Chcete, aby bol rodičovský tanec na vašej svadbe nezabudnuteľný? Tu je 15 krásnych piesní, ktoré chytia za srdce!

Chcete, aby bol rodičovský tanec na vašej svadbe nezabudnuteľný? Tu je 15 krásnych piesní, ktoré chytia za srdce!

Svadobný deň je plný emócií nielen pre samotných novomanželov, ale aj pre ich rodičov. Rodičovský tanec je preto rovnako významným a nezabudnuteľným momentom ako ten mladomanželský. Symbolizuje prechod z jednej fázy života do druhej, lásku a podporu medzi generáciami a odovzdanie dvoch mladých ľudí na ich spoločnú cestu životom. Preto výber vhodnej piesne nenechávajte na náhodu a premyslite si, čo by sa páčilo vám, vašim hosťom, ale najmä vašim rodičom, aby si na tento okamih odniesli krásnu spomienku.

Zažite romantickú svadbu v sprievode nádhernej klavírnej hudby

Najtradičnejším rodičovským tancom je valčík. Dnes už je však na výber mnoho krásnych piesní, ktoré majú hĺbku, autenticitu a vyjadrujú úctu a vďaku mame a otcovi za ich starostlivosť a lásku počas vášho života. Sám som ich ako svadobný pianista odohral na svadbách už nespočetné množstvo. Prinášam vám preto zopár tipov na krásne skladby vhodné na tanec s rodičmi, ktoré som rozdelil do niekoľkých kategórií.

Ľudové piesne

Slovenská ľudová pieseň je naše kultúrne dedičstvo a vždy bude mať na svadbách svoje miesto. Navyše, jej veľkou výhodou je, že väčšina hostí bude rozumieť textu, čo ešte viac umocní atmosféru a emócie z vášho tanca. Nie všetci majú však radi folklór, preto zvážte, akých hostí budete na svadbe mať, no hlavne vkus vašich rodičov, aby sa im pieseň páčila.

Vydala mamička

Asi najobľúbenejšou a najhranejšou ľudovou piesňou nielen na svadbách, ale aj na rôznych kultúrnych udalostiach je pieseň Vydala mamička. Má nádhernú, chytľavú melódiu a text, ktorý vyjadruje lásku a oddanosť matke a túžbu po domove. Prenáša sa z generácie na generáciu, čím sa udržiava bohatá slovenská ľudová hudobná a kultúrna tradícia. Často býva sprevádzaná akustickými nástrojmi, ako sú gitara, husle alebo akordeón. Ja vám ju však rád podám počas tohto krásneho okamihu s rodičmi v klavírnej verzii spolu so spevom.

Iconito & FS Zemplín - Korene

„Mama, otec, za všetko vám ďakujeme, že v žilách mám vaše korene. Sľubujem, že nikdy nezabudneme.“ To je len časť textu tejto piesne, ktorá môže vytvoriť nezabudnuteľný, dojemný a emocionálny zážitok, prilákať pozornosť a dotknúť sa nielen vás a vašich rodičov ale aj vašich hostí. Navyše, výber menej známej a nekonvenčnej skladby môže pridať na originalite a jedinečnosti tohto okamihu. Táto pesnička hovorí o pôvode, koreňoch a spojení s miestom, z ktorého pochádzame, preto ju určite pre váš rodičovský tanec odporúčam zvážiť.

Kysucký prameň - Otecko môj mamka moja

Táto tradičná ľudovka môže vyčarovať úsmev na tvárach poslucháčov a pridať na veselej atmosfére. Slová piesne sa vyznačujú jednoduchosťou a vtipnými frázami o rodičovstve. Ak si myslíte, že pieseň vystihuje váš vzťah s rodičmi a že sa im bude páčiť, môže byť pre vás tou pravou voľbou. Je chytľavá, zábavná a môže ľudí motivovať k tancovaniu.

RONIX - Vydala ma mamka

Ďalšia obľúbená ľudová pieseň, ktorá sa pre rodičovský tanec na svadbe výborne hodí. Veď o tom, ako nevestu vydala mamka, hovorí už v samotnom názve. Je vyjadrením vďaky a uznania voči matke za všetku jej lásku a obetu.

