Svadba krok za krokom: Toto je 20 najčastejších otázok o svadbe aj s odpoveďami!

Svadba krok za krokom: Toto je 20 najčastejších otázok o svadbe aj s odpoveďami!

Keď sa povie svadba, tvár nevesty mimovoľne rozjasní šťastný úsmev. Aj ženích sa svojim spôsobom na ten veľký deň teší, no najradšej by ho už mal za sebou. Zorganizovať svadbu si vyžaduje veľa trpezlivosti, kreativity aj zanietenia. Som pianista a už niekoľko rokov sprevádzam svadby po celom Slovensku. Snúbenci sa na mňa preto často obracajú s otázkami, ktoré sa týkajú či už priamo hudby, ale aj mnohých iných vecí súvisiacich so svadobným plánovaním. Ďalší svoje nejasnosti zverujú priamo internetovému vyhľadávaču. Rozhodol som sa preto priniesť vám odpovede na tie najčastejšie z nich v jednom súhrnnom článku. Poďme na to.

Zažite na svadbe nádhernú romantiku i skvelú zábavu pri tónoch klavíra.

1. Kde a ako požiadať priateľku o ruku?

Žiadosť o ruku je významný krok, ktorý zmení životy vás oboch. Vopred si preto premyslite, kde a ako to urobíte. Najromantickejším miestom pre žiadosť o ruku naďalej ostáva miesto prvého stretnutia. Nasleduje večera v reštaurácii, piknik, požiadanie počas Valentína, na Vianoce či v priebehu rodinnej oslavy.

To, ako svoju milovanú požiadate o ruku, vyplýva z vášho vzťahu, z vašej spoločnej histórie, spoločných záľub, z vášho spôsobu života. Nič neprekoná ten okamih, keď pred drahou pokľaknete, vyberiete škatuľku so zásnubným prsteňom a pozriete jej priamo do očí.

V mojom staršom článku si môžete prečítať 10 skvelých tipov na romantické zásnuby na Valentína.

2. Ako požiadať o nevestinu ruku jej rodičov?

Ak zvažujete tento krok, vedzte, že aj dnes, v 21. storočí, má takáto žiadosť svoju váhu. Nežiadate o povolenie v pravom zmysle slova, ako tomu bolo kedysi, skôr o "požehnanie". Je dobré vedieť, že rodičia vašej vyvolenej jej výber schvaľujú. Pozvite napríklad vašu priateľku aj s rodičmi do reštaurácie. Nezabudnite na kyticu pre vašu budúcu svokru.

3. Ako zorganizovať svadbu?

Aby všetko dobre dopadlo a bola spokojná každá strana, je potrebný dobrý plán. Skôr než sa teda pustíte do svadobných príprav, všetko, čo treba na svadbu vybaviť, si detailne rozoberte. Zistite, čo kto preferuje a čomu by sa rád vyhol. Ak máte plán, organizácia je o to jednoduchšia. Postupujte bod po bode. Začnite základnými otázkami: kde, kedy, koľko bude pozvaných hostí, aká bude výzdoba, akú zvoliť hudbu na svadbu, nezabudnite na nevestine šaty a ženíchov oblek. Ak si netrúfate na túto výzvu, navštívte svadobnú agentúru, ktorá to všetko urobí za vás.

V tomto článku vám poradím TOP 5 možností pre živú hudbu na svadobný obrad, ktoré budú výnimočným zážitkom.

4. Kedy je najlepšie mať svadbu?

S voľbou vhodného mesiaca vám pomôže aj to, kde a v akom štýle svadbu plánujete. Ak ide o záhradnú párty pod holým nebom, leto je najideálnejšie. Veľa neviest sníva o svadbe v máji, keď všetko pučí a vo vzduchu doslova cítiť vôňu lásky. Ak vám učarovala zimná krajina, alebo organizujete svadbu na horách, naplánujte si váš veľký deň v zime.

V tomto článku píšem o 10 skvelých výhodách zimnej svadby.

Ak trváte na konkrétnom dátume, rezervujte si ho včas, v kostole či na radnici, v reštaurácii alebo v hoteli, všade tam môžu byť termíny obsadené aj na rok dopredu. Nezabudnite tiež v dostatočnom predstihu osloviť aj vašich vysnívaných svadobných dodávateľov.

