Svatba na úřadě? Na toto se připravte!

Svatba na úřadě? Na toto se připravte!

Nejkrásnější životní událost dvou lidí, kteří se mají rádi. Rozhodli jste se vzít na úřadě? Zjistěte, jak probíhá civilní svatební obřad a přidejte do něj tu správnou atmosféru. Nechte na něm zaznít to, co lahodí vašemu srdci. Když budete po letech vzpomínat, šaty, účes, kytice ani výzdoba již nebudou v módě. Ale atmosféra, kterou prožijete ve váš svatební den, navždy zůstane ve vašem srdci.

Zažijte romantickou svatbu v doprovodu nádherné klavírní hudby

Čo treba zabezpečiť pred svadbou?

Rozhodli ste sa vziať civilne? Vaša prvá cesta by mala viesť na matriku, kde chcete mať sobášny obrad. Ak je to v mieste trvalého bydliska nevesty alebo ženícha, zájdete tam obaja a oznámite svoj zámer príslušnému úradníkovi. Ten s vami dohodne termín a ďalšie detaily. Formálne si podáte žiadosť o uzavretie manželstva. Nezabudnite si preto so sebou zobrať rodný list a občiansky preukaz. Zaplatíte príslušný poplatok a hotovo.

Ak sa plánujete vziať na inom úrade, než podľa bydliska patrí jeden z vás, musíte navštíviť matriky dve. Najprv obaja zájdete na matriku, kam aspoň jeden z vás podľa trvalého bydliska patrí. Tam si vyžiadate tzv. delegačný list. Táto listina oprávňuje iný úrad vykonať sobášny obrad namiesto príslušnej matriky. S týmto dokumentom potom pôjdete na matriku, kde budete mať sobáš. Tu podáte žiadosť o uzavretie manželstva.

Prečítajte si tiež: Malá svadba: 5 skvelých tipov, ako z nej spravíte úžasné veľdielo.

Ako bude vyzerať svadobný obrad?

Pri civilnom obrade je presne stanovená len formulácia prísahy. Ostatné súčasti obradu sa zvyčajne dejú podľa miestnych zvyklostí či želania sobášiacich sa. Minimálna verzia civilného sobáša pozostáva z príhovoru oddávajúceho, slávnostného sľubu novomanželov, výmeny prsteňov a podpisu zápisnice o uzavretí manželstva. Vtedy to trvá len približne 10 minút.

Väčšina obradov však trvá oniečo dlhšie. Ceremóniu zvyčajne sprevádza recitované slovo a hudba. Každý úrad používa svoje texty a piesne. Ak sa vám nepáčia alebo máte vlastnú predstavu, môžete ich zmeniť.

Čo vám tam budú hrať a recitovať?

Pokojne sa opýtajte matrikára, aké texty a skladby majú pripravené. Môžete však prísť aj s vlastnými návrhmi. Alebo budete chcieť niektoré časti obradu vynechať a skrátiť ho? Aj to sa dá. Ak máte vlastné predstavy o básniach či hudbe počas obradu, predneste ich. Väčšinou vám vyjdú v ústrety.

Neviete, akú hudbu si vybrať? Nech sa páči, jedna malá inšpirácia na krásnu skladbu pre váš veľký deň.

Pozrite si aj tipy na ďalšie krásne piesne, ktoré na svadobnom obrade vyčaria tú pravú romantiku

Nebojte sa taktiež opýtať, ako vyzerá príhovor. Môžete matrikárke povedať o vašich rodinných vzťahoch či iných osobných veciach. Príhovor sobášiaceho tak môže byť doplnený o poďakovanie rodičom, o vaše osobné želania či túžby alebo o milú rodinnú príhodu. Príhovor stratí na formálnosti a všeobecnosti. Bude o vás a pre vás. Hodí sa taktiež spomenúť prípadné nevhodné témy. Ak náhodou nedávno zomrel váš či snúbencov rodič, môžete napríklad poprosiť o vynechanie slov o rodičoch, aby sa prítomné obecenstvo príliš nerozclivilo.

Nastal deň D

Keď prídete do obradnej siene v deň D, privíta vás sobášiaci a pravdepodobne vás požiada o občianske preukazy. Prípadne skontroluje aj doklady svedkov a dopíše ich údaje, ak ste ich skôr neuviedli.