Prečítajte si: Prvý svadobný tanec: Toto je TOP 20 najžiadanejších piesní!

Rockové balady

Veľmi obľúbené na svadbách sú rockové balady, pretože sa často dotýkajú tém ako je láska, oddanosť, vzájomná podpora a spájajú sa s významnými okamihmi. Ak vy a vaši rodičia obľubujete práve tento štýl, tu je zopár skvelých tipov pre váš spoločný tanec.

Bad English - When I see you smile

Rocková balada kapely Bad English „When I see you smile“ vydaná v roku 1989 sa stala jedným z najúspešnejších singlov 80. rokov. Už samotný text hovorí o úžasnom pocite, aký cítime, keď vidíme úsmev na tvári svojej milovanej osoby. To sa bezprostredne dotýka aj úsmevov, ktoré vidia rodičia na svojich deťoch v ich výnimočný deň. Preto by táto pesnička mohla byt výbornou voľbou pre váš rodičovský tanec.

Eric Clapton - Wonderful Tonight

V tejto ikonickej piesni od britského hudobníka Erica Claptona z roku 1977 hlavný protagonista pozoruje svoju partnerku, ako sa pripravuje na spoločenskú udalosť. Môže preto vyjadrovať aj šťastie a hrdosť rodičov, keď sledujú svoje deti počas ich významného dňa. Navyše má príjemné tempo a vaši rodičia nemusia byť veľký tanečníci, aby sa zvládli vlniť do jej rytmov.

Robbie Williams - Angels

Jeden z najväčších hitov Robbieho Williamsa hovorí o anjeloch, ktorí nás chránia a podporujú v ťažkých chvíľach, čo môže symbolicky poukazovať na rodičov, ktorý nám dávajú silu čeliť životným výzvam. Určite pomocou nej tak krásne prejavíte vďaku a ocenenie svojim rodičom za ich úsilie a lásku. Nájdete ju aj v mojom klavírnom repertoári.

Ozzy Osbourne - Mama, I'm comming home

Hlboké emocionálne tóny a výnimočný hlas Ozzyho Osbourna robia z tejto piesne jednu z najznámejších a najobľúbenejších rockových balád. Ozzy v nej spieva svojej matke o tom, ako sa stratený, nájdený a zmenený v lepšieho človeka vracia domov. Pre váš tanec s rodičmi môže byť ideálnou voľbou nielen preto, že sa dotýka zmien a životných skúseností, ale aj pre jej nezabudnuteľnú atmosféru, ktorú dokáže vyvolať.

Prečítajte si: Metallica, Bon Jovi či Bryan Adams: Vypočujte si TOP 10 rockových piesní na prvý svadobný tanec!

Retro

Retro majú radi snáď všetci. Preto prinášam zaujímavé tipy na rodičovský tanec aj z tejto kategórie piesní.

Ben E. King - Stand by Me

Táto ikonická skladba zo 60. rokov je jednou z piesní, ktoré mnohí poznajú a milujú. Preto si môžete byť istý, že osloví všetky generácie na vašej svadbe. Slová: „No I won't be afraid, just as long as you stand, stand by me...“ počas rodičovského tanca evokujú, ako sa vždy, aj po svadbe, budeme môcť oprieť o svojich rodičov. Skladba figuruje aj v repertoári nášho klavírno-husľového dua PV Acoustic.

Richard Marx - Right Here Waiting

„Kamkoľvek pôjdeš, čokoľvek budeš robiť, budem tu čakať na teba“. To je v preklade odkaz tejto piesne od Richarda Marxa, ktorá môže podčiarknuť lásku a podporu vašich rodičov aj počas vašej novej životnej etapy. Aj túto krásnu romantickú skladbu nájdete v mojom pestrom playliste piesní vo verzii pre sólo piano.

Prečítajte si: Svadobná romantika na 8 spôsobov: Nádherné prvé tance novomanželov, ktoré učarujú aj vám!

Moderné

No a nakoniec niečo modernejšie a menej tradičné, ale rovnako chytajúce za srdce.

