Hudba na svadbu: Takto sa úžasne zabavíte a ešte aj ušetríte!

Hudba na svadbu: Takto sa úžasne zabavíte a ešte aj ušetríte!

Svadobná hostina by sa bez dobrej hudby nezaobišla. Je to totiž práve hudba, ktorá dodáva svadbe atmosféru, sprevádza mladomanželov počas špeciálnych momentov a vyzve ľudí do spevu a tanca. Ak si vyberiete správnu hudbu na svadbu, o dobrú náladu a skvelú zábavu budete mať postarané. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako na to.

Zažite romantickú svadbu v sprievode nádhernej klavírnej hudby

Je na svadbu lepšou alternatívou živá hudba alebo DJ?

Každý svadobný pár má svoje vlastné preferencie a obľúbený štýl hudby. Preto na otázku, či na svadbu zvoliť živú hudbu, alebo radšej DJ, neexistuje žiadna objektívna odpoveď. Poďme si teda uviesť výhody a nevýhody oboch alternatív.

Svadobný DJ

Veľmi podstatnými prednosťami diskdžokeja oproti živej kapele sú jeho širší repertoár a spravidla nižšia cena. DJ môže zahrať na želanie prakticky ktorúkoľvek pesničku od vášho obľúbeného interpreta. Dobrý DJ sa stará o hudobnú produkciu počas celej svadobnej hostiny. Často je to práve on, kto rozbieha zábavu, pozýva ľudí do tanca a rovnako celé podujatie moderuje. Svadobných hostí môže zapájať aj do hier, ktoré si vopred pripraví, čím ešte viac obohatí a spestrí priebeh celej svadby.

DJ na svadbu

Prečítajte si tiež: Živá hudba na svadbu: Na túto dôležitú vec pri jej výbere nezabudnite!

Hudobná skupina

Živá hudba na svadbe je na druhej strane záležitosťou, ktorá prinesie skutočné emócie. Je to akýsi súkromný koncert či predstavenie a okrem zábavy prináša hosťom aj zážitok.

Kapela na svadbu

Živá hudba je výnimočnejšia, osobnejšia a emotívnejšia. Navyše, členovia kapiel sú väčšinou rodení zabávači, ktorí hostí zabavia nielen krásnou hudbou, ale častokrát aj vtipmi, situačným humorom, dobrou náladou a tým, že sa taktiež sami bavia s hosťami počas celej svadby.

Na druhej strane, repertoár hudobnej skupiny je zvyčajne obmedzený na jeden štýl hudby a limitovaný počtom skladieb, ktoré má naskúšané. V porovnaní s DJ-om tiež ide zvyčajne o drahšiu alternatívu, keďže ľudí, ktorí si budú vyžadovať honorár za svoju prácu a pohostenie, bude v prípade svadobnej kapely viac.

Prečítajte si tiež: Kapela na svadbu: 3 dôvody, prečo o nej (ne)uvažovať!

Svadobný muzikant

Ak je celá svadobná kapela pre váš rozpočet príliš veľkým sústom, skvelým tipom, ako ušetriť, je zavolať si na svadbu sólového hudobníka. Ten sa, podobne ako DJ, o svoj zárobok s nikým deliť nemusí, a preto je jeho cena v porovnaní s hudobnou skupinou zväčša nižšia. Zároveň je jeho koncert osobný, keďže má rovnako ako kapela priamy kontakt so svadobčanmi.

Harmonikár na svadbu

Asi najčastejšou voľbou býva harmonikár, ktorý vďaka harmonike ako ľudovému hudobnému nástroju prinesie na svadbu kúsok slovenskej kultúry a folklóru.

Tip pre vás: Klavirista

Originálnou alternatívou k harmonikárovi je na svadbe vystúpenie klaviristu. Výnimočnosť a umeleckosť klavírnej hudby spočíva vo veľkej variabilite, ktorá je častokrát až šokujúca. Pianista dokáže bez najmenších problémov prejsť od jemných, nostalgických a pomalých tónov sprevádzajúcich dôstojné momenty svadby až k živelnému sprievodu bujarej svadobnej oslavy. Oproti predošlým možnostiam sú prednosti klaviristu zjavné:

V porovnaní s DJ-om je veľkým plusom prítomnosti klaviristu na svadbe autenticita. Klavírna hudba v podaní profesionála je živá a svadbe dodáva výnimočnú a honosnú atmosféru, ktorú hudba pustená cez reproduktory navodiť nedokáže. Pianista hrá hudbu v reálnom čase, vie improvizovať, ladne prepájať po sebe nasledujúce skladby a prispôsobovať ich tempo aktuálnej situácii.

Ako sme uviedli vyššie, veľkou výhodou pianistu ako samostatného hudobníka v porovnaní s celou kapelou je nižšia cena. Takisto treba spomenúť, že klavirista je tiež súčasťou imidžu akcie, keďže s pianom, profesionalitou a samotnou klavírnou hudbou vystrojí dojem súkromného vystúpenia. Klavírna hudba pôsobí umelecky, lyricky a vznešene. Preto sa na udalosť, akou je svadba, mimoriadne hodí.

V porovnaní s harmonikou je zasa klavír nástroj prispôsobivejší. Kým heligonka je väčšinou zameraná len na ľudové piesne, Klavír nemá v hraných štýloch žiadne obmedzenia. Niekomu síce tóny a žáner muzikanta s harmonikou ulahodia, ďalší by však rád počul a tancoval na niečo iné. Pri plánovaní svadby tak treba mať na pamäti, že každý človek má iný hudobný vkus. Počas svadby je potrebné dbať na preferencie všetkých svadobných hostí, aby sme ich udržali v dobrej nálade a boli schopní baviť sa až do skorého rána. Preto je práve pianista správnou voľbou. V jeho podaní totiž znie krásne vážna i moderná hudba, ale aj rezké tanečné a ľudové skladby!

Hudba hrá na svadbe kľúčovú úlohu

Hudba na svadbe doslova „hrá“ jednu z kľúčových úloh, ktoré určujú atmosféru svadby a bavia hostí. Preto by ste jej výber s určitosťou nemali podceniť. Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek s vyššie popísaných možností, nezabudnite sa s kapelou či hudobníkom bližšie zoznámiť. Rovnako si overte aj ich/jeho referencie, dajte im vedieť vašu predstavu a vlastné očakávania.

Ak je klavírna hudba niečo, čo na svadbe poteší vaše srdiečko, rád vás svojou hrou zabavím. Moje meno je Peter Zbranek, som profesionálny pianista a hrou na klavíri už dlhé roky sprevádzam mladomanželov na celom Slovensku. So všetkým vám ochotne poradím. Či už s výberom piesní, zostavením playlistu alebo so samotným priebehom svadby, ktorú vám budem spríjemňovať hrou na piane. Referencie od mladomanželov a ukážky vystúpení nájdete na mojej webovej stránke. Okrem sólo klavírneho vystúpenia vám tiež môžem zahrať v duu PV Acoustic spolu s huslistkou Victoriou Linnen. Ak by ste mali záujem o moje služby a zaujímajú vás ďalšie informácie alebo cenová ponuka, prosím, neváhajte ma kontaktovať telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom kontaktného formulára. Vaše otázky ochotne a rád zodpoviem. Teším sa na to, že s vami prežijem váš veľkolepý deň!Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.