5. Koľko stojí svadba?

V nedávnej rozsiahlej ankete medzi slovenskými nevestami v jednej facebookovej skupine dosiahla priemerná cena ich svadieb zhruba 8 000 Eur. Celková suma, ktorú na prípravu svojho veľkého dňa minuli, sa pritom pohybovala od niekoľkých tisícov až po viac ako 15 000 Eur (aktuálne v roku 2022). Náklady na svadbu sa od položky k položke líšia, výrazné rozdiely sú tiež medzi slovenskými regiónmi. Svadobný rozpočet môže zahŕňať poplatky za obrad v kostole alebo na úrade, prenájom priestorov, ubytovanie hostí, výzdobu, živú hudbu či svadobného DJ, starejšieho, fotografa, kameramana, svadobnú hostinu, svadobné šaty a oblek, účes, make-up, svadobné obrúčky, kyticu, oznámenia a mnoho iného.

Vaša svadba bude taká honosná, akú honosnú si ju sami urobíte. Preto aj jej cena závisí do veľkej miery najmä od vás a vašich predstáv.

6. Aké sú poplatky za svadbu na úrade? Koľko zaplatím za svadbu v kostole?

Za civilný sobáš na úrade v mieste trvalého bydliska jedného zo snúbencov nezaplatíte nič. Sú tu však nejaké poplatky za svadobný obrad za výnimočných podmienok. Napríklad pri uzavretí manželstva mimo úradnej doby či úradnej miestnosti, sobáš s cudzincom a podobne.

Aj svadba v kostole je bezplatná. Zvykom však naďalej ostáva prispieť do farskej kasičky, dať kostolu milodar. Jeho výška je dobrovoľná.

7. Ako prebieha svadba na úrade? Ako prebieha svadba v kostole?

Svadbe na úrade predchádza rezervácia termínu. Aby ste vôbec mohli pristúpiť k tomuto kroku, musíte predložiť vyplnenú žiadosť o uzavretie manželstva, platné doklady totožnosti a originály oboch rodných listov. Sobáš na radnici je oveľa kratší ako ten v kostole - trvá len zhruba 10 - 15 minút. Počas civilného obradu oddávajúci predstaví snúbencov a prednesie krátku reč. Po sľuboch vernosti vyhlási manželstvo za právoplatne uzavreté. Na záver nasleduje už len niekoľko formalít.

Viac o priebehu civilného sobáša sa dočítate v mojom ďalšom článku: Svadba na úrade? Na toto sa pripravte!

Aj svadba v kostole si vyžaduje splnenie určitých podmienok. Počas vybavovania svadobného obradu je potrebné doložiť už spomínané doklady, k tomu potvrdenie o absolvovaní cirkevných sviatostí a údaje o svedkoch. Termín svadby si dohodnete s oddávajúcim kňazom, najneskôr však tri mesiace pred plánovaným obradom. Obrad s omšou trvá približne 60 minút, sobáš bez omše je zhruba o polovicu kratší. Súčasťou je úkon kajúcnosti, príhovor kňaza, manželský sľub a udelenie sviatosti manželstva. Obrad je zakončený požehnaním novomanželov aj prítomných hostí.

8. Koľko stojí svadobná výzdoba?

Cena svadobnej výzdoby závisí od toho, pre aký druh a štýl sa rozhodnete. Pokiaľ ide o kvety, aj lacnejšia výzdoba z menších kvietkov môže vyzerať bohato a honosne. Svadobná výzdoba zahŕňa tiež ďalšie svadobné dekorácie, výzdobu stolov, svadobných priestorov či auta. Jeden zo spôsobov, ako na výzdobe ušetriť, je, že si ju vyrobíte samy.

9. Za čo platí nevesta a za čo zas ženích?

Tradičné delenie, ako tomu bývalo za čias našich rodičov, dnes už také bežné nie je. Zväčša ide o dohodu medzi nevestou a ženíchom. Najbežnejší scenár je, že nevesta hradí náklady vzťahujúce sa na pozvaných hostí z jej strany, ženích zas v prepočte zaplatí výdavky za svoju rodinu a priateľov. Ostatné položky, ako sú svadobné obrúčky, výzdoba, svadobné auto a podobne, si môžu rozdeliť rovnakým dielom.

10. Ako ušetriť na svadbe?

Ušetriť môžete už pri stanovení maximálneho rozpočtu. Určite si priority. Zistite si náklady na stravu na jedného hosťa. To vám pomôže zistiť, koľko ľudí si môžete dovoliť na svadbu pozvať. Svadobné oznámenia a pozvánky si vyrobte svojpomocne. Nebojte sa samy pustiť do svadobnej výzdoby. Vedeli ste o tom, že svadba v piatok alebo v ktorýkoľvek deň v týždni môže byť lacnejšia ako tradičná svadba v sobotu? Možností,, ako skresať náklady, je naozaj veľa.

