými tromi, štyrmi rokmi čakal, že sa vydám na dráhu svadobného a eventového klaviristu? Kto by vtedy povedal, že v priebehu pár rokov odohrám desiatky svadieb a iných koncertov, že stretnem toľkých inšpiratívnych ľudí, že navštívim také zaujímavé miesta, že si zahrám s viacerými talentovanými umelcami, že budem vedieť hrať toľko krásnych skladieb či to, že môj blog raz budú čítať tisícky ľudí? Ja teda nie. Dnes už ale viem, že ak človek niečo chce dosiahnuť a ide si za svojim snom, skôr či neskôr sa mu to podarí. Treba len chcieť, robiť to, čo vás baví, poctivo na sebe pracovať a ste na najlepšej ceste k naplneniu vytúženého cieľa. V prípade, že patríte medzi ľudí, ktorí si vždy radšej nájdu tisíc dôvodov, ako sa niečo nedá, začnite sa radšej pýtať, ako by to ísť mohlo. Zaiste prídete na tú správnu odpoveď.

Aj tento romantický svadobný videoklip, ktorý som nedávno pre vás nahral, je jedným z mojich splnených hudobných snov.

Pozrite sa, ako sa mi to podarilo.

Aj vy by ste radi počúvali krásne tóny klavíra?

Oslovila vás moja práca? Tak to sa veľmi teším. Som Peter Zbranek, a ak by ste aj vy radi zažili na svadbe nádhernú atmosféru pri klavírnej hudbe, pokojne sa mi ozvite. Rád vám prídem zahrať či už sólo, alebo spolu so skvelou huslistkou Victoriou Linnen ako klavírno-husľové duo PV Acoustic.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.