Hostí uvedú do obradnej miestnosti a po ich usadení pustia nástupnú hudbu. Väčšinou svadobný pochod od Wagnera alebo Mendelssohna-Bartholdyho, avšak môžete to zmeniť.

Za zvuku hudby vchádzate do miestnosti – po jednom s rodičmi alebo spolu dvaja. Opäť je voľba na vás, prípadne sa zariadite podľa miestnych zvyklostí.

Inšpirujte sa: TOP 7 príchodov neviest na svadobný obrad, ktoré očarili celý svet!

Sobášiaci niekoľkými slovami privíta vás, novomanželov, i vašich hostí. Za príhovorom môže zaznieť hudba, báseň alebo oboje. Nasleduje formálne čítanie zápisnice, váš sľub a vyhlásenie za manželov podľa zákona o rodine. Po tomto vyhlásení si vymeníte obrúčky a dávate prvý manželský bozk. Opäť môže zaznieť báseň či pieseň.

Prvá gratulácia prichádza od oddávajúceho spolu s prípitkom. Obrad sa končí, podpisujete zápisnicu o uzavretí manželstva. Na záver opäť znie hudba a vy vychádzate z miestnosti. Mimo sobášnej siene vám gratulujú vaši hostia.

Ak to chcete podľa seba

Na začiatok je dobré povedať matrikárovi alebo inej osobe základné informácie o vás, či máte oboch rodičov, či už máte deti, či náhodou nemáte smútok v rodine apod. To preto, aby v príhovore náhodou nespomenul niečo, čo by sa vás dotklo.

Väčšinou si môžete obzrieť sobášnu miestnosť. Ak sa vám nebude zdať dostatočne upravená, môžete sa dohodnúť na jej výzdobe vlastnou aranžérkou. Voľba skladieb, ktoré počas obradu zaznejú, je takisto len na vás. Ba čo viac, nemusí vám znieť len reprodukovaná hudba. Hrať vám môže i hudobník, ktorý svojou hrou ešte viac umocní čaro týchto krásnych okamihov.

Toto je 5 presvedčivých dôvodov, prečo mať na svadobnom obrade živú hudbu.

Nebojte sa vytvoriť si váš svadobný deň podľa vlastných predstáv. Oslovte matrikára s ľubovoľnou požiadavkou. Nechajte si poradiť, ale ak máte svoju predstavu, neustupujte. Ak sa nedohodnete, vždy môžete nájsť na inom úrade niekoho ochotnejšieho. Je to vaša svadba, prežite ju preto tak, ako si sami prajete.

Želám vám, nech vám váš svadobný deň ostane navždy v pamäti. Keď budete po rokoch spomínať, šaty, účes, kytica, či výzdoba už nebudú v móde. Ale atmosféra, ktorú prežijete vo váš svadobný deň, sa zachová vo vašom srdci navždy.

Zanechá dojem na celý život

Krásna pieseň je poslom emócií. Chytí vás za srdce a slávnostný okamih zanechá dojem na celý život. I keď pri sobáši väčšinou hrá reprodukovaná hudba, pozitívne emócie lásky, radosti, či dojatia ešte viac podčiarknu tóny v podaní klaviristu, ktoré dodajú celému obradu ten pravý nádych romantiky a elegancie. Nádherná klavírna hudba môže znieť pri vstupe do siene a vy budete prežívať každý váš krok. Vaše „áno“ a prvý manželský bozk môže opäť sprevádzať romantická pieseň. Jemná hudba sa bude vznášať nad vami aj pri odchode z obradnej siene, vyplní priestor počas gratulácií od hostí a vy budete dojatá a šťastná.

Ak si budete priať, rád budem sprevádzať váš svadobný deň lahodnými tónmi klavíra. Som svadobný pianista Peter Zbranek a budem sa tešiť, ak i ja prispejem svojou troškou k tomu, aby bol váš deň naozaj výnimočný. Vypočujte si ukážky z mojej tvorby, prečítajte si, čo na moju hru povedali nevesty, pre ktoré som už hral, a ak vás moja hudba osloví, pokojne sa mi ozvite. Nenechávajte si to však, prosím, na poslednú chvíľu, kalendár vystúpení sa mi rýchlo zapĺňa.

Líbil se vám článek? Možná zaujme i vašich známých. Sdílejte ho s nimi na Facebooku.