Prečítajte si tiež: Svadba v piatok: Prečítajte si výhody a nevýhody, ktoré toto rozhodnutie prináša!

Nezabúdajte však, že na niektorých položkách sa šetriť nevypláca. Typickým príkladom je hudba. Práve tá totiž na svadbe vytvára atmosféru a od jej výberu do veľkej miery závisí, ako sa vy aj vaši svadobní hostia budete zabávať. Šetrenie by vás tak mohlo napokon vyjsť naozaj draho, keď aj nie finančne, určite aspoň emočne.

Cene hudby na svadbu som sa podrobne venoval v tomto článku: Cena hudby na svadbu: Všetko, čo o nej musíte vedieť

11. Kto vedie nevestu k oltáru?

Ešte pred pár rokmi to bol predný družba, kto odviedol nevestu k oltáru. V posledných rokoch sa aj u nás udomácnila tradícia z iných krajín. Nevesty sa čoraz viac prikláňajú k tomu, aby ich v tento veľký deň viedol do kostola či obradnej siene otec.

Pozrite si 6 originálnych príchodov neviest na svadobný obrad, ktoré dojali celý svet.

12. Čo si obliecť na svadbu?

Toto je rada týkajúca sa svadobných hostí. Stále platí, že nevesta by mala byť tá, kto bude v ten deň žiariť. Šaty teda vyberajte tak, aby ste ju nezatienili. Zabudnite na biele róby, tie sa hodia najmenej. Veľa vám napovie pozvánka. Ak je napríklad v ľudovom štýle, svoje šaty prispôsobte tejto tematike. Povolené sú dlhé aj krátke šaty, úplne nevhodné sú minisukne. Páni, pre vás ostáva oblek číslo jedna. Dbajte na to, aby ste topánky zladili s opaskom.

13. Čo sa hodí na prípitok?

Už dávno neplatí, že ako prípitok sa musí podávať Cinzano. Trendom sa stáva šumivé víno, talianske prosecco, šampanské. V poslednom čase sa na svadobných stoloch čoraz častejšie objavuje Martini, bylinné likéry alebo koňak.

14. Ako pripraviť príhovor?

Príhovor by mal byť osobný, no aj vtipný. Ak vás poverili úlohou predniesť slávnostný prejav, no nie ste veľký rečník, pomôžte si návrhmi, ktoré nájdete na internete. Vyberajte taký, ktorý sa najviac hodí k novomanželom. Nezabudnite ho však upraviť, vložiť doň niečo osobnejšie, doplňte ho nejakou spomienkou alebo zábavnou historkou.

15. Akú hudbu na svadbu?

Výber hudby závisí od vašich preferencií, no i od toho, koľko peňazí ste na ňu vyhradili vo svojom rozpočte. Lacnejším variantom je väčšinou DJ, ktorý vám navyše na želanie zahrá čokoľvek. Ak však túžite po neopakovateľnej atmosfére koncertu, živá hudba je pre vás jasnou voľbou. Svadobné kapely majú vo svojom repertoári slávne hity, zabavia aj počas kola s ľudovými piesňami. Výber skladieb však bude v porovnaní s DJ-om obmedzený.

Originálnou voľbou je klavírna hudba. Pianista svojou hrou vyčarí romantické okamihy nielen pri sobášnom obrade, ale príjemnú atmosféru navodí aj pri gratuláciách, svadobnej večeri či v prestávkach tanečnej zábavy. Navyše, ak k hre na klavíri pripojí aj spev, môže vás vyzvať rovno i do tanca.

O váš zážitok sa ako svadobný pianista rád postarám. Rezervujte si u mňa svoj termín!

Prečítajte si viac: Pianista na svadbu: Živá hudba, ktorá vás chytí za srdce

16. Ako sa tancuje polka? Aké sú kroky na valčík?

Polka a valčík sú dva základné tance, ktoré by mal ovládať každý. Oči všetkých sa budú upierať predovšetkým na mladomanželov. Ak jeden z vás je v týchto tancoch zdatný, dokáže naučiť partnera tancovať minimálne tak, aby sa na to dalo pozerať. Ak ani jeden zo snúbencov tieto tance neovláda, je načase naučiť sa to. Požiadajte niekoho vo vašom okolí, aby vám s tým pomohol. Odpozerajte techniku a kroky z internetu.

Ak neviete nájsť vhodnú pieseň, trénovať môžete aj pri niektorom zo zoznamu takmer 80 valčíkov na prvý svadobný tanec.