Karel Gott & Charlotte Ella Gottová - Srdce nehasnou

Tento duet otca a dcéry zdôrazňuje puto a lásku medzi rodičom a dieťaťom. Nesie silný odkaz najmä preto, lebo ide o posledný hudobný záznam Karla Gotta pár mesiacov pred jeho smrťou. Pieseň vyzdvihuje významné miesto, ktoré majú rodinné väzby v živote, a odovzdáva posolstvo, že srdcia ľudí, ktorých milujeme, nikdy nezhasnú.

Coldplay – Yellow

Anglická rocková kapela Coldplay je jednou z najúspešnejších v modernom hudobnom priemysle. Jej albumy sa predali vo viac ako 100 miliónoch kusov po celom svete a získala mnoho ocenení. Aj keď má na svojom konte viacero emotívnych piesní, ja som pre vás vybral skladbu „Yellow“, ktorá môže priniesť do tanca dávku nostalgických pocitov a pripomienok času, kedy rodičia boli svedkami vášho vývoja a rastu. Jej výhodou je jej univerzálnosť. Vystihuje tému krásy vo vnútri aj z vonku a odráža pocit obdivu a oddanosti k druhej osobe, preto sa hodí nielen na rodičovský tanec, ale aj pre ten novomanželský.

Elton John - Can You Feel The Love Tonight

Britský hudobník Elton John naspieval pre Disneyho animovaný film Leví kráľ pieseň, ktorá nesie posolstvo ako rodina, odvaha, sebadôvera a cesta k zodpovednosti. Pre tanec s rodičmi je to tiež krásna voľba. Ba čo viac, nájdete ju aj v mojom repertoári, či už v sólo klavírnej verzii, alebo ako duet s huslistkou Victoriou Linnen.

Prečítajte si: TOP 10 filmových skladieb na prvý novomanželský tanec: Toto sú pesničky, ktoré to povedia za vás!

Rascal Flatts – My wish

A nakoniec tip trochu z iného súdka. Ak máte radi country-popovú hudbu, pieseň od Rascal Flatts je plná pozitívnych želaní pre niekoho, koho máte radi a koho chcete povzbudiť a podporiť na ceste životom. Veľmi príjemná a netradičná voľba, ktorá môže dojať.

Bonus

Monika Ližbetin – Poďakovanie rodičom

No a ak chcete staviť na istotu a vybrať si pieseň, ktorá bola vytvorená vyslovene pre rodičovské tance na svadbách, potom vás môže osloviť tvorba od speváčky a skladateľky Moniky Ližbetin. Jej skladba Poďakovanie rodičom sa viaže k vďačnosti a láske k rodičom a zdôrazňuje ich významnú úlohu v živote mladého človeka.

Prečítajte si: Najkrajšie slovenské svadobné piesne, do ktorých sa zamilujete!

Vidieť svoje dieťa vstupovať do novej etapy života prináša rodičom zmiešané pocity hrdosti, nostalgie a radosti. Tento tanec tak môže byť pre nich nesmierne emocionálny. Dajte si preto záležať na výbere piesne, aby sa im páčila a prihliadala na ich tanečné schopnosti. Ak vás niektorá zo skladieb v tomto článku inšpirovala, budem sa tešiť.

Som pianista Peter Zbranek a svojou hrou na klavíri som na svadbách romanticky dotváral už viacero rodičovských tancov. Veľmi rád budem súčasťou aj vášho veľkého dňa a okrem svadobného obradu, gratulácií, večere či prvého tanca urobím výnimočným aj tento dôležitý okamih. Prezrite si môj pestrý repertoár, vypočujte si ukážky mojej tvorby, prečítajte si odozvy od neviest, ktorým som už hral. Nenašli ste v mojom repertoári pieseň, ktorú by ste chceli zahrať? Neváhajte ma kontaktovať vopred a ja sa ju naučím. Ak sa vám sólo klavírne vystúpenie máli, prídem vás potešiť spolu s huslistkou Victoriou Linnen ako duo PV Acoustic. V prípade, že vás moja tvorba oslovila, napíšte mi však, prosím, radšej čo najskôr, aby som mal váš termín v kalendári ešte voľný.Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.