Drobné chybičky vám hostia odpustia. Ak však chcete mať pri tanci úplnú istotu, odporúčam zapísať sa na tanečný kurz. Stačí zopár hodín, aby ste svoju svadbu ladne pretancovali až do rána.

17. Ako na svadbe zabaviť hostí?

Okrem tradičných hier, ako je napríklad hra s balónom, hra so stoličkami alebo príbeh s kočišom, je obľúbeným tipom, ako na svadbe zabaviť hostí, napríklad fotokútik, strom či truhlica s odkazmi, pre deti zas farebné balóny a bublifuk. Vyskúšajte žartovnú svadobnú tombolu s cenami ako napríklad vzrušujúca vôňa (stromček do auta), rodinný dom na kľúč (kľúčenka v tvare domčeka) a podobne.

V tomto článku nájdete aj ďalšie tipy: Program na svadbu: Týchto 5 skvelých tipov rozprúdi nezabudnuteľnú zábavu!

18. Aký originálny svadobný dar pre novomanželov je vhodný? Ako darovať peniaze?

A opäť jeden tip pre svadobných hostí. Už aj v našich končinách sa udomácnil tzv. zoznam želaní. Snúbenci spíšu zoznam toho, čo by ich potešilo, čo potrebujú do domácnosti a pod. Čo tak originálny darček na spôsob: sadenica stromu v zmysle „zasaď strom, postav dom, sploď syna“, alebo spoločný portrét či obraz, zážitkový darček?

Najčastejším darom tak či tak ostáva hotovosť. Podarujte ju v slávnostne zdobenej obálke s blahoželaním, alebo si nájdite chvíľku a vyrobte z papiera truhlicu, kde venujete istú čiastku na spoločné bývanie, na zábavu, na dovolenku, na dom, auto a podobne.

Ďalšie nápady nájdete v článku: Fantázii sa medze nekladú. Prekvapte originálnym svadobným darom!

19. Čo treba vybaviť po sobáši?

Po svadbe vás čaká niekoľko formalít, ktorým sa jednoducho nedá vyhnúť. Zvyčajne u nevesty ide v prvom rade o zmenu priezviska, s čím súvisí aj zmena dokladov: občiansky preukaz, vodičský preukaz, cestovný pas. Zmenu mena je potrebné nahlásiť aj na mestský alebo obecný úrad, do zdravotnej poisťovne, tiež akejkoľvek inej poisťovni, zamestnávateľovi, banke, telefónnemu operátorovi, na evidenciu vozidiel, matriku, úrad práce, dodávateľom plynu a elektriny, televízii... jednoducho všade tam, kde doteraz figurovalo vaše dievčenské meno. Ak navyše podnikáte, o zmene by mal vedieť živnostenský alebo obchodný register, daňový úrad, sociálna poisťovňa, obchodní partneri.

20. Ako osláviť výročie svadby?

Novomanželia zrejme nad niečím takým krátko po svadbe neuvažujú, no aj toto je častá otázka týkajúca sa svadby. Ako osláviť jej výročie? Moja rada znie: oslávte ho tak, aby ste si oslavu užili predovšetkým vy dvaja. Poznáte sa navzájom, viete, čo kto preferuje, čomu dáva prednosť. Môže to byť romantická večera, rodinná oslava, dovolenka či víkendový pobyt. A vedzte, kytica kvetov je dar, ktorý poteší každú ženu. Vaša manželka ani váš manžel neočakáva drahé dary, každý jeden ďalší spolu strávený rok je výnimočným darom pre oboch.

Sme v závere

Verím, že vám tento článok pomohol a našli ste v ňom odpovede na vaše otázky a nejasnosti ohľadom plánovania vášho svadobného dňa. Pokiaľ nie, pokojne sa na mňa obráťte. Ak budem vedieť, veľmi rád vám poradím.

Som svadobný pianista Peter Zbranek a bude mi cťou môcť sprevádzať vaše kroky k oltáru, spríjemniť vám atmosféru pri gratuláciách či v priebehu svadobnej večere, pripraviť pre vás nespútanú tanečnú veselicu, alebo vám zahrať spolu s huslistkou Victoriou Linnen ako duo PV Acoustic. Vypočujte si ukážky z mojej tvorby, prečítajte si, čo na moju hudbu povedali nevesty, ktorým som už hral, a napíšte mi na e-mail info@pianista.sk, alebo vyplňte tento kontaktný formulár. Radšej tak urobte uhneď po prečítaní tohto článku, aby som mal váš termín ešte voľný.
Páčil sa vám článok? Možno zaujme aj vašich priateľov. Zdieľajte ho s nimi na Facebooku.